MIgreen ja hormoonid 03.11.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Soovin abi oma migreeni algpõhjuste leidmisel.
Migreenid said alguse üle kümne aasta tagasi kui kasutasin antibeebipille (Lindynette). Kasutasin neid umbes viis aastat ning lõpetasin kasutamise ebameeldivate migreenide tekkimise tõttu. Migreenid läksid leebemaks kasutamise lõppedes, kuid aastal 2019, kui jäin rasedaks, läksid jälle hullemaks ja tihedamaks. Kasutasin valu leevendamiseks paracetamoli ning iga kuu raseduse ajal oli ikka mõni päev kus esines teovõimetuks tegevaid migreene. Peale sünnitust imetamise ajal migreene ei olnud (ovulatsiooni ei toimu), kuid kui tsükkel taastus, algasid jälle jubedama valuga migreenipäevad. Peavalupäevikut pidades on joondunud muster - esimene tsükli nädal paar päeva migreene, teine nädal paar hullemat migreenipäeva koos kaelavalu ja kaela jäikusega, peale ovulatsiooni migreene ei ole ca nädal aega ning enne menstruatsiooni jälle paar päeva migreene.
Olen lugenud, et mõned inimesed on hormoonide kõikumise suhtes tundlikud ning migreenid võivad tekkida östrogeeni üles-alla käimisest.
Minu küsimus on, kas on olemas analüüse, mis aitaksid mul selles selgusele jõuda? Kui jah, siis millised?
Kas sellise probleemi puhul on mingisuguseid lahendusi või ongi see olukord, millega peab leppima et mõned päevad kuus peab olema täiesti teovõimetu?
Endokrinoloogi juures on analüüsid tehtud tsükli 5. päeval - need olid normis. Neuroloog diagnoosis migreeni ja duubeldas sumatriptaani tugevust mille perearst oli 2020. aastal määranud.
Mida saaks veel ise ära teha et olukorda leevendada?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Migreen on pärilikult kaasaantud kalduvus hootisteks peavaludeks, ja seda esineb üsna sageli ja tugevalt ka meestel. Migreenivalude esinemine on aga mõjutatud hormoonidest ja paljudel naistel esineb enam hoogusid seoses menstruatsioonipäevadega - tavaliselt 2 päeva enne. Kõige enam sõltub aga hoogude esinemine närvisüsteemi seisundist - mida enam ärevust, stressi ja depressiooni , seda sagedamad ja pikemad peavaluperioodid, tihti kaasuvad siis ka kaelalihaste pingeseisundist tingitud valuperioodid. Hormonaalse tasakaaluga seotud probleeme jälgivad ja annavad soovitusi günekoloogid.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

MIgreen ja hormoonid

Tere

Soovin abi oma migreeni algpõhjuste leidmisel.
Migreenid said alguse üle kümne aasta tagasi kui kasutasin antibeebipille (Lindynette). Kasutasin neid umbes viis aastat ning lõpetasin ...

Urve Pappa

Vastas dr Urve Pappa

Tere

Eraldi analüüse lisaks teha ei ole vaja. Kui peavalupäeviku järgi on seos menstruatsiooni tsükliga, siis soovitatakse kasutada ilma tsüklita pille nt minipille ( cerazette, desirette, ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: