Lapsevanema mure 15.04.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 51 aastane II tüübi diabeetik. Olen suhteliselt noorelt haigestunud. probleem tekkis last oodates, kui olin 27 aastane. Peale esimese lapse sündi küll ainevahetus taastus, kui peale teise lapse sündi enam mitte. Esialgne ravi oli dieet, viimased 15 aastat tablettravi. Eelsoodumuse olen saanud isapoolsest suguvõsast, kõik sugulased on pensionieas haigestunud. See suguvõsa paistab silma ka õunakujulise keha ja ülekaaluga. Ülekaal pole küll teab, mis trastiline, kui probleem siiski. Mõned aastad tagasi haigestusid ka emapoolsed tädid, kuigi mõlemad on eluaeg olnud kui piibuorgid. Eks selline pärandus tingis ka kindlasti minu nii varajase haigestumise.
Nüüd mure tütre pärast. Saab suvel 20 ja õpib medkoolis. Juba mõni nädal tagasi ta kurtis, et tarbib vett rohkem kui teised ja mures selle pärast. Arutasime asja ja leidsime, et korterinaabrid see-eest joovad teed ja mahlu, mille asemel tema vett tarbib. Mõõtsime ka veresuhkrut, mis oli normis. Eile aga käis mingi firma koolis õppetöö raames õpetamas neid glükomeetreid kasutama ja nagu ikka jagas ka tasuta glükomeetreit. Tütar võttis sii endale ka, kuna koolis mõõdetud veresuhkur oli 6,1 ja mõõtis siis koju jõudes uuesti. Oli väga mures ja helistas, sest veresuhkur oli 7,3. Kuna täna pidi arvestus olema, siis rahustasin ta maha ja ütlesin, et üksik näit ei pruugi midagi näidata. Õhtul enne magamaminekut oli 5,8. Kuna ribasid jagati ka, siis ta täna mõõtis uuesti, koju jõudes oli veresuhkur 6,4. Ma saan aru, et ta oli ka 2 tundi peale sööki mõõtnud ja siis oli suhkur normis. Need kõrged väärtused 7,3 ja 6,4 on mõõdetud siis kui ta vähemalt 5 tundi on söömata olnud.
Soovitasin tal nädalavahetusel ühel päeval oma veresuhkrut mõõta, jälgida ja kirja panna, aga tundub, et päris normaalselt ainevahetus ei tööta.
Esimene küsimus, et millega seda esialgselt reguleerida ja teiseks, kas tasuks ka käik tohtri juurde ette võtta. Nii noorel tütarlapsel terve elu ees ja parem ikka asjadele varakult jaole saada.
Ette tänades: U.J.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie ja tütre hingerahu huvides soovitan pöörduda oma murega perearsti poole, kes teeb esmased täpsustavad uuringud (veresuhkur hommikul tühjalt veeniverest, glükeeritud hemoglobiin jne.) Põhjendatud kahtluse korral suunab perearst Teie tütre endokrinoloogi vastuvõtule.
Teie poolt toodud veresuhkru väärtuste põhjal arvan siiski, et paanikaks pole põhjust ja suhkurtõbe Teie tütar ei põe. Glükomeetriga mõõdetud näidud kõlbavad hästi suhkruhaigele omakontrolliks, kuid mitte suhkurtõve diagnoosimiseks (on liiga ebatäpsed).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

TSH kõikumine

Tere
Olen 8 aastat võtnud alatalitluse tarbeks ravimeid. Doose on vastavalt reguleeritud näitudele.
Oli vahemik, kus pidev kordusanalüüs oli 0.01, sai jällegi reguleeritud. Viimased analüüsid ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
TSH väärtused 8,83 mIU/l ja 11.8 mIU/l on normist oluliselt kõrgemad ja viitavad hoolimata FT4 normi piires väärtustest vajadusele L-türoksiini annust suurendada. Võimalik, et peale L-türoksiini ...

Loe edasi

Kas mul on vaja arstiabi?

Mis need näidud tähendavad?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tegelikult Synlabis tehtud analüüside lahtiseletamise teenust me siin ei osuta. Analüüsid seletab lahti need määranud arst või palute oma perearsti, et kas ta on nõus neid tõlgendama. Teile ...

Loe edasi

Veresuhkur langeb ohtlikult madalale

Tere!

Jaanuaris kirjutasin teile siia probleemiga millele ei saanud lahendust ning seostasin asja tookord ärevushäirega. Panen siia ka eelmises jutus olnud analüüside vastused:
HbA1c ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Soovitan esmalt minna oma perearsti juurde, kes teeb esmased analüüsid ja suunab endokrinoloogile.
Kui veresuhkur tõepoolest langeb väärtustele alla 3 mmol/l ja sellega kaasnevad vaevused, ...

Loe edasi

Kilpnäärme mahu vähenemine

Tere.
2019 a diagnoositi vereprooviga kilpnäärme alatalitus. TSH ei olnud väga palju normist väljas. Midagi 8 oli vereproovi näit. Määrati L-Thyroxin 50 mg. 2020 a kilpnäärme ultraheli näitas parem ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, suure tõenäosusega kilpnääre atrofeerub - rakud, mis toodavad hormooni, surevad tasapisi ja sellega koos kilpnäärme maht väheneb. Põhjuseks on autoimmuunne kilpnäärmehaigus (autoimmuunne ...

Loe edasi

Kilpnäärme mahu suurenemine

Varasemalt olen diagnoosiks saanud autoimmuunse türeoidiidi. Vereanalüüsid on olnud korras.
2024a algusest (3k pärast rasedust) on mul kilpnäärme ületalitlus. Raviks 3x10mg Thyrozoli päevas.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, on lootust, et kilpnäärme talitluse normaliseerudes ka näärme maht kahaneb - kui palju, ei oska siiski ennustada. Teie puhul oleks radikaalse ravi esimeseks valikuks pigem radiojoodravi, ...

Loe edasi

Harknääre

Tere


Millal peaks laskma harknääret kontrollida? Lapsena olevat olnud mul mingi harknäärme viga, täpselt ema ei mäletanud mis jutt oli sellega.
Kurgumandlid on eemaldatud teismelisena, ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Harknäärme kasvajad on haruldased, kuid mitte päris olematud nähtused. Seetõttu pole rindkere valude puhul harknääre just esimene elund, mida uurida. Nagu aru saan, on südameuuringud Teile ...

Loe edasi

Kilpnäärme alatalitlus

Tere,
Soovin teada, kas antud analüüside põhjal on võimalik öelda, kas tegemist on kilpnäärme alatalitlusega ja kas kohene ravi on vajalik?

Lisan andmed:
23.09.2022
TSH ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
TSH väärtus üle 10 mIU/l on absoluutne näidustus asendusravi alustamiseks L-türoksiiniga ja seetõttu on vastav soovitus igati asjakohane. Tegelikult on Teil TSH üle normi väärtustel olnud möödunud ...

Loe edasi

Kilpnääre

Kui mu proovi vastuseid vaatate, kas seis võib halb olla?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
TSH supressioon viitab kilpnäärme ületalitlusele. Täpsustamiseks tuleb määrata ka FT4 ja FT3. Soovitav oleks ravivajaduse osas konsulteerida endokrinoloogiga.
Tervitades,
...

Loe edasi

TSH näit

Tervist.

TSH-7,44 (0,51-4,30)
FT4-17,7 (12,6-21,0

Kas on põhjust muretsemiseks?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, veidi ikka on. TSH on liiga kõrge - viide võimalikule algavale kilpnäärme alatalitlusele. Tuleks võtta ühendust oma perearstiga. Tõenäoliselt on tegemist autoimmuunse türeoidiidiga.
Loe edasi

Uuendatud koostisega L-Thyroxin

Olen märganud, et alates muudetud koostisega L-Thyroxini tarvitamisest sama toitumise ja isegi kasvanud liikumise korral on kaal tõusnud. Ma ei ole ainus.
Ravimiinfo lehel on märge, et vana koostisega ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
L-türoksiin ei põhjusta kaalutõusu, ei vana ega uus variant. Vaadates Teie sugu ja vanust, on Teie puhul tõenäoliselt tegemist perimenopausaalse kehakaalu tõusuga (keskmiselt võtab naine menopausi ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: