Vastanud Jüri Ennet

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Erapsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Loe küsimusi ja vastuseid

Jüri Ennet on vastanud 5932 küsimusele.

 

Hirm antidepressantide ees

08.01.12 / Psühhiaatria

Tere!
Tunnen ennast nüüd juba augustikuust saadik kehvasti, kõigepealt avastati mul röntgenpildilt kopsuliited, käisin kopsuarsti juures - öeldi, et kopsuklamüüdia, kuigi mitte mingeid kaebusi ei esinenud. Sellepärast kontrollisin end ka naistearstil, avastati klamüüdia - küsisin, et kas need võivad omavahel seotud olla, arst arvas, et ei. Kui tõenäoline on et kopsuhaiglas ei leitud tegelikku liidete põhjust? Ühesõnaga see mõte piinab mind endiselt... Nii sõin siis 10 päeva antibiootikume, mille kirjutas välja kopsuarst, peale seda hakkas minuga igasugu imelikke asju juhtuma. Esiteks iiveldas mul iga päev, mille tõttu pöördusin ka perearsti juurde, tehti vereproov, mis pidi korras olema. Järsku hakkas mul süda kehvast enesetundest rütmist välja minema, käis ka 2 korda kiirabi, kes arvas, et tegu on ärevushäirega. Südamearstil olen samuti käinud, pidi korras olema.
Nüüd ma ikka endiselt tunnen end kehvasti, vahel iiveldab, üldjuhul küll vähem, sest püüan end ise paremini tunda. Paraku aga südamega on veel probleeme ja juba kuu aega vaevab mind tükitunne kurgus ja raskustunne rindkeres. Need on tunded, mis hirmutavad mind tõsiselt, kuna olen ka suitsetaja. Lisaks on mul imelikud valud, ei teagi, kas lihastes või liigestes, pidev väsimus ja tunnen, et ma pole enam see, kes olin varem. Enam ei julge perearsti juurde ka pöörduda, tunnen end naeruväärsena.
Käisin nüüd mõned nädalad tagasi ka psühhiaatri juures, mida olin oodanud poolteist kuud, ta kuulas mind alla poole tunni, rääkisin talle oma terviseprobleemidest ja sellest et olen arstil käinud ega pole teada saanud, mis mul viga võiks olla. Rääkisin talle oma elust, et mul on raske töö teenindajana restoranis ja aastaid kestvad probleemid oma poissõbraga, kellega parasjagu lõpetame suhet, kuna tal ei ole enam õigeid tundeid minu vastu, mistõttu ta ka on mind korduvalt petnud ja ei taha minuga koos olla. Mul on selle ees kohutav hirm - hirm kaotada nii kallis inimene ja suure hulga sõpru, aga samas ma olen teadlik, et ta teeb mulle ainut haiget ja nii oleks kõige õigem. Ka minu perekondlik tugi ei ole suur. Selle põhjal arvas arst, et tegu võib olla depressiooniga ja kirjutas mulle Seroxati ja soovitas kohe võtma hakata. Aga siiani ei julge ma neid tarvitada, sest neid võetakse ju pikaajaliselt ja neil pidi palju kõrvalmõjusid olema ning ma tundsin, et ta ei tegelenud üldse minu probleemiga ning kirjutas need nii lihtsalt välja. Mul on hirm nende kasutamise ees et pean oma elu muutma hakkama, aga mul on hetkelgi raske end tööl hästi tunda ja kui ma veel neid tarbima hakkan, kuidas ma siis nii pikad tööpäevad vastu pean? Nädalavahetustel olen siiani seltskonnaga väljas olnud, kus tarbitakse ka alkoholi, Ad kasutamise aeg on aga ju pikk ja alkohol ei sobi sellega kokku. Ma ei ütle, et ma ei suudaks ilma selleta olla, aga paar korda kuus ikka tahaksin pidutseda, seni kuni mul veel last ei ole, sest kavatsen pereloomisele varsti mõtlema hakata. Lisaks sellele ei ole mul ju enam võimalust olla koos oma poisiga ja temalt tuge loota, tunnen, et ainus pääsetee on viita võimalikult palju aega oma sõpradega ja nendega väljas käia, mis aga tähendaks et tahan ka nendega aeg-ajalt alkoholi tarbida. Kas tõesti on mul tegemist depressiooni ja ärevushäirega, ma ise ei tunne, et asi selles on. On see täiesti tavaline mõtlemine ja sellised kehalised terviseprobleemid?? On siis need rohud tõesti ainuke võimalus terveks saada? Muidugi on tervis kõige tähtsam ja ma olen suuteline oma senisest elustiilist loobuma, kui te arvate, et tegu on täiesti tavalise depressiooniga. Kas peaksin pöörduma näiteks psühholoogi poole, et ta julgustaks ja abistaks mind hetkel ja kas psühholoogi konsultatsioonile saab ka haigekassa kaudu?

Tänan abi eest!

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Kopsu jt. arstide konsultatsioonides ei maksa kahelda, analüüsid ja aparaadid uuringuteks on head. Klamüüdia ravi teha vastavalt skeemile. Elu-olu probleemide ja haigus-kartuste koosmõjul on esile kerkinud ärevushäire on mitmete tunnustega. ÄH ravis on alustusel kasutusel AD, siis harjutused ning "uued prillid". Seroxat põhimõtteliselt sobib, harjutused kindlasti ka kohe.
Alkohol ei ole ju suhtlemiselt peamine, saab sõpraadega ka ilma alkoholita suhelda! Väike pits võib suurel vajadusel päevakorda tulla. Aga tervis olgu ikkagi esikohal! Eri haiglatel psühholoogid erinevalt haigekassa liinis kasutusel. vt. internetist konkreetseid haiglaid.
Tegudele.
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Vihahood

08.01.12 / Psühhiaatria

Ma vahel lähen nii viha täis, et teen inimesele, keda armastan, haiget. Vahel füüsiliselt, vahel sõnadega. Ma isegi olen endale haiget teinud sellepärast. Ma olen päris armukade inimene, seega juhtub selliseid vihahooge lihtsalt tulema. Mis ma peaksin tegema ?

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Inimene saab ennast harjutamisega kujundada. Kehaline harjutamine mõjutab nii keha, aga annab ka psüühika kontrollimiseks olulise panuse. Kehaline trenn vabastab liigsetest pingetest ja ja need vihahood avalduvad kordi vähem. Ka õige töö- ja puhkerežiim on vajalik.
Sellest alustada. Tulemused ei tule ühe-kahe nädalaga, nagu spordiski. Aga nad tulevad. Alkohol ja muud psühhoaktiivsed ained on vastunäidustatud, täieliselt. Närvi lähevad ka egositid, ainult enda Nina nägijad. Lähisuhe eeldab, et esikohal on andmine, rõõmu ja hea emotsiooni andmine.
Minu harjutus ja vt. ka varasemaid soovitusi.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Närvitsemine

07.01.12 / Psühhiaatria

Mul on probleem närvitsemisega, iga asi, mida mu isa küsib, uurib või teeb, kõik asjad ajavad mind närvi. Kindlasti on see seotud mu stressirohke eluga, kuid ma lähen tõesti väga kiiresti närvi ja mul on tunne, et ma ei saa seda kontrollida, nagu see võtaks võimust, maha rahunen ma mingi aja pärast, kui saan kõik asjad välja öelda. Mis ma tegema peaks, et suudaks närvilisust kontrollida ning millest see kõik tuleneb?

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Kõik on treenitav, treenitav on ka liigsetest pingetest vabanemine, rahulik olemine.
1. Minu Palve-Meditatsioon (esimene samm) on vägev pingete maandaja, rahulikuks tegija. (Olen seda harjutust teinud rohkem, kui sinul noorusaastaid - aitab, hästi aitab).
2. Võta suhtlemist NAGU näitemängu, nagu näitleja - näidendi sisu on selline, et nüüd ta küsib, uurib, puurib jne. Ja teine näitleja e sina siis vastad sisuliselt õigesti, aga vormiliselt (subjektiivselt) Nagu näitleja. Näitlejad ju laval ei lähe närvi.
3. Vanemad soovivad ju sulle head, ainult head ja neil on elukogemusi palju rohkem, seega - tuleb olla tänulik, südamest tänulik, et nad olemas on, et nad head soovivad ja elurajal suunavad.
4. Korralik puhkus-uni teeb inimesed rahulikumaks.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Mis toetaks vegetatiivset närvisüsteemi?

07.01.12 / Psühhiaatria

Tere ja head uut aastat Teile, palju tervist ja rõõmu!
Mul on selline küsimus, et millised vitamiinid, mineraalained vms. toetaks või tugevdaks vegetatiivset närvisüsteemi. Mul on olnud tervisemuresid (vahelöögid, salapärased kõhuvalud), millele pole muud põhjust leitud ja on pandud diagnoos: vegetatiivse närvisüsteemi häire. Mingeid soovitusi saanud ma ei ole. Depressiooni enda arust ei põe, uni rahulik ja teotahteline olen üldiselt ka ning armastan spordiga tegeleda nii palju kui töö kõrvalt võimalik on. Olen muidu stabiilsust ja rahu armastav inimene, kuid elu pakub vahel muud ja vahel kipun liigselt muretsema ka. Näiteks rahaliselt hakkama saamise pärast. Ühesõnaga ootan soovitusi.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Korralik toidu mälumine (2-3 korda kauem praegusest igat suutäit ). Nädalas 2-3 korda veidi rosinaid (sisaldab kaaliumi, südame tegevusele väga vajalik). Mineraalvesi (Borjomi) sisaldab palju olulisi mineraale - lónks-suutäite kaupa ja enesetunde järgi - pudelikene nädala jooksul.
Söögipärm (kuubik 2x2x2 cm) sellest pool või kolmandik veeklaasis veega lahustada ja üks kord päevas /ise valida kellaaeg/ (kolm päeva võtta ja kaks päeva pärmivett ei võta), selliselt 2 nädalat. Edaspidi enesetunde järgi - organism ise küsib. Vahelduv dušš (soojem-jahedam-kuumem-külmem..mõnuga--lõpetuseks soojem) ja siis mõnu rätiga hõõrumisest. Nahk on suur organ ja vägev vegetatiivse süsteemi mõjutaja. Sellest alustada.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Xanaxi võõrutusnähud

07.01.12 / Psühhiaatria

Tere.
Tahaksin konkreetset vastust, olen tarvitanud Xanaxit regulaarselt päris suurtes kogustes 1mg päevas puhuti. Ja alkoholi ka tarbinud samal ajal. Kuu aega tagasi otsustasin, et aitab, tuleb hakkama saada ilma selleta. Ja nüüd olen kuu aega ennast võõrutanud. Pole pruukinud ei ühte ega teist. Tahan teada, kaua Xanaxist võõrutamine aega võtab, kaua ma neid krampe ja tõmbluseid veel kannatama pean. Unetu olen ka lisaks kõigele muule. Võtan olukorra leevendamiseks magneesiumi, mida veel teha annaks? Kas Xanax võib võõrutusnähte anda ka aastate pärast?
Tänan ette.
Lugupidamisega,
M

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Nende võõrutusnähtude kõrvaldamiseks kasutataks sõltuvust mitte tekitavaid psühhofarmakone, ka une tekitamiseks on head rohud olemas. Magneesium sobib, kehaline aktiivsus edendab ainevahetust ja organism puhastub kiireminei.
Psühhiaater, abirohud (mis sõltuvust ei tekita) ja harjutused, tervislikud elukombed, keeeehaline aktiivsus.
Tegudele!
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Avoidant personality disorder

07.01.12 / Psühhiaatria

Tere, kas te oskate öelda eesti keelset vastet sellisele "haigusele" nagu Avoidant personality disorder. Leidsin selle kohta inglise keelset infot internetist (http://en.wikipedia.org/wiki/Avoidant_personality_disorder ja http://www.nytimes.com/1987/12/15/science/for-some-people-half-of-day-is-spent-in-fantasy.html)
Viimane artikkel käib täpselt minu kohta. Olen sellise "haigusega" elanud lapsepõlvest peale. Kas Eestis on arsti, kelle käest oleks võimalik sellise diagnoosiga abi saada? Kas seda diagnoosi saab seostada ka skisofreeniaga? Milline oleks ravi?
Suur tänu!

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Kuulub isiksusehäirete valdkonda. Maakeeli - Vältivisiksus. (RHK-10 järgi). Igal inimesel on oma isikupärane isisksuseomaduste spekter. Geneetikud ütlevad, et igal inimesel on vähemalt 15 miljonit omadust , miillega ta teistest inimestest erineb.
Isiksuseomadused on fülogeneesi (ajaloolise pika arenguloo käigus) jooksul välja kujunenud - on indiviididele vajalikud olnud ajaloolise arengu seisukohalt, elu-oluga adapteerumise seisukohalt. Need isiksuseomadused peavad aga teatud raamidesse mahtuma.
Vältivisiksus - Parem karta, kui kahetseda - printsiip on ju teatud piirides isegi väga vajalik. Liigselt aga hakkab segama.
Kui ei sega, siis las aga olla ja kasutada seda omadust oma plussina.
Kui segab, siis psühhiaater aitab.
Diagnoosi paneb ikkagi arst, ise ei maksa selle diagnoosimisega tegeleda.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Tõmblemine

06.01.12 / Psühhiaatria

Asi on selles, et kui minul tulevad mõtted pähe, mis mulle ei meeldi, siis ma hakkan mõtlema, et kui ma ei tõmble, et siis juhtub midagi. Asi on sellles, et ma hakkan nagu tõmblema, kui pähe hüppavad igasugused mõtted. Ma kardan nagu neid mõtteid ja ma mõtlen, et keegi puudutab mind või nii ja see ajab ka tõmblema. Ma ei ole suitsetanud ja joonud, ausalt.


nagu et kui ma hakkan mõtlema et kui keegi puututab mind mõttes siis see ajab mind tõmblema. üks kõik kus ma olen kui lähen magama siis hüppavad ka mõtted pähe ja hakkan tõmblema
loodetavasti teie saate minu kaebusest aru.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Esiteks, räägi oma murest emale. Tõmblemisega vabastab organism ennast nö liigsetest pingetest. Seda vaja ennetada ehk tuleb teha ise kehalisi (mis sulle meelepärane tegevus, sport) harjutusi, et sisepingetest vabaneda. Soe dušš ja soe tee rahustavad. Kindlasti minu Palve-Meditatsiooni esimene samm (aeglaselt, rahulikult, rahustavalt 2-3 korda järjest, mõnusalt-aeglaselt, siis 2-3 minutit vahet ning siis veel 2-3 korda. Tee, et mõnus oleks, jälgi mõnusat enesetunnet).
Uni olgu piisav. Nii rahunevad nii mõtted kui ka "rahutu" keha.
Sellest murest saad jagu!
Tohtrionu Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Häirivad mõtted

05.01.12 / Psühhiaatria

Tere !

Mul on selline probleem, et ma kardan vahepeal öösiti magama jääda, kuna kardan, et ei ärkagi enam üles. Minu tervisega peaks kõik korras olema, pole mingeid teatuid kaebusi, välja arvatud iiveldus ja pearinglus, mis on tekkinud pillide kasutuselevõtust hiljuti. Siiski painavad mind sellised vägagi häirivad mõtted ning kui need mõtted tulevad, hakkan ma endale ka asju ette kujutama näiteks kas või veel halvemat enesetunnet ja säärast. Mõtted on võib-olla tulenenud sellest, kui tutvusringkonnas on ära surnud mõni noor inimene. Võib-olla oskaksite aidata, mida ma tegema peaksin, et selliseid mõtteid eemale peletada ja endast üldsegi eemal hoida? Oleksin väga tänulik, sest see on tõesti äärmiselt hirmutav ja häiriv.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Pilli-tohriga konsulteerida ja leida õige lahendus, selgitada iivelduse ja pearingluse olemus. Kindlasti kohe minna!
Üleväsimus annab "imelikke" mõtteid ja segab rahulikku und - uni korda (kerge sportlik tegevus, soe dušš õhtul, rahustav tee apteegi käsimüügist).
Minu Palve-Meditatsiooni esimene samm (või mõni muu meelepärane psühhoregulatsiooni harjutus).
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Asjade unustamine

05.01.12 / Psühhiaatria

Ma unustan asju. Igakord unustan vahel keegi ütleb midagi, möödub väike hetk, läheb meelest ära. Ma tunnen ennast vahel väga halvastim ma ei jaksa ma ei jaksa koolis õpida, kõik oleks nagu väga raske, kuid ei ole, mõni hetk ma oskan kõike ja siis ma ei oska enam midagi? :S Vahel ma lihtsalt peksan segast.
Mõnikord juhtub, küsin sõbra käest, kes oled?:S::S mis värk on?

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Üleväsimus, vähene puhkus viivad töö-/õpivõime langusel, mälu tunduvale alanemisele. Korralik õine uni on esmane. Minu Palve-Meditatsiooni harjutuse esimene samm vabastab liigseist pingeist, parandab aju verevarustust ja itab seega õppimisele-mälule oluliselt kaasa. Murest tuleb rääkida oma emale ja vajadusel ka mõni tohtrikäik ette võtta. Esikohal on ikka üleväsimus e magamatus.
Nendest mureprobleemidest saab üle!
Head puhkust ja harjutamist soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Psüühiliselt haige inimese definitsioon

05.01.12 / Psühhiaatria

Vabandan, et teid selle küsimusega tülitan, kuid ma ei leidnud kuskilt internetist oma küsimusele vastust.

Mis on psüühiliselt haige inimese teaduslik definitsioon? Kuidas määratletakse psüühiliselt haiget inimest? Milline peab olema psüühiliselt haige inimese diagnoosia kompetents?

Oleks hea, kui saaks viidata ka mõnele seadusele selle asja defineerimises. Probleem lihtsalt selline, et mind tunnistati Eesti rahva ees psüühiliselt haigeks inimeseks. Küll aga ei viidatud ühelegi meditsiinilisele diagnoosile.

Lugupidamisega
G.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Psühhiaatrid õpivad aastaid arstikutset, peale seda residentuuris spetsialiseeruvad mitme aasta õppimisega psühhiaatriks. Rahvusvaheline juhend (RHK-10) on aluseks diagnoosimisel, et siis korrlikku-adekvaatset ravi pakkuda. Koostöös raviarsti-psühhiaatriga saate oma probleemist selge ettekujutuse, vaja temaga avameelselt suhelda. Psühhiaater (nagu kogu tervishoiu valdkonna spetsialistid) soovivad patsiendile head, tervise paremaks muutumist. Soovivad südamest ja on ka arstivande andnud, et patsienti arstikunsti tarkustega aidata.
Keha ja psüühika on ju üks tervik. Näiteks, põlvehaiguse puhul me selliselt ju "ei põe", et Eestirahva ees pean veidi põlvevalu kannatama.
Koostöö raviarstiga ja saate probleemile õiged lahendid. Head rohud ja arstid olemas, ise peab tervislikke eluviise praktiseerima, tervistavaid harjutusi tegema.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pildilised ravijuhised: