Eesti suurim tervisenõustamise keskkond
50943 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 

Vastanud Jüri Ennet

 
 
LOE KÜSIMUSI JA VASTUSEID
Jüri Ennet on vastanud 5850 küsimusele.

Enesetapumõtted

29.10.11 22:44

Mida teha inimesega, kes tahab elu endalt võtta? Ta ei lase end aidata, kuigi olen proovinud temaga rääkida. Ta on 23-aastane naine. Mida teha??? Kas kuidagi ei saa inimest sunniviisil haiglasse panna?

Vastab...

Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Valdkond: Psühhiaatria

Oma linna psühhiaatriahaigla valvearstiga vestelda ja ühiselt leiate lahenduse. Ka perearsti koduvisiit ja temapoolne arstlik tegutsemine.
Nendest variantides alustada.
Kui asi tõsine, siis kiirabi kohe kutsuda.
Probleem keeruline, aga lahendatav.
Tegutsege.
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Liialt kontrolliv käitumine

28.10.11 13:16

Tere.
Olen noor naine, elan varsti nüüd juba 6 aastat püsiva elukaaslasega, meil on 2 väikest last.
Probleem seisneb selles, et juba varajases meie suhte alguses olin ma väga armukade (mees töötas sel ajal välismaal), mõtlesin igasuguseid lugusid välja, et teda armukadedaks muuta ja on komme tühjast-tähjast tüli üles keerutada. Nüüd, peale esimese lapse sündi töötab mees Eestis. Lugusid ma enam välja ei mõtle ja tunnistasin mehele ka kunagi üles, et tahtsin teda lihtsalt armukadedaks muuta. Armukade olen ma siiani väga ja tüli keerutan samuti üles nii kui miski ei meeldi. Näiteks, kui suhtleb oma klientidega(nais) ja kui noh, hääletoon pole selline nagu mulle meeldiks, siis eeldan kohe et äkki tal on temaga midagi-süüdistan. Kontrollin ta telefoni, e-maile jms kus ta suhtleb. Mul on kõige selle pärast nii häbi ja ma tunnen nüüd lõpuks, et see pole normaalne ja vajan abi. Mees arvab, et mul on probleem enesehinnangus. Võimalik, kuna kurdan tihti, et olen siit paks ja see viga ja teine viga. Sest igas kenas naises, kes kuskil on, näen ma kohe konkurentsi ja et just minu mees jubedalt tahaks seda naist. Tülitseme mehega nende asjade pärast kogu aeg. Vahel ma saan aru, et see on väga vastik, üritan end tagasi hoida mõnda aega, aga mitte kauaks. Möödub võib-olla nädal ja hakkan jälle nokkima mehe kallal. Hetkel viibin väiksema lapsega kodus ja seega on ka selline rutiinis elu. Pole rutiini vastu midagi, aga vahel tunnen, et see kõik nagu lämmatab-tahaks ära. Sõbrannasid ei ole-suhtlen vähe. Peale laste saamist, kes on ära kolinud välismaale või lihtsalt keegi ei tee kellestki välja, pole aega, kõigil omad tegemised.
Põhimõtteliselt ongi mu elu siis nii, et kontrollin kogu aeg meest, miks ta ühes või teises kohas käib, kellega suhtleb(naisterahvad just) ja eeldan kogu aeg, et ta petab mind või et tal on keegi teine. Iga päev nii pole, aga ikkagi noh tihedalt. Mees kinnitab kogu aeg, et ta ei peta ja ei jäta mind.
Ta on mulle mõned korrad valetanud teatud asju, mis hiljem välja tulnud, kas siis kogemata või on ta ise rääkinud. Tunnen, et ma ei usalda teda.
Mida te soovitate? Mehega mõtlesime, et pean psühholoogi juurde minema, kuid mõtlesin enne kuskil seda kõike kirjutada ja arvamust saada asjast. Kuidas ennast muuta? Mida teha? See postiivselt mõtlemine nagu lihtsalt ei aita.
Alles hiljuti pakkusin välja, et läheksime lahku, kuid siis hakkaski mees rääkima, et ei, ma pean abi saama, see ei ole normaalne ja ma hakkan järjest enam mõtlema, et pole tõesti, kuid tunnistada ei taha väga, et ma eksin ja et just minul on midagi viga. Ta ütleb, et armastab mind ja seda ei saa niisama jätta, muidu on tõesti lahkuminek.

Vastab...

Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Valdkond: Psühhiaatria

Tegelemine-mängimine lastega on rahustav, enesehinnangut kergitav.
Õhtul koos abikaasaga jalutamas käia, soovitav koos lastega või ilma (kui mõni esivanem appi tuleb lapsi vaatama. Kinno, teatrise või muul moel kodust välja.
Mõni võimlemisrühm on tore - painutab keha ja saab veidi suhelda.
Korralik puhkus rahustab, teeb enesekindlamaks.
NB Teie peres on kaks last, paljudel ei ole. Mees kodumaal ja kodune, paljudel pole meest ei võõrsil, ei kodus.
"Ainult mnd, ainult mind sa armastad"... selline peab olema mantra, veendumus ja usk. Puhas kodu, Mona-Linda naeratus, abikaasa mõnus toitmine (näeb, et koju oodatakse) - armastus käib parasjagu ka kõhu kaudu, leelotamise asemel tema ja tema laste heatujuline kiitmine.
Sellest alustada!
Nautige olemasolevat ÕNNE, seda on ju kohutavalt palju!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

"Krõpsumine" kõrvades

28.10.11 11:57

Tere, mul on selline mure, et kunagi ammu, kui ma olin 6.a, hakkas mul üks päev selline asi, et kui ma neelan, käib kõrvast läbi krõps. See on mul siiani, u 12.a. Muid sümptomeid pole. Kas tegu võib olla mingi raske haigusega või lihtsalt mingi tavalise asjaga?

Vastab...

Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Valdkond: Psühhiaatria

Ninaneel ja keskkõrv on ühe kanalikesega ühendatud ja neelatades aegajalt see kanal avaneb, et sisekõrvas õhk vahelduks ja õhurõhk normaliseeruks. Lennusõitudel antakse ju kommi, et neelamisi oleks.
Minu Palve-Meditasioon aitab põsekoopaid ja nina-neelu piirkonda liigsemast limast vabastada, neid piirkondi puhastada ja see aitab ka ja hästi.
Head harjutamist, aga ära liialda - rahulikult ja mõnuga.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Ärevus?

28.10.11 03:21

Tere!

Kahtlustan, et mul on ärevushäire. Kirjutama ajendas mind see, et mitte ükski arst (perearst ja LOR arst) ei ole leidnud minu hingamisprobleemi põhjust. Oma mälu järgi juba 5 aastat on mul sessoonselt esiennud hingamisraskust. Tavaliselt sügisel ja kevadel. See on alati esinenud vaid siis kui mul on koolis olnud raske periood (palju vaimset tööd) ja esinevad ka isiklikud probleemid, pinged suhetes, kokkuvõtlikult kiire tagantruttav elutempo (kiired ajad koolis) ja aega ei ole oma isiklike probleemidega tegeleda. Nüüd sel aastal oli mul viimati hingamisprobleem kevadel ja praegune algas paar päeva tagasi suvalisel hetkel õppimise ajal. Kaob lõhnataju, mitte külll täielikult, aga ei tunne end enam nii erksatena, suureneb süljevoolus, tekivad kuumahood, higistan öösiti meeletult, varasematel aastatel seda nii väga ei esinenud. Täna avastasin, et olukorda saab parandada, kui hingan värsket õhku rõdul või mõnda lõhnaõli, aga see on ajutine. Käisin väljas jalutamas, mõneks ajaks oli enesetunne hea, aga mingi hetke pärast jälle endine, õhku ei saa nagu piisavalt, rohkem on vaja hingata, lõhnataju kehv. Viimasel paaril aastal on lisandunud ka magusaisu, mis aitab hetkeks olukorda lahendada, nii kaua kuni komm suus on. Ma tean et see võib tunduda nii veider, aga see on sulatõsi. Varasemalt on mulle tehtud röntgenuuringut, adenoide ei leitud, mandlid on lõigatud. Olen suitsetaja ja on öeldud, et suitsetamine tuleb maha jätta. Jah, ma tean, et see on vajalik.. aga ma ei usu, et see on probleemi põhjustaja, sest siis peaks see hingamisraskus mul pidevalt esinema.
Seepärast arvangi, et ehk on tegu ärevusega, ka psühholoog A. Keerberg diagnoosis mul kerget ärevust... ja ma ei tea, kuidas sellega toime tulla. Magada ei saa, sest süda puperdab. Päeval tunnen pidevalt väsimust, õppida normaalelt ei saa, energiat ei ole. Vajadus teha uinakuid. Ärgates tunnen jälle hingamisraskuseid ja kaob ära igsugune motivatsioon millegagi tegeleda.

Vastab...

Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Valdkond: Psühhiaatria

1. Hingamisraskus. Tavaliselt sügisel ja kevadel. See on alati esinenud vaid siis kui mul on koolis olnud raske periood, ...
- 4-5km jalutuskäiku (rahulikult) korrastab hingamise. Kerge trenn on kasuks. Mina teen ise kuristamisharjutust koos mõttega: kuristan aeglaselt (suus on lonks vett) ja väljahingamisel kujutlen, et organism vabaneb ....st. Paari nädalaga see ühe väljahingamise aeg pikeneb pea poole võrra. Rahulikult, mitte pingutada. Rahulikult ja rahustavalt välja hingata, lõõgastada samal ajal ka lihaseid.

2. ... tekivad kuumahood, higistan öösiti meeletult...
- vegetatiivsed häired on kõrvaldatavad veeprotseduuridega: a) kergelt vahelduv dušš (soe..jahe..soojem...jahedam) mõnusalt. Külm ei sobi - lööb hingamise kinni. Lõpetada soojemaga, soojaga. Ja siis kergelt froteerätikuga naha kauivatamine-massaaž.

3. Olen suitsetaja ja on öeldud, et suitsetamine tuleb maha jätta..
- Juba teate, mida ütlen. Nii tulebki teha ja kohe. Kohe! Hea on kopsu meridiani koputamine kergelt oma sõrmedega - vt. selle meridiaani kulgu hiinlaste meditsiiniraamatutest.

4. Päeval tunnen pidevalt väsimust, õppida normaalselt ei saa, energiat ei ole.
- Lõõgastushetked päeval. Minu Palve-Meditatsioon. Jahedat vett näole - kasulik silmadele, ergutab värskusele. Toidurežiim rahulikuks, mõõdukaks (mitte vähe, mitte palju. vt. uneega seonduvaid soovitusi. Õhtul rahustavat teed.

5. Kaob ära igsugune motivatsioon millegagi tegeleda.
- vt. raamatust "Väljavalitu" motivatsiooni, Tervisemaja soovitusi.
Head harjutamist.
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Ärritumine, masendus, söömishäired. Kas peaksin minema arsti juurde?

28.10.11 02:19

Tere!

Minu lugu on väga pikk, üritan selle lühidalt kokku võtta ja loodetavasti ei aja asja väga segaseks.
Väikelapsena nägin pealt, kuidas mu alkohoolikust isa peksis ema. Mu ema viidi haiglasse. Minu ja mu õed leidis mu vanaema nädal aega hiljem korterist üksi, näljas ja maikade väel. Isa oli kõik maha müünud ja jooma läinud. Ema oli üle kuu haiglas ja hiljem nad lahutasid. 2 aastat hiljem tabas meid järgmine löök. Meie ema saadeti komandeeringusse, kust ta enam tagasi ei tulnud. Mina olen pere vanim laps, olin siis viiene ja ainus keda need sündmused painavad. Tean, et käisin psühhiaatri juures ja sain ka mingeid rahusteid, kuid täpsemalt pole mulle sellest räägitud.
Nüüd olen abielus ja lapsevanem, kuid ma ei suuda olla õnnelik. Ma lämmatan oma abikaasat läheduse vajadusega. Ma tahan kõike teha vaid temaga koos. Mul ei ole mitte kedagi teist, kellega suhelda. Olen päevad läbi lapsega kodus. Kui mees töölt tuleb, tahab ta tegeleda ka oma huvidega, kuid siis tunnen ma, nagu ta ei hooliks minust. Ma ärritun tihti, luban ta maha jätta, kuid sisimas tean, et ma ei käitu õigesti. Ma olen kogu aeg masendunud. Mul on ka söömisprobleemid. Ma põhimõtteliselt ei söögi, ainult näksin ja tavaliselt just õhtuti, kui laps on magama pandud. Ma olen kogu aeg väsinud. Ma ei taha mitte midagi teha, välja arvatud kui mehe jaoks. Ma hea meelega teen talle süüa ja küpsetan ja olen nõus tema ja lapsega kas või 4 tundi järjest niisama väljas jalutama. Aga nii kui ta tahab oma asju teha, tunnen ma ennast üksi, masendunult, tunnen et mind pole vaja, nutan palju.
Üleüldse ma näen kõigis inimestes palju halba. Ma kardan palju. Mu peas tiirleb kogu aeg kõikvõimalikke versioone, mis võib juhtuda minu või mu lähedastega. Ma olen kohutavalt paranoiline ja see ei lase mul olla ega magada. Väiksest peale on mul olnud probleem uinumisega. Ma lähen õhtul voodisse ja uinun alles 2-3 tunni pärast, seni aga ründavad mind need mõtted õnnetustest ja kõiksugu halbadest asjadest.

Ma ei tea, kas see kirjeldus on piisav, et mulle diagnoos panna, kuid loodetavasti oskate natukenegi selgust tuua, mida tegema peaksin.

Ette tänades.

Vastab...

Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Valdkond: Psühhiaatria

1. Minu Palve-meditatsioon õpetab lõõgastuma, rahunema, loob soodsad tingimused uneks. (Ise teen seda kindlasti õhtul).
2. Süüa ka hommikul ja lõuna ajal, mäludes soovida, et sellest suutäiest saan (tuleb minusse)....Mida peenemaks närin, seda enam tuleb...
3. Mäng Lapsega. Nukudeks on Laps, Ema ja Isa - mängus olete kõik kolm, Kolmainsus.
4. Apteegist rahustavat teed, või soe jook õhtul.
Sellest alustada.
5. Õhtul muinasjuttu vesta (lugeda) lapsele. Ka siis, kui ta veel tekstis isegi hästi aru ei saa. Jääb ju suhtlemine heas tonaalsuses. Unelaul on väga hea - Lapsele ja ka selle kaudu ka endale.
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Kas jälle ärevushäire?

27.10.11 23:16

Tere. Lugu järgmine. Tulin õhtul sõbranna juurest koju, seisin püsti arvuti taga ja kõigepealt hakkas nagu pea kergelt ringi käima. Pigem nagu siis, kui vaatasin kuskile mujale, siis käis selline tasakaaluhäire moodi asi. Siis hakkas laps nutma (öö on), läksin siis rahustama ja siis läks asi jamaks päris. Kõigepealt läks nagu silme eest kirjuks ja ma ei suutnud selgelt vaadata, kõik virvendas. Siis läks pea paksuks ja terve keha suri ära, selline tunne oli, et kukun kohe magama. Sundisin end rahulikuks, hingasin korralikult(kuigi oli tunne, et hingamine jääb ka seisma) ja siis läks asi paremaks. Nüüdseks on jäänud see tobe pearinglus. Pikali lähen ja silmad kinni panen, siis ka käib nagu kõik ringi ja kuigi silmad on kinni, siis pilk käiks ringi. Hetkel võtan suht ebakorrapäraselt Cymbaltat. Ja seda sellepärast, et olen juba tegelikult pikka aega kimpus ärevusega. Nüüd viimasel ajal on küll asi paremaks läinud ja see tänane asi tuli nagu välk selgest taevast. Ise analüüsin siin asja, et äkki on see minu läbielamistest. Eelmine nädal käis väike tütreke erakorralisel operatsioonil ja see oli emotsionaalselt raske. Ja lisaks üritan ka kaalu langetada, mis ei taha hästi õnnestuda ja on kole raske ning tekitab stressi. Lisaks tegin õhtul kaks suitsu. Muidu suitsetaja pole, vahel harva teen mõne. Ise kipun arvama, et see kõik oli ka täna ärevushäire. Aga, miks ta nüüd siis järsku niimoodi "lambist" tuli? :S Ja mida ette võtta? Peres kaks alla 3aastast last.

Vastab...

Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Valdkond: Psühhiaatria

nn paastumisega käib vererõhu kõikumine kaasas, pearinglus, kokkukukkumise tunne jms.
Kas ikka vajate seda kg-de vähendamist? Hea toonus on palju kaunim, parem, tervislikum (kui te just ülekaaluline ei ole).
Minu Palve-Meditatsioon aitab nende "ringluste" suhtes. Seda soovitan teha ka siis, kui neid ringlusi enam ei ole. Ise teen seda harjutust iga päev.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Alkoholismi ravi

27.10.11 20:39

Kas nõelravi tasuks proovida, enne kui nö. ampull panna? Ja kui siis kus ja kelle juures?

Vastab...

Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Valdkond: Psühhiaatria

Jätkake koostööd Toomaspojaga ja ühiselt edasi: veidi uut rohtu, veidi uusi elukombeid (puhkerežiim, sportlik tegevus, uus naistuttav).
Nõelravi rahustab, aitab, aga - eelkõige tuleb end aidata ISE!
6 õlut on ca 3/4 viinapudelist (poolikust). Veidi palju. Ka üks õlu igal õhtul on liiast.
Eluohtlikult haigestunud vennad jätavad päevapealt alkoholiga hüvasti, päevapealt!
Suudavad nemad, suudad ka sina!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Alkoholiampull

27.10.11 10:24

Ma tahtsin küsida, et kus kohas on võimalik Ida-Virumaal lasta endale ampull panna, kuna olen liiga palju hakkand tarvitama alkoholi - vahel nädalas 4 päeva, siis mõni päev jääb vahele ja uuest sama ridapidi edasi. Ja siis oleks huvitatud veel, et et kallis on selle panek üldse, kui ma sooviksin seda panna endale 5 aastaks?

Vastab...

Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Valdkond: Psühhiaatria

Ida-Maakondi ma ei tea. Tallinnas Wismari Haigla.
Mees, võta end kokku, tee sporti, tegele oma tööde-õppimistega. Hoidu esialgu õllesõpradest. üks päev korraga.
Ei ühtegi pitsi, ei ühtegi õlut.
vt. raamatust "Väljavalitu" Tervisemaja ülakorruseid ja sammu oma õiget elurada!
Tegudele,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Obsessiiv-kompulsiivne häire

24.10.11 16:59

Tere.

Olen jõudnud järeldusele, et mul on obsessiiv-kompulsiivne häire. Alguse sai see vist sellest, kui mulle õpetati 3x üle õla sülitama e. siis "mitteusk" vms. See võis olla nii 5-6 aastat tagasi juba. Ei olnud see seotud millegagi. Lihtsalt kui lapsed viskavad nalja, et kaotavad telefoni ära näiteks, sai 3x üle õla "sülitatud". Nüüd aga mõne aasta eest progresseerus see veidikene. Hakkasid pähe tulema mõtted, et mu lähedased, nagu näiteks ema, isa, õde jne. võivad mingi õnnetuse läbi surma saada, kui ma just 3x üle õla ei sülita. Ja see on aina hullemaks läinud. Hetkeseisuga pean ma seda tegema 3x3x3. Ehk siis sülitan ma üle vasaku õla kokku 27x. Seda juhtub mitu korda päevas. Vahest pean seda tegema jutti omakorda veel mõned korrad. Ma tean, et mu lähedastega ei saa midagi juhtuda ja ma tean oma peaski, et tegu on puhta lollusega, aga kui ma seda ei tee, muutun ma väga närviliseks ja tekib ebameeldiv olek. Halvaks teeb asja ka see, et ma pean seda isegi vahel avalikus kohas tegema. Üritan seda varjata nii kuidas suudan, aga peamine on see, et see tehtud saaks. Kunagi ei pööranud ma sellele tähelepanu, kuid jah. Asi on läinud juba ebameeldivaks mulle endale. Nüüd hiljuti on tulnud juurde ka teine asi. Näiteks kui ma kuskil numbreid näen, ei tohi need kokku liites olla jagatav kolmega. Kui on, pean ma otsima mingi teise numbri, mis kokku liites ei jagu kolmega. Kella vaatamise teeb see näiteks tihti suht tülikaks, kui kell näitab näiteks 16:02 (1+6+2=9, 9 jagub kolmega) pean ma pidevalt vaatama ja ootama, et kell saaks 16:03.

Olen üritanud seletada asju võimalikult täpselt. Hetkel ei oska midagi juurde ka lisada.

PS! Sülitamise all mõtlen ma selle imiteerimist. Päriselt ma midagi suust välja ei sülita. Ja see imiteerimine peab käima alati üle vasaku üla.

Lisaks veel selle, et praegu suudan ma veel seda tagasi hoida nii palju, et kui räägin kellegagi personaalselt või viibin seltskonnas, kus tähelepanu on pööratud ka mulle, siis ma seda ei tee. Kuid vaadates, kuidas see on progresseerunud hiljuti, otsustasingi pöörduda spetsialisti poole.

Vastab...

Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Valdkond: Psühhiaatria

Visualiseerida (kujutleda) enda ees musta tahvlit ja sinna mõttes valge kriidiga tehke see 3x3x3, siis kerge-märkamatu ohkega-väljahingamisega mõttes (visualiseerides) kustuta see 3x3x3 (tahvel jälle must e puhas) ja selle kustutamisega kustub samm-sammult ka see OCD (OKH).
Psühhiaatrilt veidi arstirohtu abiks.
Minu Palve aitab liigsetest pingetest vabaneda.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Elekterkrampravi lisainformatsioon

23.10.11 01:16

Tere, küsimus EKR-i kohta. Mis selline protseduur maksab ja kus tehakse? Kas on vaja mingit erilist suunamist spetsiaalse arsti poolt või piisab perearsti suunamisest? Kas on võimalik läbida see ravi omal soovil? (S.t tean, et soovin seda ravi ning mulle tehakse see). Mälukaotus- mil määral peaks sellega arvestama ja kas alati järgneb mälukaotus? Kas on see väga suur osa?

Lisaküsimus selle kohta, kas mälu on võimalik mõne ravimeetodiga kustutada? Näiteks väga halbade mälestuste korral, mida ei soovita enam mäletada?

Aitäh!

Vastab...

Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Valdkond: Psühhiaatria

Seda tehakse haiglaravi raames. Vajaduse määrab raviarst-psühhiaater ja koosmeeles patsiendiga.
Minatahantehkemulle - sedaviisi see asi ei käi.
Kui mured - psühhiaater aitab.
Kas mälu on võimalik mõne ravimeetodiga kustutada? - Aeg annab selgitust, uued-värsked elamused uinutavad vanemaid asju. Kui uued-õiged sihid seatud, siis on peamine tehtud.
Uni korda ja sport.
Tegudele.
Parimat soovides,
jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?