Vastanud Jüri Ennet

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Erapsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Loe küsimusi ja vastuseid

Jüri Ennet on vastanud 5910 küsimusele.

 

Depressioon?

21.12.11 / Psühhiaatria

Tere! Viimasel ajal on tekkinud mälulüngad, näiteks: teed oma õuel tööd ja järgmisel hetkel ei tea, kus oled ja tekib selline segaduse hoog kõik on nagu peast pühitud. Olen siis maha istunud ja süvendanud endale, et kohe läheb üle ja kõik tuleb meelde, samas tunnen peas ka pinget, survet, väsimust. Veidi istudes läheb asi korda. Samas olen järgi vaadanud haigele inimesele, kes ise endaga enam toime ei tule, seda juba 5 aastat. Seega on oma elu seisma jäänud, kui nii võib öelda. Olen jäänud kuidagi üksi, eraldunud ühiskonnast, kuigi töö on ka olude sunnil kodune. On tekkinud ka probleeme lihtsate asja ajamistega. Tihti ärkan öösel üles ja käed surisevad ning ka päeval kipuvad krampi minema, veel on teravad valud rinnus, vererõhk on ka kõrge. Ei tea, kas on see depressioonist või ärevusest või midagi muud.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Vererõhk võib närvipingest tingituna kõrgem olla, käte surin ja lihaskrambid aga oskamatusest lihaseid lõõgastada või siis ka sellest, et organism vajab veidi enam mineraale. Juua mineraalvett (Borjomi on hea). Elukaaslane on ka seltsiliseks ja aitab elu paremini korraldada, aga teda ju turult ei osta - peab selle õige ikka leidma. Leiab aga vaid otsides, otsima peab.
Mälu ja mõttetõõd aitab parandada, pingeist vabaneda minu Palve-meditatsioon. Teen seda ise iga päev juba paarkümmend aastat.
Need on esmamõtted, mida arvestada. vt. varasemaid soovitusi.
Probleemidele on lahendid olemas.
Igast murest on võimalik üle saada! Igast! Tegutseda on vaja.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Effexori kõrvalmõju?

21.12.11 / Psühhiaatria

Tere, hakkasin saama haiglas sellist ravimit nagu Effexor. Ravimit olen saanud natuke vähem kui nädal, seda antakse hommikul, aga igaks õhtuks läheb südametöö väga kiireks, nii et lausa nõrkus tuleb peale, kui püsti seista. Kas algus võib see kõrvalnäht olla normaalne ja hiljem möödub?

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Arstirohtu võttes peab inimesel enesetunne ja tervis paremaks muutuma. Rohu annust vähendada või siis muuta rohtu.
Harjutused ja "uued prillid" on olulised - vt. eelnevaid.
Kui süda nö puperdab ja nõrkus tuleb peale, siis neid organ-süsteeme tuleb kehalise harjutamisega edendada, treenida.
Raviarstiga koostöö.
lisasoovitusi vt. minu raamatust "Väljavalitu", alust Tervisemaja peatükkidest.
Igast murest saab üle!
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Paroxetin

20.12.11 / Psühhiaatria

Arst kirjutas mulle välja Elonrili, sest ma ei suuda näha midagi positiivset enda ümber ega elus. See on kestnud juba aastaid ja olen ka varem proovinud võtta erinevaid ad-sid. Tulemus oli enamasti, et toime puudus või kadus täielikult huvi seksi vastu. Mis oli hirmutav, sest ravi kestab ju vähemalt 6 kuud. Muidu mõjusid enamus rohtusid super hästi ja mõistsin, kuidas teised inimesed maailma näevad ja et klaas polegi alati pooltühi. Kui olin sunnitud lõpetama, siis oli tunne nagu oleks lapsele kommi antud ja siis see jälle ära võetud.
Elontrilli võtsin umbes kuu ja tulemuseks oli see, et mõtlesin loobuda nii koolist, kui ka elukaaslasest ja lapsega ei tahtnud enam üldse suhelda. Olin tige ja närviline. Nüüd vahetas arst selle rohu Paroxetini vastu. Pole seda veel võtnud, aga infot lugesin küll netist ja seal oli väga erinevat infot. Põhiline mure ongi minu jaoks, et kuidas on võimalik elada koos elukaaslasega ja võtta rohtu, mis sind peaks terveks ravima. Kas on olemas ka mõni ravim, mis toimib ja ei muuda sind voodis zombiks.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Arstirohte (ka AD-d) on palju ja arst koos patsiendiga leiab selle vajaliku-õigeima. Rohu annus on ka oluline, seda esiteks.
Teiseks, harjutused (viis rühma) on vajalikud ja alustada kehalistest. Keha oskame juhtida. Minu Palve-Meditatsioon on jõukohane kõigile. Ja kolmas ravimise osa on "uued prillid" e uus hoiak, uued prioriteedid, uus suhtumine olukordadesse.
Arstirohtu võttes peab inimesel kõik paremuse suunas minema, siis on rohi õige. Ka väiksem ravimikogus on teinekord oluline.
Harjutusi tehes inimorganismi enda farmakoloogia "ärkab unest" ja hakkab jälle vajalikke aineid õiges vahekorras tekitama. Apteegist saadava rohu nö toimemolekulid on kõik organismis endas olemas, neid vaja jälle õigesti tööle ergutada.
Mõnikord saab ka ilma ravimiteta, vaid harjutusi tehes, häid tulemusi.
vt.varasemaid soovitusi.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Ebameeldiv unenägu

20.12.11 / Psühhiaatria

Leidsin google´i otsingut kasutades siit leheküljelt mure, mis kirjeldab ebameeldiva unenäo nägemist hetk peale uinumist.
Ka mul on sama mure, vahel ühe õhtu jooksul korduvalt.
See ei ole lihtsalt halb uni ja ehmatus, see on midagi, mis pikemaks ajaks meelde jääb ja internetist vastuseid otsima paneb.
Kuna olen kuulnud, et mitmed teised on seda kogenud, siis pidasin vajalikuks välismaa lehekülgedelt kogutud infot jagada.
Tegemist on unehalvatusega http://serendip.brynmawr.edu/exchange/node/1740
Eesti weebist selle kohta paraku infot ei leidnud.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

See on huvitav lehekülg. REM tsüklite kirjeldamisega neid probleeme ei kõrvalda. Sisemine hingerahu ja tervislikult toimetatud õpi- või tööpäev on rahuliku une eelsoodumuseks.
Terves kehas tervislik uni - see printsiip kehtib. Psühhoregulatsiooni (Yoga, AT e autogeenne treeening, minu Palve-Meditatsioon jt lihtsamad võtted on suureks abiks.
Kui elusihid on õigesti valitud, siis keha ja psüühika on ka enesekindlad. Meie-tunne annab enesekindlust. Usu-rahavail rahvuslik usk või Absoluut.
Igaühel eelöeldust on siis üks või mõni teine lähenemisenurk olulisem. Ennast tundes (tunnetades) saabki sellele vastuse, mis sobilikum, mis parim enda mõjutamiseks. Mõnikord on suureks abiks vestlus psühhiaatriga, mõnikord on vajalik ka arstirohi.
Kaunist aastavahetust soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Jõuetus, nõrkus jne

18.12.11 / Psühhiaatria

Tere.
Muretsen väga oma ema pärast, kes on 71a vana.Ta on olnud oma elu jooksul väga energiline ja töökas, alati mitu tööd korraga käsil ja nüüd on keha alla andnud sellisele koormusele. Nimelt pool aastat tagasi halgasid nõrkuse hood, mis on nüüdseks üle läinud jõuetuseks, viimased päevad lebab ainult voodis ja ei suuda kätt tõstagi. Kuskilt ei valuta.
Haiglas uuriti teda korralikult, kõik oli korras, midagi ei leitud. Koju tulles hakkas otsast peale. Tal hirm ka surma ees jne. Kas ägeda depressiooniga võib kaasneda sellised jõuetuse sümptomid ja kui kaua need võivad kesta? Kuhu või kelle poole pöörduda? Mida ette võtta. Ise ta sellest enam välja ei tule. Ette tänades ja vastust oodates.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Perearst ja üldanalüüsid oleks esimene samm. Kui see valdkond nö normi piires, siis on Depressioon oluline jõuetuse-tahtenõrkuse põhjus. Head rohud olemas, nendega saab "mureaugust" välja, edasine on juba uus elukorraldus, elurežiimis midagi muuta.
Eaka töökoormus peab ka jõukohane olema, seda ka vastutuse-kohustuste osas. Korralik puhkus on oluline.
Üksmeel suguseltsi-lähedaste ringis.
Jõulueelne depressioon on laialdase levikuga ja meedia info on kaunikesti karm - Jõulud mööduvad, (meedia)lektüüri annab valida.
Biblioteraapia on hea - hea raamat on alati hea, ka muinasjutud (mis Uku Masingule täiskasvanueaski suuresti meeldisid lugeda-uurida).
Kui lastel hästi läheb, siis on ka lastevanemail väga hea meel ja rohkem elujõudu.
Kaunist aastavahetust soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Tõmblemine

16.12.11 / Psühhiaatria

Tere,
minul selline probleem, et kui näen mingit vastikut pilti või inimest, keda vihkan, siis hakkan peaga tõmblema ja ümisema ja ei saa nagu rahulikuks jääda. Kui ma tõmblemist ei tee, siis ma hakkan mõtlema, et midagi halba juhtub. Ma ei tea, kas see on närvidest või mis asjast.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Ümisemine on hea harjutus ja seda tuleks teha ka muudel vabadel hetketel. (Laul on hea, aga ümisemine on kohati parem). Minu Palve-Meditatsioonõpetab ka psühhoregulatsiooni, endaga hästi toimetulemist. Öine uni olgu piisav. Tervislikud eluviisid. Suitsud ja "laksud" jäägu kaugele.
Kõik saab korda.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Ebameeldiv unenägu

14.12.11 / Psühhiaatria

Tere. Mul on juba mitu kuud selline probleem, kui ma magama hakkan jääma, siis ma suudan paar minutit magada, kui kogen ebameeldivat unenägu/ unehäiret, kus ma näen ebameeldivust või kus keegi mulle liiga teeb. Ma üritan ülesse tõusta, aga ei suuda silmi lahti teha. Tunnen, et see on unenägu, aga ei saa ülesse. Viimastel päevadel suudan automaatselt üles ärgata, aga hirm on, süda peksab ja halb on olla. Palju on kordi, kus ma ei suuda ennast liigutada, aga olen üleval ja samas kujutan asju ette. Mis ma tegema peaks, mis mul viga on?

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Räägi oma murest lähedastele, võimalusel jäta öölambikene põlema. Enne und tuuluta tuba ja loe mingit kaunist muinasjuttu (muinasjutud ei ole ainult väga noorte tarbeks). Päeval tee korduvalt minu Palve-Meditatsiooni harjutust. Kui oled oma liigsetest sisepingetest vabanenud (jalutuskäigud, kerge trenn, minu Palve-Meditatsioon), siis need häired kaovad. Nooruses on neid paljudel olnud.
Oled tubli ja saad hakkama!
Jri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Depressioon ja üldistunud ärevushäire

14.12.11 / Psühhiaatria

Tere

Tahaks saada hingerahu endaga toimuvast, et kõik algas augusti alguses järsku nii, et hakkas järsku halb pea käis ringi, terves kehas oli halb ja surises imelikult, öö läbi magada ei saanud ja kui hommikul tööle läksin tundsin, et midagi on valest, aga ei saanud aru, mis see on.
Nüüdseks olen käinud psühholoogi juures jutul ka ja tarvitan ad sammuti.
Küsimus on sümptomite kohta, et kas see on ikka depressioon?
Iga päev on selline imelik võõras ja vastik tunne, ma ei tunne ennast üldse endana. Peas lendavad mõtted ühest nurgast teise, täiesti mõtetud mõtted mis kogu aeg vahetuvad. Kord mõtlen üht mõtet, siis jälle teist ja siis juba kolmandat, ise mõtlen siis veel juurde, et mida ma mõtlen kogu aeg see on ju mõtetu.
Ei tunne ennast kuskil täiesti rahulikult, kõik häirib mind, sest maailm ei ole enam endine. Ma tahaks endast KÕIK anda, et see haigus mind rahule jätaks ja ma saaks oma eluga rahulikult edasi minna. Pidevalt mõtlen veel, et äkki ei ole depressioon. Ma ei tea miks, aga pidevalt kahtlustan, et mul on skisofreenia. Kuigi arst ütles, et ei ole.
Diagnoos pandi muidu raske depressioon ja üldistunud ärevushäire. Mis teie arvate minu seisukorrast?
Mõtted käivad ka selle üle, et ma ei saa kunagi täiesti terveks ja see teeb mind väga kurvaks, kuna mul oleks siin elus veel nii palju teha. Aga hetkel ma lihtsalt ei suuda midagi ette võtta, kuna ma ei taha midagi eriti teha.


Lugupidamisega

T.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Inimene, keskkond ja nendevaheline suhe olgu tasakaalus. Ebakõla nende kolme vahel tekitab sisepingeid. Sisepingete tekkel on oma kindel genees e kulg: hingelised (emotsionaalsed), siis meelelised (psüühilised), järgneb somaatiline e kehaline sümptomaatika ja siis sotsiaalse tasandi sümptomid. Pingete "aurukatla" nõrgemad kohad annavad endast tunda ja seega on sümptomaatika suhteliselt isikupärane. Neist pingetest saab lahti arstirohuga, harjutustega (viis rühma) ja "uute prillidega". vt minu raamatust "Väljavalitu". Alusta ptk.-st Ristkülik diagonaaliga ja "uued prillid".
Minu Palve-Meditatsioon sobib juba täna kasutusele võtta.
Head tegutsemist! Need probleemid on täieliselt kõrvaldatavad.
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Ärevushäire?

14.12.11 / Psühhiaatria

28.nov hakkas mul tööl halb, arvutis trükkides lihtsalt tuli tohutu hirmutunne peale ja käed hakkasid värisema, kargasin laua tagant püsti, ei saanud aru mis toimub, tegin akna lahti ja tõmbasin sõõmu, läks paremaks. Kuid terve päeva püsis hirm, et kas äkki tuleb hoog uuesti peale. Ei tulnud, kuid see halb tunne kõhus (lisaks ka kõhulahtisus), õhupuudus jätkus terve päeva, õigemini terve nädala. Ja avastasin, et halb hakkab mul ainult tööl olles ja oma laua taga istudes. Nii kui majast välja saan, töökohast eemale, on hea olla. Elukaaslasega kõik kõige paremas korras, õigemini tunnengi temaga end hästi ja turvaliselt, olen rõõmsameelne ja ei karda ei uut hoogu ega üldse midagi - ühesõnaga parim olemine. Tunnen, et ei jaksa hommikul tõusta. Kusjuures parim on see, et tuju mul ei ole halb, ma ei ole õnnetu ega depressioonis (enda arust), aeg-ajalt muidugi tuleb nutuhoog, kuid see tuleb pigem ülepingest ja ärevusest ja väga väikeste asjade pärast. Täna hommikul lahistasin nutta, sest magasin sisse (kuigi mu ülemus ei tee hiljaksjäämisest mingit numbrit ega ole mingilgi moel tige või kuri inimene).. ükspäev mõõtsin tööjuures vererõhku, st ülemus mõõtis, 158/... ei mäleta alumist. ülemus ütles, et kõrge ja ma tundsin ka, et peas on kuum ja nagu õhetaksin, kuigi peegel punastamist ei tuvastanud. Samas ei ole mul ka seda, et ma ei tahaks kuskile minna v olla, tahan ikka, aga tööl kuidagi on halb olla, viimased kuud iseenesest väga pingelised olnud, minu töö sisu on sotsiaaltöö... ostsin sõbranna soovitusel validooli ja Eestis toodetud hea une tablette (aitavad tõesti), esimesel õhtul neid manustades rahunesingi maha, keha läks pingest ära ja ma läksin sellepeale endast välja ja ei julgenud magama jääda, mõeldes, et mis see nüüd siis on, keha on rahulik ja mõistus võttis seda kui uut asja. Magama jäin elukaaslasel käest kinni hoides, sest kartsin ma ei tea mida. Hommikul ärgates olin värske ja rõõmus, terve päev kujunes heaks tööpäevaks, eelmise nädala lõpuni oli super olla, mõtlesin, et möödas. Kuid eile tabas mind taas ärevus ja hirm, võtsin kliente vastu ja tundsin et ma ei jaksa kuulata, selline vastik tunne tuli sisse, kõht läks imelikuks ja natuke ka nagu see ebareaalsustunne (ma ei oska seda muudmoodi kirjeldada, samal ajal kui inimene vestles, suutsin mina vaid endast mõelda, et mis viga on, ma ei tea kas see ebareaalsustunne on õige selgitus). Kardan, et olen juba peale 1,5 aastat tööd läbi põlenud, hiljuti (enne seda esimest hoogu 28.11) avastasin, et ma ei taha seda tööd teha, armastan inimesi ja sotstööd, kuid teisel kujul sooviksin seda (hetkel tegelen eakate ja töötutega - niiiiiiiii tohutult kurb on mul neist alati).. kas nüüd siis tõesti see avastus on mingeid ärevushooge tekitanud? Ja ma olengi läbi põlenud? Lisaks on üldse väga hull sügisene hooaeg olnud, käisin sügisel opil ja südamel on rütmihäired, kusjuures läksin ka poole haiguslehe pealt tööle peale oppi. Käin ka emaga trennis (võimlemine), et ma ei ole end kuskilt välja lõiganud vms, aga tööl...ma ei tunne end hästi.
Olles õppinud ise sotstööd ja mingil määral ka psüühikat, siis oskan nagu end hästi lohutada, aga nüüd vaja küll abi, kuidas mu jutt teile paistab? Hulluks läinud?

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Sõbrakäsi, jalutuskäigud, minu Palve-Meditatsioon (väga rahulikult, jälgida enesetunnet, 3-5 korda). Tööalaliselt peab ratsionaalne esikohal olema, empaatia olgu tagasihoidlik, et läbipõlemist ei tekiks.
Psüühika, emotsioonid ja kogu keha annab tugevaks treenida. vt. eelkõige Tervisemaja soovitusi minu raamatust "Väljavalitu". Need ärevushäired on kõrvaldatavad. Valvepsõühhiaatri juurde saab ka samal päeval minna, vajadusel.
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Depressioon?

13.12.11 / Psühhiaatria

Tere, viimase aasta jooksul olen ma leidnud, et mul on järest keerulisem siiralt rõõmus ja õnnelik olla. Mul on häirivalt tugev motivatsiooni puudus ning ma näen teiste inimeste jaoks iseenesest mõistetavaid asju absurdsena.
Ma loodan, et mu kirjeldus ei olnud ebaselge ning te võiksite soovitada mida ma teha saaksin.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Üleväsimus tekitab sisepingeid, kurvameelsust. Sihtide ebakindlus või puudumine masendab, kaotab rõõmu. Vähene kehaline aktiivsus teeb keha loiuks ja loiuks muutub ka nö naerunärv.
Minu Palve-Meditatsiooni harjutust saad juba tänasest tegema hakata.
vt. Tervisemaja soovitusi minu raamatust "Väljavalitu", leia oma andekusemäed ja siis edasi õnnemägede suunas.
Kui eelnevaga veel piisava kiirusega õigele rajale ei saa, siis saad psühhiaatrilt abi.
Oled tubli.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pildilised ravijuhised: