Vastanud Jüri Ennet

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Erapsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Loe küsimusi ja vastuseid

Jüri Ennet on vastanud 6031 küsimusele.

 

Rest Quiet

30.03.12 / Psühhiaatria

Tervitusi Pärnumaalt.
Olen vanem mees, aga uudishimulik. Selles eas ei ole uni enam nii hea kui noorelt. Sattus silma Rest Quiet. Firma kiidab ( tüüpiline ). Vastunäidustusi pole jne. Aga kas tulemusi peale platseeboefekti ka on - seda tahaks teada.
Kas Teie unevaesetelt ja selle meetodiga ravinud patsientidelt tagasisidet on?
Tänades . A. P.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Ei kasuta.
Kui mingid plaastrid jms. kõne alla võtta, siis pea piirkonda ma neid esmavalikul ei paneks, kasutaks idamaiseid akupunktuuripunkte kehal, jäsemetel.
Elades siinses kultuurivööndis soovitan ja eelistan siinset.
Somnols jt on teatud perioodil head. Harjutused rahustavad, soodustavad und. Mõnus aktiivsus päeval on hea une eelduseks.
Päevast infot valida (ka kehalist toitu ju valime) ja suhtumist infosse muuta - mitte üli-emotsionaalselt kõike ja kõikjalt infoväljast võtta.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Ämbliku foobia

29.03.12 / Psühhiaatria

Tere!
Mul on selline mure, et kardan hirmasti ämblike, see on kesktnud lapsepõlvest peale ja mida aeg edasi seda hullemaks läheb, kui neid näen. Kui kaugelt näen ämbliku, siis ei ole nii hull, aga kui ämblik satub mu keha peale, muutub asi palju hullemaks.
Kõige hullem oli viimati, kui öösel enne magama jäämist kukkus mulle ämblik näo peale ja kui tule sai põlema panna ja seda ämblikut näha, tuli mul selline paanikahoog peale, et ei saanud lausa hingata ja nutsin. See kestis ka päris pika aega, enne kui täitsa maha rahuneda sain.
Kuidas sellest lahti saada? Kardan seda, et järgmine kord võib veelgi hullem olla.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tuba puhtaks ämblikuvõrkudest, siis ei ole neil ka kuskil olla. (Tegelikult on nad teiste putukate püüdjad ja teatud mõttes ka kasulikud). Aga ämblikuvõrkude koritamisega saab neist teistest putukatest ka lahti.
vt. varasemaid soovitusi, vt. ideomotoorne harjutamine - mõttes vaatled ämblikke ja harjud nendega, oled rahulik. See siis, kui neist ämblikest reaalselt lahti ei saa oma elamises.
Psühhoregulatsioon ja vt. varasemad foobiatega seonduvad soovitused.
Psühhiaatri jutule - saad julgustust, veidi rahustavat rohtu, enesekindlust.
Iidsetest aegadest on sõdalased treeninud ennast julgeks, kartmatuks. Suutsid nemad julgust saada inim-vaenlase tasandil, siis suudad sina seda ämblike tasandil kindlasti. Muide - Eestimaal on nö õnneämblikud e. teisisõnu, meil mürgiämblike ei ole.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Probleemid mäluga

29.03.12 / Psühhiaatria

Tere. Tegelikult kirjutan ühe oma tuttava sõbranna pärast. Ta on 19 ja on rääkinud mulle, et tal on olnud mäluga probleeme juba viimased 2 aastat, aga nüüd on asi hakanud nagu vaikselt hullemaks minema. Ta küll väidab, et on harjunud, et unustab iga päeva asju (st. inimesi, sündmuseid jne.), aga koolitööd on saanud alati tehtud. Nüüd aga on hakanud see kah juba koolitöid segama. Ta ütles, et kui ma temaga paar kuud ei suhtleks, siis ta praktiliselt ei mäletaks mind enam. Kui aga igapäevaselt suhtleme nagu praegu, siis on ena-vähem. Ta küll ei pruugi mäletada, mis me rääkisime, aga ta mäletab mind ja üldist-pilti.
Kas oskaksite äkki soovitada, mis teha või kelle poole pöörduda?
Olen ta pärast väga mures.
Ette tänades
E.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Perearst, siis neuroloog või psühhiaater.
Kindlasti kohe asjast teatagu ta oma vanematele (vanemale) ja kohe siis arstile.
Korralik puhkus (piisav uni) on vajalik. Alkohol, narkootikumid, suits - kohe jäägitult ära jätta.
Jalutuskäigud.
Kui arstil käidud, siis ilmselt ka sportlik tegevus ja minu harjutus.
Parimate tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Isa ja poja suhe

29.03.12 / Psühhiaatria

Tere! Lühidalt murest: oleme elanud ex.mehega koos 15 aastat, sellest sündinud 2 vahvat last, 15a poeg ja 8a tütar nüüdseks. Lahku läksime 4a tagasi. Probleem poja ja isa suhtes-mõlemad ei saa üldse omavahel läbi. Väga oleks vaja neutraalset inimest nende vahele lahkama probleeme, poeg palub juba pea pool aastat, et isa läheks temaga nõustaja juurde. Tundub, et isa ei taha, kuna mina emana räägin samamoodi sellest, aga isa aega ei ole pannud...Nende vahel on nii suur viha, juba alates poja pisikesest peale. Käisime peale lahutust ka perenõustamisel-koos lastega-ka seal läksid nad väga vaidlema. Paljuski läksime lahku ka seepärast, et kodune olukord just vaimselt läks talumatuks-tundus, et isa materdab poega igas valdkonnas. Kuna see on kestnud juba ikka vähemalt 10 a, on lapsel ja isal mõlemal sellest suur trauma. Minul emana seal vahel olla ka väga raske, sest kord on algataja üks, kord plahvatab teine-piisab ühest valest sõnast ja juba on nad jälle mitmeks kuuks tülis. Siis aga järgneb isa ähvardus küll raha ära võtta, kodunt välja tõsta jne....kuna isal on juurdepääs ka laste raha kandmisele, siis on meil pidev hirm, kas ta annab või võtab raha....Mõlemad lapsed elavad minu juures. Isa keeldub enda juurde võtast, kuna tal uus elukaaslane, kellel on vahva väike tütar, kes saab väga hästi läbi minu tütrega, aga poeg tahab samas isaga läbi saada-usun et isa ju ka. Kuidas neid lepitada? Mehe uus naine ei suhtle absoluutselt minu pojaga. Tütrega vaid siis, kui vaja...Kuhu oleks selle probleemiga kõige parem pöörduda, et saaks isa ja poja omavahel lepitada...

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Kuna see nö isa ei ole siiani suutnud suhteid Pojaga parandada, ei ole soovinud praeguseni ühiselt konsultandi-nõustaja juurde minna, siis ei ole siin tema poolt küll peatselt midagi loota.
Noormees võiks nõustaja juures käia. Kindlasti sport ja oma sisepinged seal välja treenida-elada.
Teie perele rohkem enese-usku ja enese-uhkust, end mitte alandada - ja saate hakkama. Eluraskused karastavad teid ja jõuate kaugele oma eluradadel.
Kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Ärevus kui keegi köhib.

28.03.12 / Psühhiaatria

Tere, olen 33 a ja juba mitu aastat on mul probleem. Algul see mind ei ole härinud eriti, kuna oli lihtsalt kerge ebamugavustunne. Kuid aasta aastalt on see vaikselt süvenenud. Nimelt tekib mul paanika, kui keegi köhib. Eriti kui keegi sööb, siis mul on tunne, et kohe tõmbab see inimene endale toidu kurku ja lämbub ära. Põlved lähevad nõrgaks ja lähen näost valgeks ja süda hakkab kiiresti lööma. Vahel suudan seda ka kontrollida. Vahel mitte. Üldiselt lähedaste seltskonnas on see intensiivsem. Olen kaupluses jätnud teatud toite ostmata, kuna arvan, et seda on raske süüa ja võib kurku minna. Ja vahel jälgin inimest pingsalt, et ta rahulikult sööks. Seda ei ole väga sageli. Käiks nägu hooti. Sellisest imelikust asjast oleks piinlik arstile, eriti perearstile rääkida. Olen üritanud mõelda, millest see võib olla. Kahjuks ei oska kuidagi seostada millegagi.

Igasuguse vastuse eest ette tänulik

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Toidu mälumine on kasulik. Soovitan aastaid 3/3 mälumise printsiipi: 1/3 on see nö tavaline mälumine e kugistamine, hamsterdamine. See neelamisele paha, see seedimisele paha, see ainevahetusele halb.
2/3 - siin mälume juba tavalisest (enda jaoks tavalisest) kaks korda enam igat suutäit. See neeleamisele hea, ainevahetusele hea jne.
3/3 mälumine - siin tavalisest juba kolm korda enam mälumist iga suutäit /kui 1/3 on 7-10 korda suutäie mälumine, siis 3/3 on kuni 30 korda suutäie mälumist/.
See kolmas faas eeldab ka mõtte lisamist mälumise ajal. Sisendus mälumise ajal: Iga suutäie mälumisega muutun ma ikka enam ja enam ... -ks ja ......-ks.
vt. paanikahäirete varasemaid soovitusi.
Lisajulgustust ja soovitusi saate psühhiaatri vastuvõtul.
See mure on kõrvaldatav!
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Viha

25.03.12 / Psühhiaatria

Tere, selline küsimus, et mul tekib vahepeal suur viha selle peale, kui peale internetis male mängimist kaotan. Selline raev tuleb, et tahaks arvuti aknast välja visata. Mis aitaks selle vastu? Aitäh.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Paremini mängida ja võita!
Närviliselt ja pinges olles ei saagi võita, sest teil juba enne mängu psüühika ei ole mänguks valmis.
Düsfooria (dysphoric mood) - pahur, rahulolematu meeleolu kuulub depressiivsete põhimeeleolude valdkonda.
Kõrgenemise suunas on mitmed maniakaalsed seisundid.
Muude meeleoluhäirete hulka kuuluvad:
Pingetunne (tension); laialt levinenud Paanika (panic); Süütunne (guilt) ja Häbitunne (shame). Süü-tunne ja Häbi-tunne on meile oluliselt vale kasvatusega kodus-koolis ja veel valema kasvatusega ühiskonnas ajju "loputatud": (oled töötu, ise süüdi, oled vaene, ise süüdi ja tunne häbi, oled teatud erakonnas, siis juba kolm põlvkonda ebanormaalne ja tunne end süüdlasena, pole veel kahtlustatav või süüdistatav, aga meedia tembeldab sind süüdlaseks enne kohtuotsuseni jõudmist jne). Kadedus - armukadedus
Viha (anger) - (kodu ja koolivägivald, vägivald ühiskonnas ja globaalselt - ajastu märk, keskkonna (sotsiaalse keskkonna) mõju meile. Kui keskkonda muuta ei oska, siis vaja muuta ennast.
Paul Keres tegi sporti, mängis tennist ja ei tegelenud ainult mängude analüüsimisega ning teooriaga.
Sobis temale, sobib ka teile!
Sport ja psühhoregulatsioon on hea, tabletid ja "mõõdukas" ning nö regulaarne alkohol on paha.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Kuidas aidata kahestunud abivajajat?

25.03.12 / Psühhiaatria

Pilt on siis sellest meesterahvast, kelle kohta antud küsimuse esitan.
Tere, tutvusin meesterahvaga, 37aastane, rikaste vanemate ainuke laps, siiani annavad talle elamiseks raha vanemad. Ema on kontrollifriik ja vanemad ei lase tal oma ellu pöörduda, kuna tulevikus tuleb ju isa firma üle võtta. 2 aastat tagasi lahku läinud 6 aasta pikkusest suhtest strippariga, ei tea, kes kelle maha jättis. Aga siiani räägib tüdrukust palju ja halvustavalt. Temas oleks nagu kaks eraldi isiksust. Üks on selline paha poiss, kes jahib naisi ja räägib labaselt ja isegi perversselt. Olles temaga nüüd veetnud mitu nädalavahetust, avastasin temas hoopis teistsuguse isiksuse, haritud, hooliv, hellust vajav, ei ühtki labasust. Super mees ühesõnaga. Ja siis paar päeva peale nädalavahetust hakkab pihta, kõigest tekitatakse probleem, mind süüdistatakse tema arvutis häkkimises ja valetamises ja selles, et niikuinii tahan talle mingeid probleeme. Kõik mis kaks päeva tagasi oli voorus, muutub järsku puuduseks. Siis läheb veel paar päeva mööda ja minust saab ingel, keda ülistatakse jne. Vahel ta haletseb ennast, et ei ole minu jaoks küllalt hea, siis kisab ja karjub ja solvab. Natukese aja pärast ei oleks nagu miskit juhtunudki. Kardab paaniliselt, et keegi leiab tema kohta informatsiooni internetist, salvestab telefonikõnesid ja jutuajamisi. Lisan veel, et hetkel tarvitab ta Xanaxit ( kindlasti üle 3 tbl päevas) ja Suboxanet ja sutsetab regulaarselt marihuaanat. Kuid kohati muutub täiesti normaalseks inimeseks. Inimtüübilt väga ekstravertne ja räägib hästi palju. Hästi palju vaatab pornot ja loeb pornoajakirju, samas on tal endal probleeme sugueluga, kuna purskab väga kiiresti ja suguti jääb jäigaks. Kas tegemist on mõne haigusega ja kas sellist inimest on võimalik aidata? Näha on, et inimene vajab abi. Vahel laseb enesele lähedale ja siis tõrjub hirmunuilt eemale. Andke palun nõu.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Igas inimeses on halvad ja ka head iseloomujooned. Teatud piirist alates muutuvad need nn halvad isiksusejooned haiguslikuks (teisi või siis teda ennast häirivaks). Asjaosaline ise haigusliku häirena enda probleeme ei näe, ei tunnista. Aeg annab teile tema suhtes konkreetset lisa-infot.
Kes ja miks talle rohtu kirjutati?
Psühhiaatri jutule, kui ta teist hoolib.
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Unenäod ja operatsioonijärgne seisund

24.03.12 / Psühhiaatria

Tere!

Mul on natukene veidrad küsimused, aga ma pole osanud kuskilt abi leida.
Nimelt, esiteks, mind vaevab umbes aasta aega nüüdseks üks ja sama unenägu, milles ma pidevalt ärkan üles (une sees) ning kunagi ei tea ma, kas ärkasin päris elus üles või on see siiski veel unes. Tavaliselt on selle põhimõte kinni selles, et ärkan pidevalt üles ja siis saan ainult vaevaliselt liikuda ning kõik on udune. See tundub üsna mõttetu, aga tegelikult väga väsitav ja tihti ka õudsalt jube. Vahel kuuleb hääli ning igasugused deemonlikud näod jne igalpool. Ärkan üles värisedes ja üleni higiselt.
Teiseks, mulle tehti hiljuti - veebruari alguses - operatsioon(üsna suure kasvaja eemaldamine). Ma ei tea, kas see on tähtis mainida, aga see oli üldnarkoosiga. Pärast operatsiooni on väga palju ununenud ning mälu oluliselt halvemaks muutunud, tihti unustan imelikul kombel inimeste nimed ära või mingi olulise sündmuse (näiteks oma venna sünnipäeva jne). Varem olid ka hinded oluliselt paremad, enamus siiski 5-4 ja nüüd on need ka halvemaks muutunud. Mul on suured raskused keskendumisega ning üleüldiselt raske midagi meeles pidada. Ma ei oska öelda, kas see kõik on seotud operatsiooniga või olengi lihtsalt põhjusetult lollimaks muutunud. Kas te oskate öelda, mis mul võib olla viga?
Ma loodan, et te saite aru minu jutust.
Tänan väga vastamast!
A.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Mälufunktsioonid selle lõikuse (operatsiooni) järgselt taastuvad. Seda taastumist kiirendab korralik puhkerežiim, mõõdukas kehaline aktiivsus ja minu Palve-meditatsiooni esimene samm. See korrigeerib ka unega seonduvat.
Apteegi vabamüügist võtta rahustavat teed. Minu harjutus ka une-eelselt (mina teen iga päev ja kindlasti ka une-eelselt).
Kõik saab korda!
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Motivatsiooni/tahtejõu puudus

22.03.12 / Psühhiaatria

Selle aasta alguses läksin vabatahtlikult ise psühholoogi juurde, sest ma tundsin, et ma ei suuda ennast tagant lükata ja õppimistega tegeleda. Aasta alguses kooli tulles kuulasin sõbra juttu, et ülikoolis on kerge ja et peaasi on see, et eksamid saab tehtud ja nii hakkasingi paljudest tundidest puuduma. Nüüd on see muutunud juba harjumuseks ning enam ei tunne isegi süümepiinu. Kuid pidevalt ma mõtlen, et ma ikka väga tahaks õppida, et tulevik oleks helgem. Kohe pärast esimest korda saatis psühholoogi mind psühhiaatri juurde, kes kirjutas välja Sertralin Actavise. Seda ka sellepärast, kuna mul on sotsiaalne ärevushäire ning ma ei julge inimestega kokku puutuda, sest ma kardan, et nad hindavad iga mu liigutust ja sõnu. Klassi ees ma ei julge absoluutselt üldse esineda. Kõik selle motivatsiooni puudumise asi ei ole tingitud ainult sellest. Üks põhjus, miks hakkasin käima psühholoogi juures oli see, et sain teada, et kunagi oli isa ema peal vägivalda kasutanud ja see oli mulle suureks šokiks, aga nüüd on juba perega räägitud ning kõik on korras. Teiseks on kahe aasta tagune kõige pikem ja esimene seksuaalsuhe, millel ei olnud õiget lõpetust ning kunagine "sõber" hüppas kohe tolle tüdrukuga voodisse, mis oli mulle veel suuremaks šokiks, pärast mida tuli rida sekeldusi, mis tekitasid palju hingepiinu. See tüdruk on mul siiamaani mõttes ning tihti alkoholi tarvitades helistan talle. Tahaks temast üle saada või õiget lõpetust, olen üritanud temaga rääkida, kuid mitte mingit lõppu sellele ei näi. Ma tahaks väga luua suhet, kuid ma kardan väga ette tulevaid probleeme ning samas ma olen endale öelnudki, et ma isegi ei viitsi sebida. Aga võibolla polegi selleks mul vaja kedagi, et ennast motiveerida. Äkki aitab miski muu või peaksin hakkama uuesti psühhiaatri juures käima? Lisaks on mul veel magamisega probleemid, mis hakkasid pärast seda kui lahku läksin. Suudan ainult magada siis, kui olen väga kaua üleval olnud või siis kui olen alkohol tarvitanud. See oleks kõik.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

vt. Peeter Tarvel: "Ignatius Loyola: jesuiitide ordu asutaja". Mees otsustas saada pühakuks ja ka sai. Suutis tema oma eesmärgile jõuda, suudad ka sina oma eesmärgini minna.
Eesmärk peab aga olemas olema. Kui eesmärgid paigas, siis tulevad ka kõik muud oskused, tuleb ka suhtlemisoskus ja suhtlemisjulgus.
Eesmärke aitab leida "Väljavalitu" Tervisemaja ptk. lugemine ja nendel teemadel mõtisklemine.
Suhtlemine tuleb suheldes - seda tean omast kogemusest.
Alkoholile ei. Tervislikud eluviisid. Unesoovitused (vt. varasemaid, otsinguga).
Tegudele, elu kulgeb oleviku tegudes!
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Skisofreenia...?

21.03.12 / Psühhiaatria

Mure oma vennaga... jutt tuleb pikk. Hetkel on ta 28 aastane, probleemid temaga on kuuldavasti lapsepõlvest- pisivargused ja tihti noriti koolis. Edasi arenes asi kogu aeg, suured pettused, oma vendadelt ID kaardi varastamine laenu võtmiseks või millegi ostmiseks, oma olnud tüdruksõprade petmine varaliselt (nende tagant varastamine). Kuid pidevalt on andnud lubaduse, et muutub, pisarad silmis ja palub perekonnalt jälle uut võimalust... nüüd on ta juba 28 aastat vana ja väga hirmutab mind tema viimase paari nädala jutt, mis on seotud usuga, kõik on järsku patt, suitsetamine, joomine, tema juuresolukul ei tohi sõna "kurat" enam öelda... räägib kogu aeg, et miski tuli tema juurde, ta ei saa öelda kas maa sisene või väline, kuid miski tuli teda päästma ja aitama. Kogu aeg korrutab, et kõik läheb lõpuks hästi ja varsti saame kõik aru... mõni päev tagasi tegi ta suhtluskeskkonda omale uue facebooki kasutaja...,kuhu kirjutas:
"Palun hoidke oma südamed lukus tundmatute ees, sest, et olen saanu põrgulikke nägemusi. Ärge laske kuradil tulla meie riigi territooriumile. Ärge laske oma maakonnale ligi kuradit ennast, kui tuleb meie südameid sööma meie perede juurde. Vennad ja õed, olge Te kõik õnnistatud ja võit on meie poolel!" kuid enne seda kirjutas oma teise kasutaja alla selle: "!!!olen saanud tapmisähvardusi, hoidke uksed lukus!!!" Tegu oleks nagu kahe isiksusega... kus üks teda ähvardab ja teine tahab head... mina ka ei tea, mida mõelda, vahel ei julge öösel magadagi, kuigi ta ei ela meiega sama katuse all, on siiski asi hirmus. Mu onul on skisofreenia ja samalpoolsel suguvõsal oli vist ka vanaonu pojal.. Ei oska midagi arvata, kas ta järsku hakkas usklikuks või ta kujutab ette, et keeegi tuli teda päästma? Korrutab pidevalt, et "rahu, rahu, kõik saab korda, rahune, kuid rohkem ei saa ma sulle öelda midagi, küll sa varsti aru saad" Olen hirmul.. mis peaksin tegema? Olen tema õde, 19 aastane neiu. Mul on 4 venda, kolm neist on kõrgeltharitud ja kõik on hästi, neljandast ma just rääkisin...

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Las vanemad vennad või teie vanemad käivad psühhiaatri jutul (tema ju kindlsti esialgselt kaasa ei tule) ja ühiselt teha siis edasise tegutsemise plaan.
Psühhiaatri jutule, siis saab asi selgitust.
Head rohud olemas.
Kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pildilised ravijuhised: