Vastanud Jüri Ennet

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Erapsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Loe küsimusi ja vastuseid

Jüri Ennet on vastanud 6092 küsimusele.

 

Alkoholism

21.05.12 / Psühhiaatria

Mu 41-aastane elukaaslane on alkohoolik. Praegu joob umbes 0,5 liitrit viina päevas. Tundub, et ta kannab vähem kui teised sama ea ja kaaluga mehed. Hommikused lõhnad, mis suust tulevad, on alati jubedad. Kas see viitab organismi võimetusele alkoholi läbi töötada? Ta arutles võimaluse üle minna a-kliinikusse süsti saama. Aga ta on sõjaväes põdenud üsna rasket kollatõve vormi. Kas seda süsti võib siis üldse teha? Kui ta selle süsti teeb ( mis on vist siiski mürk) ja ta ikkagi tarbib alkoholi, kas see tähendab kohe teise ilma minekut?
Mees ei ole vägivaldne. Aga ta ei võta üldse majapidamisest ega laste kasvatamisest osa. Elame justkui eraldi, siiski ühe katuse all. Lastega (7- ja 5-aastane) suhtleb ta mõne lause ( tavaliselt käsu) päevas. Autojuhilube tal ei ole. Seega kogu transpordimure on minu õlgadel. Tema palk läheb suitsu ja viina p eale + 50 eurot lasteaiaraha minu kätte. Mina ostan toidu, riided, organiseerin kodu remonti ja autovaruosasid, mida on liiga tihti vaja. Mees teenib miinimumpalka, mina poole rohkem. Meil pole karjumist ega vägivalda, me lihtsalt ei suhtle omavahel. Kas sellisest ringist on veel võimalik välja tulla? Usun, et mehe enesehinnang on väga madal. Kas sellises suhtes, kus temast ei sõltu enam midagi, on võimalik üldse kaineks saada ja end n-ö totaalselt muuta. Või on kõigile parem - eriti lastele - lihtsalt lahku minna? Lapsed näevad ju väga ebanormaalset suhtemudelit.
Freudist lähtudes: Olen alkohooliku tütar, kel on tõesti õudsed lapsepõlvemälestused, ja siiski valisin meheks alkohooliku. Koos minu mehe sõpradega joovad mõnikord õues ka tema sõbrad, kes on lastega väga toredad. Kas see olukord soodustab seda, et ka minu tütred valivad meheks alkohooliku? Nendel ei ole ju seoses alkohoolikutega halbu kogemusi, vaid nemad saavad kingitusi ja mänguseltsilise.
Olen aastaid juurelnud ja üsna otsustusvõimetu. Ikkagi perekond ja laste isa ja... Aga kas on mõni põhjus, miks ma peaks laste isaga veel koos olema-elama? ( Armastus on vist ära uppunud)

tänud!
R

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Ta arutles võimaluse üle minna a-kliinikusse süsti saama.
= ravi on ainuõige lahendus. Mõni kainuse rajale läinud tegelane või keegi autoriteet võiks teda selles osas toetada. Maksavad teod, jutud ei maksa midagi. Kui tööalane ülemus on asjalik, siis võiks ka tema suunavat-toetavat abi küsida.
Koos-lahus elamise osas tuleb temale kainel hetkel öelda, et ravi-kainus või kooselus võib tulla muudatus! Elatakse ju vaid kord jne. See teadmine tuleb rakendada ka kaineks-karsklaseks saamise vankri ette.
Proovima peab! Paljud on saanud karskuse rajale ja siis aitavad ka teisi alko-probleemseid.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Kuidas vabaneda stressist, ärevusest, masendusest?

21.05.12 / Psühhiaatria

Kuidas saada lahti stressist, ärevusest, masendusest, kõigest sellest, et leida taas rahuolu enda sees??? Kuidas saaksin vabaneda pahast meeleolust, mis tekib siis kui ilm on kole ja muutun vahel väga närviliseks, ärevaks, kui on depressioon ja masendust...See kõik rõhub mind, ma ei tea kuhu sellise asjaga pöörduda. Mul ei ole kunagi midagi sellist varem olnud...Otsin igasugust abi, mis mind vähegi aitaks sellest stressist lahti saada. Vahel mõtlen et tahaksin kõigest eemale saada lihtsalt olla rahus ja vaikuses...

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Õine puhkus ja päeval suguseltsist keegi aegajalt abiks kutsusda lapse eest hoolitsemisel. Minu Palve-M editatsiooni harjutus aitab liigsest pingest vabaneda, rahustab, annab vaimujõudu.
Otsustamatus väsitab. Mõelda, analüüsida ja siis otsustada.
Psühhiaatri jutule ja temalt saab soovitusi, vajadusel kerget arstirohtu.
Iseseisvalt vt. minu rmt. "Väljavalitu" Tervisemaja valdkonna mõtteid-soovitusi ja neist siis endale sobilikke rakendada.
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Depressioon ja paanikahäired?

21.05.12 / Psühhiaatria

Mul algas depressioon 11aastaselt, mil kadus elutahe ära. Kuni tänaseni ehk juba 5 aastat ei ole ma elul mõtet leidnud. Mu suurimaks sooviks oleks ära surra, olen ka elu proovinud võtta endalt. Iga päev mõtlen surmale, olen ükskõiksemaks muutunud selletõttu, ohtlikud olukorrad mite ei hirmuta mind, vaid teevad õnnelikuks, tihti mõtlen, et võiks mingi õnnetus juhtuda, et surra. Kõige raskem on selle juures see, et iga pisem asi, näiteks solvang või mingi vale sõna võib mind viia täiesti endast välja ja võin elu proovida võtta.
Ei kujuta ettegi sellist elu , kus ma olen tõesti õnnelik ja ei taha surra. Muidu pole mu elul midagi viga, mul on kõik olemas, mingid kiusamist, vägivalda vms ei ole, aga lihtsalt elutahet pole ja ei leia mõtet elul.

Mõned korrad on nii olnud, et enne magamisminekut hakkab süda tugevalt lööma, tekivad värinad kehas ja suur hirm, tekib külm higi. Mitu päeva oli järjest enne magamisminekut ning enne seda olnud ka paar korda. Kas see on siis paanikahäired ?

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Kuidas esivanematega suhted on? Kas neile oma probleemidest oled pajatanud? Nendega võiks rääkida!
Kuidas koolitükid edenvad ja kas tulevikusihid on paika pandud? Võiks mõelda ja paika panna!
Kas õpi- ja puhkerežiim puudub? Võiks vastavalt praegustele võimetele-vajadustele selle korda teha!
Kas kehalist koormust on piisavalt? Kasuta suve ja tegele kerge-jõukohase spordiga!
Kas apteegist rahustavat teed on küsitud ja seda siis joodud? Võiks hankida ja seda teed juua!
Kas psühhiaatri jutul on käidud? Võiks vastuvõtule minna ja tema vestlusjärgset arvamastust kuulda võtta, rakendada!
Ärevust ja pinget on paljudel ja need ei ole kohe ärevushäired selle sõna diagnostilises tähenduses.
Tegutse ja elu muutub paremaks, rõõmsameelsemaks.
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Ärevushäire

20.05.12 / Psühhiaatria

Tere!

Vaevlen juba paar kuud depressiooni ning ärevushoogude käes. Kuna mul on 4-kuune laps, siis soovin nendest võimalikult kiiresti vabaneda. Ärevuse maandamiseks võtan palderjanitablette, mis aga eriti ei toimi... ärkan öösel ikkagi külma higiga kaetult ja suurt hirmu tundes.
Nimelt on mul tekkinud paar kinnisideed, kui võtan lapse sülle, siis kardan paaniliselt, et pillan ta maha (mitte kogemata, vaid et ühel hetkel keha lihtsalt ei kuula enam mõistuse käsklust ning teeb mida ise tahab). See tunne paneb mind ennast väga halva emana tundma, kuigi ma ei ole oma lapsele midagi halba teinud, kuid see mõte, et midagi võiks juhtuda, on õudne.
Teine kinnisidee on see, et arvan, et mu keha on täis mingisuguseid usse või parasiite, mis mind lõpuks tapab. See kinnisidee on mul 24/7 ning mida rohkem ma seda endale ette kujutan, seda suuremasse paanikasse satun. Üritan endale sisendada, et see ei ole nii, kuid iga valutunne rindkeres või sügelustunne ajab mind paanikasse.
Kuidas lõpuks neist tobedatest kinnisideedest vabaneda ning kas ma peaksin perearstil laskma teha mingisugused parasiiditestid. et lõpuks sellest hirmust täielikult vabaneda (ilma ei tunne, et saaks rahu).

L.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Psühhiaatri jutlule, head rohud olemas.
kui keegi veel saab last öösel/päeval vaadata, siis sellest kasu - saate veidi hinge tõmmata, puhata.
Psühhiaatri jutule.
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Iiveldus

18.05.12 / Psühhiaatria

Tere taas!
Esitasin Teile oma mureküsimuse ja tänud, et vastasite.
Olen see 37aastane naine, kelle mureks on see, et süda on kogu aeg paha ja ma enam ei suuda niimoodi elada, see pole elu, see on vegeteerimine juba....
Eelmisele kirjale lisaksin seda veel, et olen nüüd võtnud seda Mirtazapini õhtul 30 mg ja Ketipinori 25 mg. Aga ikka ärkan hommikul vara, juba kella 5 ajal ja ikka selle peale, et süda on paha ja ma ei oska enam enesetunde parandamiseks midagi teha. Käisin ka gastroskoopias uuesti, ikka selle vähihirmu pärast ja leid oli ikka sama, et krooniline atroofiline gastriit ja on ka söögitorupõletik. Sain ka perearstilt rohud selle vastu. Teie soovitatud mälumist ma aga teostada ei saa, sest mul pole ka söögiisu üldse, olen ka kaalus kaotanud juba üle 10 kg. Mida ma pean selleks tegema, et süda enam sii paha poleks? Palun aidake mind oma hea nõuga....

Tänud juba ette.
Murelik 37aastane naisterahvas

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Psühhiaatri jutule ja siis ühiselt koos terapeudiga leida vajalik lahendus. Kirja teel ei saa konkreetsemalt soovitusi anda.
Kannatlikkust ja tegudele!
Lahendid on kindlasti olemas.
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Armukadeus teeb hulluks

18.05.12 / Psühhiaatria

Tere dr Ennet!

Mul siis sellina mure, elan mehega 2 aastat ja olen mehest 8 aastat noorem. Mehel on laps, kes on juba 7aastane. Probleem on siis selles, et ma olen väga armukade, kui mees lapse emaga suhtleb. Lapse ema helistab talle pidevalt ja mees kunagi ei vasta lapse ema kõnedele minu eest (ütleb, et ta ei taha minu närvitsemist näha). Aga närvitsen ma ainult selle pärast, kuna ma midagi ei tea, ta ei räägi mulle enda eelnevast elust midagi ja miks helistab lapse ema, (põhjuseks on alati räägime lapsest.) Kuigi ma kahtlen selles, kuna on olnud hetki, kui lapse ema talle sõnumeid saatis, kus palus, et ta tagasi tuleks. Lapsega samuti ta mind ei tutvusta (ei taha lapsele traumat tekitada). Ta ei räägi mulle midagi, isegi seda, kui ta lapsega saab kokku, varjab minu eest kõike. Seda olen muidugi kõik mina ise põhjustanud, kuna varem, kui ta rääkis, muutusin armukadedaks. Ja selle pärast tülitsesime tihti. Tülitseme selle pärast ka siiamaani. Ma ei tea, mida endaga teha, sest ma ei suuda leppida sellega, et mehel oli kunagi teine naine ja et tal temaga laps on. Selle 2 aastaga olen ma väga muutunud. Ma närvitsen ja muutun hulluks selle sõna otseses mõttes. Närvis olles ma lähen mehele kallale, loobin asju. Ühesõnaga ma juba tõesti kardan enda pärast.
Ja väga loodan teie abile.

Kiiret vastust oodates ja ette tänades.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Suhtlemis-reeglid ja "skeemid" korralikult omavahel paika panna. Mis vaevab ja "hinge närib" ja mis mitte - see nn reeglistik tulebki omavahel selgeks teha. Mõtteid ju lugeda tavainimene ei oska ja siit siis ka need ebakõlad.
Lapse isa jääb ikka lapse isaks ja seda tuleb aktsepteerida. Teil ju omavahel lapsi ei ole ja seega on ex-naine teist teatud mõttes paremal positsioonil. Aga kuna nn issi lapse juurest ära läks, siis sellisega peret luues peab ka tõsiselt ettevaatlikum olema - läks kord, läheb...?!
Kui ta teist hoolib, siis ta teie soove aktsepteerib ja nii lihtne see väga keeruline asi ongi.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Kompulsiivne söömishäire

17.05.12 / Psühhiaatria

Tere

Läksin aastaks ajaks välismaale õppima, ja esimese 3 kuuga võtsin juurde 5 kg. Põhjuseks olid söömasööstud. Varem mul neid esinenud ei ole ja olen korralikud söönud, kuid mitte õginud meeletuid koguseid. Varsti on vahetus läbi (praegu kannatan endiselt aegajalt õgimishoogude all, vahel tihedamini vahel harvemini). Ise arvan, et põhjuseks võib olla koduigatsus ja üksindus. Kas peaksin Eestisse jõudes psühhiaatri poole pöörduma või omal käel hakkama saama? Millest alustada?

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Probleemiks kohanemisraskus, depressioon ja seda paljudel juhtudel "mure-ära-söömisega" selliselt siis "lahendataksegi".
Mõjutada saab probleeme kolmel tasandil: a) pingete-depressiooni vähendamine-vabanemine ja psüühika tugevdamine, b) toitumise korrektsioon, c) kehalise aktiivse reguleerimine. Seega - psühhoregulatsioon, toitumisel menüü-kogus-mälumine (3/3 reegel), töö- ja puhkerežiim, kehaline aktiivsus.
Arstirohi aitab pingete maandamisel, aga seda saab ka harjutustega (alusta minu Palve-Meditatsiooni harjutusest, hiljem muud-isikupärased tehnikad). vt. varasemaid soovitusi.
Kui koju tulles veel ebakindlus mõtetes ja teguses, siis psühhiaatri abi vägagi sobilik.
Head harjutamist,
Jüti O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Depresiooniravi

16.05.12 / Psühhiaatria

Tere,olen alkohoolik ja hakkasin jooma ,nüüdseks olen saanud esmaabi(kuumasüst ja tilgutid)ja olen kaine .Ammust aega väldin rahvarohkeid kohti ning vaevlen tujumuutuste käes .kas oleks võmalilik midagi ette võtta kui nii pikalt olen depressioonis olnud ?Tänades

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tulbi, et olete OK (Olen Kaine!) rajal.
Varem kasutasite Alkot pingete leevendamiseks ja sellest siis ka kaasnev sõltuvus ja sellega seotud probleemid. Aga ega pinged-probleemid kuhugi kadunud ei ole ja seetõttu vajame: a) probleemide lahendamist-muutmist ja b) enda oskusi pingetest vabanemiseks ja psüühika tugevdamise oskusi.
Inimesel on pikemad eesmärgid ja tänane päev oma toimetustega. need kaks peavad tasakaalus olema. Meie paraku oleme liigselt mineviku "kurbmeelsuses" kinni või siis "tuleviku ebakindluses-hirmudes".
Seega - olevikust rõõmu tunda ja seda "maitsestada" mineviku õpptundide ning tuleviku ootustega positiivses suunas.
Aidake ka omapoolselt mõni mees OK rajale! Teiste abistamine annab palju sisemist enesekindlust ja hingerahu.
Pikemalt vt. minu rmt. "Väljavalitu" Tervisemaja peatükkidest: loe, mõtiskle, tegutse!
Rõõmsameelset tegutsemis, mängulist elamist!
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Äikesekartus

15.05.12 / Psühhiaatria

Tere!

Minu mure tundub ehk esmapilgul veidi kummaline, nimelt on mul väga-väga suur äikesehirm. Alguse sai see tegelikult juba lapsepõlves, kuid tundub, et mida aeg edasi, seda enam see süveneb. Äikese ajal tahaks end maa alla kraapida (tõsiselt). Vaatan paaniliselt kümneid erinevaid ilmaradareid ka perioodil, mil meil tegelikult aktiivset äikest peaaegu ei olegi. Iga valjem mürin (enamasti küll lennuk) viib südame saapasäärde ja teeb jalad nõrgaks ning tekib paanika. Suveaeg, mis peaks ju iseenesest tore ja mõnus olema, seostub minu jaoks halva enesetunde ja hirmuga. Minu hirmu tõttu kannatavad aga ka minu lähedased.

Nüüd on jälle aktiivsem äikeste periood platsis ja tunnen, et pean abi otsima, aga kes sellise hirmu puhul võiks abiks olla? Kelle poole võiks pöörduda? Kas psühhoterapeut tegeleb sellise murega, kas oskate ehk kedagi kindlat soovitada?

Kaunist kevadet ja palju tänu juba ette!

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Sundhirmud e foobiad on laialdase levikuga. Psühhiaatri abiga on need kõrvaldatavad.
Üldine kehalise ja vaimse võimekuse paranemine (treening) parandab ka enesekindlust, usku endasse ja vähendab hirme.
Psühhiaatri jutule.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Luulud?

15.05.12 / Psühhiaatria

Mure on ema pärast, eelnevat on olnud psühhiaatrilisel ravil.Tänase seisuga ei võta ravimeid ja arsti juurde ka ei lähe.
Arvab, et usuhullud nagu näiteks metodistid märatsevad tema korteri akna all, keegi käib tema külmikus ja viib ära toiduaineid.Pidev vajadus kontrollida oma lapselapsi jnejnejn.Vahepeal arvab, et keegi pereliikmetest on "ära varastatud"
Kuidas selliste sümptomitega inimene arsti juurde saada?Ise ta ei tunnista ja vabatahtlikult ei pöördu arsti juurde.Samas juba häirib see lähedaste, eriti laste elu, kuna käib neil koolis ja sõprade juures vastas ja sunnib neid koju minema jne.Manipuleerib vaimselt, telef teel ja sõnumitega.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Vajab arstiabi (arstirohtu) ja jutud siin ei aita. Kui ta ise arsti jutule ei lähe, siis keegi lähedastest võtku see käik ette ja psühiaatriga koos saab tegevusplaani teha.
Tegutsege koostöös elukohajärgse psühhiaatriga.
Head rohud olemas.
Kannatlikkust.
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pildilised ravijuhised: