Vastanud Jüri Ennet

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Erapsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Loe küsimusi ja vastuseid

Jüri Ennet on vastanud 5922 küsimusele.

 

Hingamisraskused ja minestamine

03.01.12 / Psühhiaatria

Tere! Mul on mure: ma käisin täna hommiikul vett joomas, sest tuli joogijanu ja kui klaasi vett ära jõin siis tundsin teravat valu kahe kopsu vahel, väga valus oli hingata, hakkasin oma toa poole liikuma ja järsku kadus pilt eest ära, olin pikali maas... seetõttu liikusin voodisse pikali ja ikka oli raske hingata, ja praegugi veel. Mis võib olla selle põhjuseks?

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Noortel on vereriingesüsteem labiilne (kõikuv) ja vererõhk suhteliselt madal. Hingamise muutus joomise ajal mõjutab eriti tundlike inimeste südame-vereringe tegevust (nn respiratoorne arütmia). Karta vaja ei ole, hirmuks põhjust ei ole. Kerge kehaline aktiivsus ja korrlik puhkus on siin lahendiks. minu Palve-harjutus (esimen samm) on väga suureks abiks.
Räägi oma probleemist ka emale, tuju läheb palju kergemaks.
Head harjutamist ja Igast murest saad üle!
Parimate soovidega,
Tohtrionu Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Tujude kõikumine, enesetapumõtted

03.01.12 / Psühhiaatria

Mul tuju võib muutud ühe hetkega väga heast väga halvaks ja siis jääb halvaks ikka päris mitmeks päevaks. Kui kellegagi räägin, võib ka üks tema poolt natuke valesti sõnastatud lause viia mind väga kurba seisu, kus vahel tekivad enesevigastamissoovid ja ei suuda öösiti magada, sest kogu aeg on pea igasugu hulle mõtteid täis, enamjaolt enesetapule kalduvad.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Kui psüühikas on midagi "liimist lahti", siis esmaseks "liimiks" on:
1. korralik töö- ja puhkerežiim. Organismi kaitsevõime kasvab ja võitlusvõime-elutahe suurenevad. Une korrigeerimisek vajadusel väike periood unerohtu;
2. psühhoregulatsioon (AT e autogeenne treening, yoga, meditatsioonid, palved, minu Palve-meditatsiooni harjutus (sisaldab kõigi ja kõigi aegade psühhoregulatsioonivõtete kolm "põhitala": õige kehaline toonus, liigsetest keha-, meele- ja hingepingetest vabanemine), tulemi vsualiseerimine e ´kujutlemine, sisendus e sugereerimne e mantra);
3. Kehaline aktiivsus jt tervislikud elukombed.
Koostöö psühhiaatriga tuleb abiks.
4. Töö- ja koduelu sihid ja tegemised korrastada.
Tegu viib sihile, tegu!
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Amfetamiini sõltuvus

03.01.12 / Psühhiaatria

Tere! Olen 20-aastane noormees ning amfetamiini tarvitanud kuskil 3 aastat. Esimese kahe aasta jooksul sai tarvitatud kord kuus või rohkem, kuid viimase aastaga iga nädalavahetus või harvem. Peale igat suuremat tarvitamist tunnen tohutuid süümepiinu ning olen kindel, et ei tee seda enam iial, kuid kui möödub nädal või kaks siis unustan kõik ning jooksen jälle amfetamiini järgi.

Ühesõnaga ei ole mõtet mul lootagi, et ma üksi sellest välja tulen, kuna mingil hetkel võin ma ju olukorrast aru saada, kuid aeg näitab et nädala või kahe pärast lähen ja võtan jälle. Kogused on juba tohutud. Süstinud ei ole kunagi.

Äkki oskate palun öelda, kuhu täpselt peaksin pöörduma, et saada abi ja tulla sellest sõltuvusest välja?


Ette tänades.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Esomene valik - Wismari Haigla Tallinnas. Muja eestis - psühhiaater aitab. Hea, et loobuda tahate, aga ainult tahtmisest on vähe - vaja on tegutseda. Kui kaks nädalat suudate ilma olla, siis ju lootust on. Sõltuvuse asenduseks arstirohtu, organismi enda adrenaliini ja noradrenaliini mehhanismide kasutamine-normaliseerimine - kehakultuur ja spot. Motivatsioon: kehaline ja vaimne tervis, elu eesmärgid, terved järglased.
Igaüks on ise enda õnnetuse/õnne sepp!
Tegudele!
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Armuvalu

03.01.12 / Psühhiaatria

Ma läksin oma poisist lahku 4 kuud tagasi.
Esimesed kaks kuud ma olin üpris rahulik, kolmandal kuul läks kõik peapeale. ..
Hakkasin tarvitama nakootikume, tihedamini tarbima alkoholi jne.
Olen rääkinud oma emaga, tema on öelnud, et ma hoiaks mõtted eemale ja tegeleksin muude asjadega.
Aga ma ei suuda ... Sellest on palju aega möödas juba ... Aga ma ei tea mida enam teha?!
Kuidas ma saaksin sellest üle? Lahti?

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Õppida ja sporti (jõukohast) teha. Tervislikud eluviisid. Alkoholile range ei ja narkots on enda teadlik jobuks tegemine. Kui soovid jobuna surra ja noorelt, siis anna aga minna. Kui ei, siis ANTS (Alko, Narko, Suits, Toksilised ained (Viljandi koolipoiste tulesüütaja gaasi nuusutamine) mingu ajaloo prügikasti!
See poiss ei väärinud sind ja hea, et varakult see selgus. Noorpõlves on mitmeid armuvalusid ja nende kaudu inimene targemaks saabki. Targemaks on vaja saada, mite nutusemaks, mitte narkariks.
Sportima, saad enesekindlust ja korraliku figuuri (kehakaal ei ole tähtis, tähtis on nö sportlik toonus, hea rüht, enesekindlus).
Ole õnnelik, Maria! (nimi ilmselt muudetud).
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Kas AD ravi on ikka parim?

02.01.12 / Psühhiaatria

Olen 56 a kaitseväe eripensionär ja teenistuses olles sain viga sisekõrvas asuvale tasakaalutsentrumile. Olen teinud vastavad uuringud tasakaalutsentrumis ja nüüd aeg-ajalt on tasakaaluhäire, kuid arst ütles, et tema poolt antud harjutusi tehes tasakaalutsentrum harjub selle häirega nagu iluuisutajad ja köieltantsijad on harjunud pööritusega ja harjub närvisüsteem. Võtan ka Betaserci.
Kuid eelmise aasta algul tekkis ärevushäire, sest haigus hakkas hirmu tekitama ja psühhiaatri vastuvötul määrati algul Amitrüptilini 1 tbl hommikul ja õhtul ja Xanaksit sama kogus. Kuis siis lähks olukord lausa hulluks-oli selline uimane olek ja iiveldused ja peapööritused olid jubedad. Helistasin arstile ja ta ütles, et ravi algul ongi nii mõnel, kuid ravi ei tohi pooleli jätta. Piinlesin nii 3 nädalat ja siis asendas arst Amitrüptilini Cymbaltaga - 1 tbl hommikul ja pool Xanaksit hommikul ja öhtul. Nüüd on ikkagi uimane olek ja veidi värinaid ja ka mõningad peapööritused (mitte pearinglused).
Nüüd on homme jälle psühhiaatri vastuvõtu aeg ja tõesti on mõttes, et AD teeb mulle hoopiski halba ja ka teie foorumist lugedes on AD võõrutusravi ülivaevarikas.
Nüüd ei ole enam pearinglusi olnud, kuid pea on paks ja jubedalt uimane ja värinad ja erutatud olek - nagu tahaks kuhugile joosta vöi hüpata. Tunnen, et selline tunne on AD võtmisest.
Kuidas teie arust edasi toimida?
Muidu olen reibas ja tegus- saan aru, et minu olek on halb AD ravist.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Arstirohtu võttes peab enesetunne paremaks minema ja kõrvalnähud võivad vaid kauguses kumada. Rohte palju, vajalik leida see õige, mis kõrvalnähte ei pakugi. Xanaxiga olla ettevaatlik, vaid vajadusel. Vajadusel, mitte regulaarselt kindla plaani kohaslet. Harjutused ja muud tervistavad võtted - ainult arstirohust ei aita. Harjutused. Päevik, siis saab täpsemalt analüüsida häid ja väga häid rohu ja harjutuste toimeid.
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Aju normist väiksem - mis on diagnoos?

02.01.12 / Psühhiaatria

Mis on diagnoos, kui aju on väiksem, kui peaks olema (pilt). Vaimne alaareng või mis? Ma ei tea, kas te olete üldse õige inimene vastama... Palun ausat vastust.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Esikohal on aju funktsioneerimine, tema võimekus ja tema treenimine-harjutamine. Aju suuruse aspektist on suure ajuga tarku ja suure ajuga rumalaid ja väikese ajuga väga tarku ja ka rumalaid.
Milline on vanus, mida inimene praegu teeb ja suudab, mida plaanib ja kuidas endaga toime tuleb?
Arst, kes ajupilti teeb, see ka konkreetseid selgitusi ja soovitusi annab. See on aus avastus.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Väsimus

28.12.11 / Psühhiaatria

Mul on pidev väsimus. Peale korralikult magatud ööd, kui olen umbes 3 tundi üleval olnud, tunnen ennast väsinuna ja hakkan haigutama. Käin hommikuti jõusaalis, aga peale lõunasööki haigutan ja õhtul kuskile välja, teatrisse või kinno ka ei kisu. Veel paar aastat tagasi olin palju energilisem. Mida teha, mida peaksin võtma?

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Vererõhk? kui madal, siis ka väsimus. Veresuhkru kontroll. Vere üldanalüüs. Õige puhkerežiim, treeningutel ületrenni vältimine. Need oleksid esimesed sammud.
Apteegi käsimüügist saab toonikume - neid proovida mõõdukalt. liigne kehakaal annab lisakoormust - kaal korda. Jne.
Analüüsid kindlasti ja vererõhk.
Head tegutsemist! Harjutades Tähtede poole!
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Ahastus

27.12.11 / Psühhiaatria

2010.aasta oktoobris sain petta oma toonaselt kaaslaselt, kes päevapealt lahkus, kui leidis uue naise. Minu jaoks oli see väga raske, ma nutsin lohutamatult paar kuud iga päev ja nüüd kord nädalas. Pool aastat enne seda jäin ilma meie sündimata lapsest.

Kuigi sellest on möödas üle aasta, siis ma tunnen ennast endiselt lohutamatult, ma vihkan ja igatsen seda inimest samaaegselt. Ma olen lohutamatult kurb, et ta läks ära nii järsku, et tema jaoks ei tähendanud see laps midagi, ei tähendanud muud asjad, mis minuga seotud olid. Ma ei oska kirjeldada seda tunnet, kui ma isegi hingata ei saa, sest ma olen nii õnnetu. Ikka veel. Ma ei saa aru, kuidas keegi, kes ütleb, et armastab sind, saab nii teha. Kuidas saab nii teha...
Ma tahaks oma eluga edasi minna ja ma püüan iga päev, aga midagi ei aita. Ma ei tea enam, mida teha, ma ei taha langeda nii sügavasse depressiooni, et ma hakkaks jooma või midagi hullemat. Aga ma ei oska selle ahastava tundega midagi teha ja see ei lähe vähemaks.
Ma vajan abi, enne kui asi nii jääbki ja ma ei saagi kunagi enam õnnelikult elada.

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tuleb olla õnnelik, et saite teada sellise mehe olemusest järsku ja põhjalikult. tuhat korda hullem oleks teid kolme väikse lapsega maha jätta ja "teistele rohumaadele" minna. Selle mehe koht ei ole teie südames, mõnes mälulaekas las ta olla ja selle kaudu toredaid hetki meenutada. Elu läheb edasi ja vaade peab ka ettesuunas olema. Hoolitsege tervise eest ja tugevdage seda. Lastega tulevik ja mõnus pereelu on ees. Arstirohtu siin vaja ei ole - tegutseda oma eesmärkide nimel. Nende ´paremaks leidmiseks sirvi "Väljavalitu" Tervisemaja leheklgi.
Maailmas on palju õnne, jätkub kõigile!
Tegudele!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Sügav depressioon

27.12.11 / Psühhiaatria

Kirjutan, sest olen väga mures mulle lähedase inimese pärast. Ta on 50-aastane naine, 13 aastat tagasi oli tal peatrauma, mille tagajärjel on tal siiani korduvad depressioonid. Aeg-ajalt saab ta antidepressantidega olukorra stabiilseks, kuid iga suuremat sorti emotsioon (sünd, surm), viib ta taas sügavasse deprsessiooni, millest üle saamine võib võtta kaua. Samas on ta sellel ajavahemikul ka pea-aegu 3 aastat täiesti stabiilne olnud, elust rõõmu tundud ja kõigega toime tulnud. Nüüd aga on ta taas sügavas augus ja vaheldumisi haigla ja kodusel ravil olnud. Katsetatud on mitmeid erinevaid antidepressante, mitmeid kordi ka EKR-i. Mõni antidepressant paistab isegi mõjuvat, kuid sellega kaasnevad ka väljakannatamatud kõrvalmõjud, eriti häiriv on silmavalu, silmanägemise hägustumine, probleemid põiega.
Kas tõesti enam mingit ravi temale pole? EKR mõjus väga halvasti mälule. Lisaks võtab ta rahusteid. Kuigi proovin teda ergutada võimlemisega, hingamistehnikate, joogaga, siiski enamjaolt ta päevad mööduvad nuttes, pikali olles, suures enesehaletsuses, raskusi pesemisega. Milline arst või haigla saaks teda aidata? Praegune depressioon on kestnud 9 kuud. Mõni arst arvab, et ta ei tulegi sellest täielikult välja, räägitakse aju kärbumisest. Samas olen näinud, kuidas ta saab õige ravi toel sellest üle. Seda on väga raske pealt vaadata ja vaikselt võtab masendustunne ka minu üle võimust. Loodan, et oskate nõu anda või miskitmoodi suunata?

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Kes senini on raviarst olnud, kus haiglas ravitud? Koostöös psühhiaatriga saab õige ravimi ja ravimannuse. Kõik tervistavad ettevõtmised on kasulikud ja vajalikud - arstirohust üksi ei piisa. Alustada jalutuskäikudest, vestlusringid-suhtlemine, korrigeerida toitumist, sirge rüht (kehaline haiak annab ka uhke-enesekindla psüühilise hoiaku). Ümisemine ja laulmine on vajalik.
Arstirohte on palju, harjutusi veelgi enam. Psühhiaatreidki on piisavalt. Probleem on lahéndatav!
vt. ka varasemaid soovitusi.
Head harjutamist,
jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Mees ei seisa enda eest!?

23.12.11 / Psühhiaatria

Tere!

Mure on seoses elukaaslasega (23-aastane). Oleme koos olnud pea 3 aastat ja meil on ka just aastaseks saanud poeg.
Asi siis järgmine, et mees on sõprade ja isegi võõraste poolt nagu nööriga tõmmata. Kui kellegil midagi vaja (enamus ajast kainet autojuhti), siis mees kohe läheb, kuigi on töölt tulles väsinud. Ta lihtsalt nagu ei julgeks öelda ei. Isegi ülemuselt töötasu kättesaamisega oli probleeme, mis alles peale mitut kuud lahenesid, kui kolisime korra lahku (põhjus see, et ma ei kannatanud sellist lükata-tõmmata olukorda enam välja). Samas kui temal midagi vaja, ei ole tal abi kuskilt saata, sest siis "sõbrad" nagu maa alla vajunud. Asi on ikka väga hulluks läinud, sest kodus ei tehta midagi ja ma palun väga harva midagi teha. Teen ikka kõik muidu ise ära, ka nn. meestetööd, sest kui ma palun midagi teha, see nagu unustatakse ja ei tehta. Lapsega tegelen samuti ainult mina, tema lihtsalt ei viitsi ja tegeleb ikka muude asjadega, kui palun last jälgida. Nüüd enam laps ei tahagi teda, et kui tema sülle annan, hakkab nutma ja tahab minu juurde tagasi. Mis on ka arusaadav. Tänane juhtum siis andis viimase hoobi, mis panigi mind Teile kirjutama. Homme pidime siis ilusasti vanemate juures jõule pidama, täna tekkis lapsel veel palavik ka, aga mees pidi minema nn. töö jõulupeole. Kollektiivis on kõigest paar inimest, keda ka mina tean, nii et oskan kindlasti öelda, et see on täiesti tavaline jooming. Tänase päeva jooksul ei tuldud kordagi isegi lapse juurde, kuigi teati, et haige ja nii kui ülemus järgi tuli, mindigi minema ilma lapsest väljagi tegemata. Oma autoga ei mindud, arvatavasti põhimõttega, et ise ka juua saaks ning ei peaks vara koju tulema, kuna põhjendus ju olemas: keegi ei toonud. Ajab ikka vihale, kui joomine tähtsam kui perekond (sarnast olukorda olnud varasemalt paar korda, aga mitte päris nii hoolimatult). Olen proovinud temaga rääkida, tulutult, noogutatakse ja öeldakse, et saab aru ning teeb edaspidi teisiti. Ainult sõnadeni see muidugi jääbki. Olen palunud tal spetsialisti poole pöörduda, kuid tema ei arva seda vajavat ja tema ei lähe. Palungi nüüd nõu, et kas on midagi inimesega ikkagi lahti (tihtipeale unustab ka asju) või ehk lihtsalt ei hooli enam?

Vastab:

Jüri Ennet
Jüri EnnetPsühhiaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Alkolembus (-ism?), egoism ja memmepoeg e emme poolt ära hellitatud. Mis tema vanemad pojakesest ja tema käitumisest-hoiakutest arvavad?
Oma mõõdupuu e taluvuse piir arusaadavalt talle selgeks teha ja sellest tulenevalt ka konkreetne käitumine. Kui sõprade juures saab "abistamas" käia ja joomingukid korraldada, siis tervist tal ikka veel on.
Piirid ja rangelt paika panna!
Ühekordsed lubadused haituvad nagu hundi udu, neid ei saa uskuda. Usu ja veendumuse alged tulevad 3-4 kuu jooksul.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pildilised ravijuhised: