Eesti suurim tervisenõustamise keskkond
50922 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 

Vastanud Jüri Ennet

 
 
LOE KÜSIMUSI JA VASTUSEID
Jüri Ennet on vastanud 5846 küsimusele.

Ärritumine, masendus, söömishäired. Kas peaksin minema arsti juurde?

28.10.11 02:19

Tere!

Minu lugu on väga pikk, üritan selle lühidalt kokku võtta ja loodetavasti ei aja asja väga segaseks.
Väikelapsena nägin pealt, kuidas mu alkohoolikust isa peksis ema. Mu ema viidi haiglasse. Minu ja mu õed leidis mu vanaema nädal aega hiljem korterist üksi, näljas ja maikade väel. Isa oli kõik maha müünud ja jooma läinud. Ema oli üle kuu haiglas ja hiljem nad lahutasid. 2 aastat hiljem tabas meid järgmine löök. Meie ema saadeti komandeeringusse, kust ta enam tagasi ei tulnud. Mina olen pere vanim laps, olin siis viiene ja ainus keda need sündmused painavad. Tean, et käisin psühhiaatri juures ja sain ka mingeid rahusteid, kuid täpsemalt pole mulle sellest räägitud.
Nüüd olen abielus ja lapsevanem, kuid ma ei suuda olla õnnelik. Ma lämmatan oma abikaasat läheduse vajadusega. Ma tahan kõike teha vaid temaga koos. Mul ei ole mitte kedagi teist, kellega suhelda. Olen päevad läbi lapsega kodus. Kui mees töölt tuleb, tahab ta tegeleda ka oma huvidega, kuid siis tunnen ma, nagu ta ei hooliks minust. Ma ärritun tihti, luban ta maha jätta, kuid sisimas tean, et ma ei käitu õigesti. Ma olen kogu aeg masendunud. Mul on ka söömisprobleemid. Ma põhimõtteliselt ei söögi, ainult näksin ja tavaliselt just õhtuti, kui laps on magama pandud. Ma olen kogu aeg väsinud. Ma ei taha mitte midagi teha, välja arvatud kui mehe jaoks. Ma hea meelega teen talle süüa ja küpsetan ja olen nõus tema ja lapsega kas või 4 tundi järjest niisama väljas jalutama. Aga nii kui ta tahab oma asju teha, tunnen ma ennast üksi, masendunult, tunnen et mind pole vaja, nutan palju.
Üleüldse ma näen kõigis inimestes palju halba. Ma kardan palju. Mu peas tiirleb kogu aeg kõikvõimalikke versioone, mis võib juhtuda minu või mu lähedastega. Ma olen kohutavalt paranoiline ja see ei lase mul olla ega magada. Väiksest peale on mul olnud probleem uinumisega. Ma lähen õhtul voodisse ja uinun alles 2-3 tunni pärast, seni aga ründavad mind need mõtted õnnetustest ja kõiksugu halbadest asjadest.

Ma ei tea, kas see kirjeldus on piisav, et mulle diagnoos panna, kuid loodetavasti oskate natukenegi selgust tuua, mida tegema peaksin.

Ette tänades.

Vastab...

Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Valdkond: Psühhiaatria

1. Minu Palve-meditatsioon õpetab lõõgastuma, rahunema, loob soodsad tingimused uneks. (Ise teen seda kindlasti õhtul).
2. Süüa ka hommikul ja lõuna ajal, mäludes soovida, et sellest suutäiest saan (tuleb minusse)....Mida peenemaks närin, seda enam tuleb...
3. Mäng Lapsega. Nukudeks on Laps, Ema ja Isa - mängus olete kõik kolm, Kolmainsus.
4. Apteegist rahustavat teed, või soe jook õhtul.
Sellest alustada.
5. Õhtul muinasjuttu vesta (lugeda) lapsele. Ka siis, kui ta veel tekstis isegi hästi aru ei saa. Jääb ju suhtlemine heas tonaalsuses. Unelaul on väga hea - Lapsele ja ka selle kaudu ka endale.
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Kas jälle ärevushäire?

27.10.11 23:16

Tere. Lugu järgmine. Tulin õhtul sõbranna juurest koju, seisin püsti arvuti taga ja kõigepealt hakkas nagu pea kergelt ringi käima. Pigem nagu siis, kui vaatasin kuskile mujale, siis käis selline tasakaaluhäire moodi asi. Siis hakkas laps nutma (öö on), läksin siis rahustama ja siis läks asi jamaks päris. Kõigepealt läks nagu silme eest kirjuks ja ma ei suutnud selgelt vaadata, kõik virvendas. Siis läks pea paksuks ja terve keha suri ära, selline tunne oli, et kukun kohe magama. Sundisin end rahulikuks, hingasin korralikult(kuigi oli tunne, et hingamine jääb ka seisma) ja siis läks asi paremaks. Nüüdseks on jäänud see tobe pearinglus. Pikali lähen ja silmad kinni panen, siis ka käib nagu kõik ringi ja kuigi silmad on kinni, siis pilk käiks ringi. Hetkel võtan suht ebakorrapäraselt Cymbaltat. Ja seda sellepärast, et olen juba tegelikult pikka aega kimpus ärevusega. Nüüd viimasel ajal on küll asi paremaks läinud ja see tänane asi tuli nagu välk selgest taevast. Ise analüüsin siin asja, et äkki on see minu läbielamistest. Eelmine nädal käis väike tütreke erakorralisel operatsioonil ja see oli emotsionaalselt raske. Ja lisaks üritan ka kaalu langetada, mis ei taha hästi õnnestuda ja on kole raske ning tekitab stressi. Lisaks tegin õhtul kaks suitsu. Muidu suitsetaja pole, vahel harva teen mõne. Ise kipun arvama, et see kõik oli ka täna ärevushäire. Aga, miks ta nüüd siis järsku niimoodi "lambist" tuli? :S Ja mida ette võtta? Peres kaks alla 3aastast last.

Vastab...

Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Valdkond: Psühhiaatria

nn paastumisega käib vererõhu kõikumine kaasas, pearinglus, kokkukukkumise tunne jms.
Kas ikka vajate seda kg-de vähendamist? Hea toonus on palju kaunim, parem, tervislikum (kui te just ülekaaluline ei ole).
Minu Palve-Meditatsioon aitab nende "ringluste" suhtes. Seda soovitan teha ka siis, kui neid ringlusi enam ei ole. Ise teen seda harjutust iga päev.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Alkoholismi ravi

27.10.11 20:39

Kas nõelravi tasuks proovida, enne kui nö. ampull panna? Ja kui siis kus ja kelle juures?

Vastab...

Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Valdkond: Psühhiaatria

Jätkake koostööd Toomaspojaga ja ühiselt edasi: veidi uut rohtu, veidi uusi elukombeid (puhkerežiim, sportlik tegevus, uus naistuttav).
Nõelravi rahustab, aitab, aga - eelkõige tuleb end aidata ISE!
6 õlut on ca 3/4 viinapudelist (poolikust). Veidi palju. Ka üks õlu igal õhtul on liiast.
Eluohtlikult haigestunud vennad jätavad päevapealt alkoholiga hüvasti, päevapealt!
Suudavad nemad, suudad ka sina!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Alkoholiampull

27.10.11 10:24

Ma tahtsin küsida, et kus kohas on võimalik Ida-Virumaal lasta endale ampull panna, kuna olen liiga palju hakkand tarvitama alkoholi - vahel nädalas 4 päeva, siis mõni päev jääb vahele ja uuest sama ridapidi edasi. Ja siis oleks huvitatud veel, et et kallis on selle panek üldse, kui ma sooviksin seda panna endale 5 aastaks?

Vastab...

Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Valdkond: Psühhiaatria

Ida-Maakondi ma ei tea. Tallinnas Wismari Haigla.
Mees, võta end kokku, tee sporti, tegele oma tööde-õppimistega. Hoidu esialgu õllesõpradest. üks päev korraga.
Ei ühtegi pitsi, ei ühtegi õlut.
vt. raamatust "Väljavalitu" Tervisemaja ülakorruseid ja sammu oma õiget elurada!
Tegudele,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Obsessiiv-kompulsiivne häire

24.10.11 16:59

Tere.

Olen jõudnud järeldusele, et mul on obsessiiv-kompulsiivne häire. Alguse sai see vist sellest, kui mulle õpetati 3x üle õla sülitama e. siis "mitteusk" vms. See võis olla nii 5-6 aastat tagasi juba. Ei olnud see seotud millegagi. Lihtsalt kui lapsed viskavad nalja, et kaotavad telefoni ära näiteks, sai 3x üle õla "sülitatud". Nüüd aga mõne aasta eest progresseerus see veidikene. Hakkasid pähe tulema mõtted, et mu lähedased, nagu näiteks ema, isa, õde jne. võivad mingi õnnetuse läbi surma saada, kui ma just 3x üle õla ei sülita. Ja see on aina hullemaks läinud. Hetkeseisuga pean ma seda tegema 3x3x3. Ehk siis sülitan ma üle vasaku õla kokku 27x. Seda juhtub mitu korda päevas. Vahest pean seda tegema jutti omakorda veel mõned korrad. Ma tean, et mu lähedastega ei saa midagi juhtuda ja ma tean oma peaski, et tegu on puhta lollusega, aga kui ma seda ei tee, muutun ma väga närviliseks ja tekib ebameeldiv olek. Halvaks teeb asja ka see, et ma pean seda isegi vahel avalikus kohas tegema. Üritan seda varjata nii kuidas suudan, aga peamine on see, et see tehtud saaks. Kunagi ei pööranud ma sellele tähelepanu, kuid jah. Asi on läinud juba ebameeldivaks mulle endale. Nüüd hiljuti on tulnud juurde ka teine asi. Näiteks kui ma kuskil numbreid näen, ei tohi need kokku liites olla jagatav kolmega. Kui on, pean ma otsima mingi teise numbri, mis kokku liites ei jagu kolmega. Kella vaatamise teeb see näiteks tihti suht tülikaks, kui kell näitab näiteks 16:02 (1+6+2=9, 9 jagub kolmega) pean ma pidevalt vaatama ja ootama, et kell saaks 16:03.

Olen üritanud seletada asju võimalikult täpselt. Hetkel ei oska midagi juurde ka lisada.

PS! Sülitamise all mõtlen ma selle imiteerimist. Päriselt ma midagi suust välja ei sülita. Ja see imiteerimine peab käima alati üle vasaku üla.

Lisaks veel selle, et praegu suudan ma veel seda tagasi hoida nii palju, et kui räägin kellegagi personaalselt või viibin seltskonnas, kus tähelepanu on pööratud ka mulle, siis ma seda ei tee. Kuid vaadates, kuidas see on progresseerunud hiljuti, otsustasingi pöörduda spetsialisti poole.

Vastab...

Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Valdkond: Psühhiaatria

Visualiseerida (kujutleda) enda ees musta tahvlit ja sinna mõttes valge kriidiga tehke see 3x3x3, siis kerge-märkamatu ohkega-väljahingamisega mõttes (visualiseerides) kustuta see 3x3x3 (tahvel jälle must e puhas) ja selle kustutamisega kustub samm-sammult ka see OCD (OKH).
Psühhiaatrilt veidi arstirohtu abiks.
Minu Palve aitab liigsetest pingetest vabaneda.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Elekterkrampravi lisainformatsioon

23.10.11 01:16

Tere, küsimus EKR-i kohta. Mis selline protseduur maksab ja kus tehakse? Kas on vaja mingit erilist suunamist spetsiaalse arsti poolt või piisab perearsti suunamisest? Kas on võimalik läbida see ravi omal soovil? (S.t tean, et soovin seda ravi ning mulle tehakse see). Mälukaotus- mil määral peaks sellega arvestama ja kas alati järgneb mälukaotus? Kas on see väga suur osa?

Lisaküsimus selle kohta, kas mälu on võimalik mõne ravimeetodiga kustutada? Näiteks väga halbade mälestuste korral, mida ei soovita enam mäletada?

Aitäh!

Vastab...

Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Valdkond: Psühhiaatria

Seda tehakse haiglaravi raames. Vajaduse määrab raviarst-psühhiaater ja koosmeeles patsiendiga.
Minatahantehkemulle - sedaviisi see asi ei käi.
Kui mured - psühhiaater aitab.
Kas mälu on võimalik mõne ravimeetodiga kustutada? - Aeg annab selgitust, uued-värsked elamused uinutavad vanemaid asju. Kui uued-õiged sihid seatud, siis on peamine tehtud.
Uni korda ja sport.
Tegudele.
Parimat soovides,
jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Lapse käitumine

21.10.11 14:49

Tere. Selline mure,et mul 8a. poeg, kes käib koolis. Hinded muidu on head, aga käitumine annab soovida. Õpetaja on korduvalt kirjutanud märkuseid, et segab tundi ja kaasõpilasi ning ei tee kaasa, vaid tusatseb selle peale. Kui ta tuleb koju, siis me arutame seda teemat, miks ta midagi teeb. Olen üritanud nii hea kui halvaga, aga ta lihtsalt ei kuula mind. Oma kasuisa kuulab ta ka väga vähe. Kui kooli hakkab minema, siis loen sõnad peale, et palun ära saa täna märkust, kuula õpetajat ja ära sega teisi. Vahel selline "loeng" aitab ja vahel mitte. Ma ei tea enam, mida teha. Väga paljud ütlevad, et asi on koolis, aga võib-olla asi on hoopis minus, kuna meil on ka 5kuune tütar ja temale ei jää enam nii palju aega kui varem. Kas tõesti võib asi olla ainult minu ja mu elukaaslase ajapuuduses või on veel midagi, mida meie ei märka?

Vastab...

Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Valdkond: Psühhiaatria

Kõik tegurid parasjagu olulised: armukadedus, et väiksem rohkem tähelepanu saab, kiituse ootus - kui heaga ei saa, eks siis tuleb pahategu teha, et tähelepanu fokuses olla. Hüperaktiivsuse elemndid (mida tänapäeval v.palju), siis aitab kehaline tegelemine, et liigsetest pingetest vabaneda, soe dušš, soojad joogid, korralik puhkus, kehaline kontakt-kallistamine.
Meie jutt koolisüsteemi ei muuda, aga õpetaja tähelepanekuid-soovitusi tasub kuulata. Heaga saab rohkem, kui kurjaga, aga rangus-nõudlikkus peab sealjuures ka silmapiiril olema. Nagu spordis - reeglid on sellised, aga sporti peab noormees tahtama ise teha. Seega - HUVI kooli vastu edendada. Mingi kehaline trenn oleks näidustatud, siis on ka Treener juhendajaks, suunajaks.
Olete Õnnelik - Teil juba kaks last. Raskused käivad Õnnega alati kaasas.
Paljudel ei ole veel last, mõnedel on lapsuke passiivne, mõnedel ei lähe kooli....Võtke teda sellisena nagu ta põhiolemuselt on. Tammetõrust kasvab tammepuu, kastanimunast ... Kool tahab kõigist Palmipuukesi kujundada, aga see ei ole ju võimalik.
Igast murest saab üle! Ja kus see mure nüüd ongi?
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Keskendumisega probleeme

20.10.11 20:56

Probleem nimelt selline, et ma ei suuda nimelt normaalselt/efektiivselt õppida. Ma tihti peale avastan raamatuid lugedes, et mu mõte on jälle kuhugi mujale läinud ning sellepärast ma pean pidevalt kõike mitu korda läbi lugema, et lõpuks täielikult aru saada, millest juttu käib nii, et ma oskaksin ka teistele edasi rääkida. Samuti on probleeme kuulamisega. Ma proovin nii väga kellegi juttu tähele panna, aga kui jutt on pikem kui 3-4 lauset, avastan ma, et ma ei pane selle inimese juttu tähele enam. Kui hea, siis ma panen üksikuid sõnu ainult tähele. Ma kardan, et mul on keskendumisprobleemid, aga samas äkki ma teen lihtsalt midagi valesti, mida ma ei ole veel märganud.

Vastab...

Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Valdkond: Psühhiaatria

Lõik läbi lugeda ja siis valjuhäälselt (kui see võimalik) korrata kõige olulisem. Nn spikri meetod - olulisim paberile kirjalikult (või siis arvutisse). Kui annab skeeme teha või selgitav joonis - sellest suur abi. Oma raamatusse võib ka jooni (värvilisi) tähtsamate kohtade alla joonida.
Iga tunni järgselt teha minu Palve-Meditatsiooni harjutust - parandab aju verevarustust ja loob aju tööks parimad tingimused.
Korralik puhkus.
Tunne rõõmu õppimisest, ka raskuste ületamisest. Nagu sportlane - pingutab, aga süda hõiskab!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet
Sellest alustada.

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Kas depressioon?

20.10.11 18:46

Tere!

Tean, et taoliste muredega on Teie juurde juba tihti pöördutud ja lugesin ka eelnevaid küsimusi-vastuseid, ei leidnud aga midagi, mis minu omaga päris kattuks.

Tunnen end viimaste nädalate jooksul kas apaatselt, kurvalt, kergesti ärrituvalt, väsinult, tüdinult, mõttetult - ühesõnaga mitte ühtki positiivset tunnet.

Hommikuti ärkan üles ja juba siis on tunne rusuv. Sees keerab, higistan, käed värvisevad, nagu esineksin kuskil avalikult. Vahepeal käivad nutuhood, mis vahelduvad lihtsalt mõttetuse tundega või liigse ärritumisega. Ärritun tihti ka oma elukaaslase peale ja hiljem saan aru, et olen ülekohtuselt käitunud. Võin päevade kaupa nt arvuti ees passida ja mingeid mõttetuid mänge mängida. Isegi söögitegemine, internetis arvete maksmine või vanni minemine tunduvad liigse pingutusena. Muretsen pidevalt kõikide asjade pärast.

Arvan, et mul on ka sotsiaalne ärevushäire, seda juba lapsest saati. Kardan pea kõikide inimestega suhelda (mul on õnneks paar inimest, keda usaldan, ja kellega seda muret ei ole). Väldin igasuguseid sotsiaalseid olukordi. Isegi bussipiletite ostmine või mingi aja broneerimine on minu jaoks äärmiselt pingelised. Pean eelnevalt peas oma lauset mitu korda kordama, et see ikka õigesti välja tuleks, ja loomulikult lähevad lõpuks ikka sõnad sassi. Siis tunnen jubedat piinlikust ja lähen näost punaseks ja hakkan higistama.

Nagu eelnevast järeldada võib, ei ole ma arsti juurde selle murega pöördunud. Isegi nõude pesemine tundub liiga suure pingutusena, mis siis veel arsti juurde minemisest rääkida. Samuti ma tunnen, et suuliselt seda kõike rääkida oleks minu jaoks liiga keeruline. Mul on ka enne olnud masenduse perioode ja olen neist kuidagi üle saanud, seekord on asi aga kuidagi võimendunud.

Tean, et sellises olukorras soovitatakse trenni teha ja väljas liikuda, aga ka see tundub minu jaoks liigne ettevõtmine. Samuti olen ma õhtuni tööga hõivatud ja päris öösel tänavate vahele jalutama ei kipu.

Mingeid suuri elumuutusi ei ole olnud, mis sellist meeleolu põhjustada võiksid. Olen oma tööga rahul ja ka pereelus ei ole mingeid muutusi.

Kas on mingi võimalus sellist seisundit ilma ravimiteta ravida?

Ette tänades
K

Vastab...

Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Valdkond: Psühhiaatria

Veidikene depressiooni ja veidikene ärevushäiret. Need mured-vaevused on kõrvaldatavad.
1) Puhkerežiim korda, und olgu piisavalt.
2) Minu Palve-Meditatsioon. Õpetab liigsetest pingetest vabanema, parandab aju verevarustust, tõstab eneseusku.
3) Päevaplaan ja Päevik. Organism ütleb ise ette vajalikud tegemised ja tegemata jätmised.
4) Elu võtta Mänguliselt (nagu teatris, nagu spordiplatsil..) Näitlejad ju ka harjutavad ja on rõõmsad, kui saavad oma puudujääkidest Näitlejameisterlikkuse osas üht-teist teada. On ju siis midagi parandada.
5) Ideomotoorne harjutamine. Mõttes ja posittivse meeleoluga mõelda neid situatsioone, mis praegu veel probleemsed on. Mõttes, Mona K naeratusega huulil lähed... ja rõõmsameelselt ostad pileti, ....teed vajalikku! Mõttes. Kui mõtetes on kõik rõõmsameelne, siis muutub see rõõmsaks ka reaalses elus suheldes.
Sellest alustada.
Näitlejad õpivad esietenduseni ca 1/2 aastat, anna sinagi aega atra seada, harjuta rõõmuga, nagu sportlane trennis.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Kriisist tekkinud depressioon. Kas pöörduda kellegi poole või ei?

19.10.11 12:59

Tervist. Elasin üle just suure kriisi elukaaslasega ja meie suhe on karile jooksmas. Pärast seda olen depressioonis, vahepeal oli isegi eluisu otsas. Haigusetunne on peal, tööd teha ei jõua ja ei oska ise enam midagi peale hakkata. Tuttav soovitas, et peaksin psühholoogi juurde minema, aga kui ma uurisin, palju lähedalasev psühholoog maksab, ei jõuaks ma seal käia. On mingeid teisi abivõimalusi või kas on võimalik lasta kuskil kirjutada välja anti-depressante ja kas need aitavad?

Vastab...

Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Valdkond: Psühhiaatria

Psühhiaatri juurde saab ilma saatekirjata, valvearsti juurde isegi samal päeval. Rohtu võib saada ka perearstilt.
Muid soovitusi on võimalik vaadata kliinik ee varasematest kirjatükkidest.
Aeg annab arutust, aeg parandab kõik haavad ja siis saab uusi suhteid-haavu tekitama hakata.
Jalutuskäigud, jalutuskäigud - 5-7km (kui kõndimisega probleeme ei ole). Sirvida tuleks ka Tervisemaja soovitusi raamatust "Väljavalitu".
NB Suhet ei hoia koos tabletid, suhet korrigeerib suhtlemine, Temakese eest hoolitsemine, ühisosa leidmine teineteisega suheldes. Suhe ei ole omand! Ei ole. Kui Temake sinule meeldib, siis on oluline, et ka ise Temale meeldida. Tekib andmise rõõm, andmise soov. (mitte ostmise!).
Igast murest saab üle.
Päikest!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?