Vastanud Anu Ambos

Anu Ambos
Anu AmbosEndokrinoloog
SA PERH Mustamäe korpus
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Loe küsimusi ja vastuseid

Anu Ambos on vastanud 3123 küsimusele.

 

Kilpnääre ja madal libiido

21.04.13 / Endokrinoloogia

Tere!
Mul on kilpnääre haige, kuid tänu L-Tyroksiini võtmisele on selle talitus tasakaalus, kõik viimased TSH analüüsid on olnud normi piires. Enesetunne on mul hea, mingeid kilpnäärme ala-või ületalituse sümptomeid ei ole. Ainukene asi, mis on ja häirib mind ja minu elukaaslast, on väga madal libiido. Kas see võib olla seotud minu haige kilpnäärmega ja mida ma saaksin selleks teha, et libiidot tõsta?

Vastab:

Anu Ambos
Anu AmbosEndokrinoloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Kui hormoonid on korras, ei põhjusta kilpnääre Teie organismis mingeid häireid (ka mitte libiido langust). Otsida tuleb teisi põhjuseid ja soovitan nõu pidada eelkõige günekoloogiga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Kilpnäärme tsüst

19.04.13 / Endokrinoloogia

Tere

Hiljuti saatis LOR-arst mind radioloogi juurde ultraheliuuringule, kahtlusega kilpäärme suurenemine. Mõned nädalad hiljem saingi vastuse: (Vereproovid olid korras).

Kliinilised andmed: Kaelal suurenenud kipnääre. Hormoonid norm.
UH kilpnäärmest.
Kilpnääre mõõtmelt normis: parem sagar ca 1,3 x 1,3 x 4,3 cm, maht ca 3,4 ml; vasak sagar ca 1,3 x 1,6 x 4,6 cm, maht ca 4,6 ml; isthmus on ca 3mm paksusega. Kilpnäärme kogumaht ca 8,0 ml.
Kilpnäärme struktuur ühtlane. Isthmuses ca 6mm tsüst. Vaskularisatsioon normipärane. Suurenenud l/sõlmi kaelal esile ei tule.

Kas ma peaksin muretsema, kas te oskaks öelda, kas või missugune üldse on ravi? Kas sellised tsüstid kipuvad kiiresti kasvama/paljunema/halvaks minema? Olen väga mures ja pöördusin siia, sest järjekorrad spetsialisti juurde on uskumatult pikad ja "enda üles kütmise" asemel sooviksin spetsialisti nõu/arvamust kuulda.

Lugupdamisega

Vastab:

Anu Ambos
Anu AmbosEndokrinoloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Teil ei ole põhjust kuhugi pöörduda, sest Teie kilpnääre on terve. 6mm tsüstike näärmelises organis nagu kilpnääre on normi variant ja mingeid edasisi uuringuid ega ravi ei vaja. Teie analüüsid on korras. Ultraheliuuringul on kilpnäärme mõõdud normis (mingit suurenemist ei ole). Igaks juhuks võib paari aasta möödudes ultraheliuuringut korrata, kuid seda korraldab siis juba perearst.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Kilpnäärme analüüsid

17.04.13 / Endokrinoloogia

Tere!

Andsin vereproove, et teada saada, kas kilpnääre on korras.
Mida ütlevad need vastused:

Kilpnääret stimuleeriv hormoon: 3.42 ref.väärus 0.27..4.20
Türeoidperoksüdaasi vastane igG seerumis 8.15 ref.väärus 34
Vaba trijoodtüroniin seerumis 5.04 ref.väärus 6.80
Vaba türoksiin seerumis 18.9 ref.väärus 12...22.0

Vastab:

Anu Ambos
Anu AmbosEndokrinoloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Kõik Teie analüüside vastused on normi piires.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Diabeedi kahtlus

17.04.13 / Endokrinoloogia

Tere. Mul on mure oma 4aastase poja pärast. Viimasel ajal on ta hakanud rohkelt jooma ja tihedalt pissil käima. Elupäevad on ta nigel sööja mul olnud, muudkui sööks ainult magusat, ja tahtnud rohkem juua. Nüüd aga on ta hakanud öösel pissile tahtma ja pärast seda küsib kohe juua. Joob ta paar lonksu ja läheb magama tagasi. Päeva aeg täpselt sama moodi, küsib tassi sisse juua ja siis iga veidi aja tagant muudkui käib ja rüüpab. Olemiselt on ta energiline ja aktiive. Õhtuti on vähe loium ja väsinud, silmaalused on ka veidi nagu tumedad, eks see vast sellest ka, et oma vanuse kohta kaalub ta veidi vähe, 14 kg vaid. Nüüd olengi kahtlustama hakanud, ega lapsel ei pruugi juhuslikult diabeeti olla või magneesiumipuudus äkki, pole õrna aimugi. Viimasel ajal on hakanud ka oma hambaid krigistama miskipärast :S Või on tema öine joomine kuivast õhust ja palavusest tekitatud, aga et ka pissil käib tihti. Tihtipeale peab talle meelde tuletama, et mine pissile, sest on näha kuidas jalad ristis juba seisab, ise muudkui eitab, et pissihäda on, kuniks tilgad juba püksis on. Helistasin ka perearstile, rääkisin oma loo ära, ta arvas, et võiks vereproovi teha, et suhkurutaset kontrollida. Kas seda võetakse 4aastaselt näpuotsast või veeniverest. Olen tõeliselt mures, hirm on siiski suuresti diabeedi ees :(

Vastab:

Anu Ambos
Anu AmbosEndokrinoloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Vereproov tuleb ära teha, parem veeniverest (täpsem). Mingil muul moel pole diabeedi kinnitamine või välistamine võimalik.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Kilpnäärme tsüst

16.04.13 / Endokrinoloogia

Tere.

Mul tõusis eelmisel nädalal ootamatult vererõhk ja püsis enam-vähem 177/103 ja pulss 90-100 vahel. Pea valutas, rinnus pressis ja üldine enesetunne oli väga halb. Käisin esmaabis, seal võeti rõhk maha, kuid 3 tunni möödudes oli see taas üleval. Selline olukord kestis 4 päeva. Eile ja täna on vererõhk ilma rohtudeta olnud normaalne- nii 130/80 ja pulss 70-80 vahel. Aga tekkinud on imelikenesetunne- kõrvus ja kaela eesosas on survetunne nagu pressiks midagi, lisaks läks hääl kähedaks ja aeg-ajalt ajab köhatama, külma-kuumatunne on vaheldumisi. Käisin perearstil, EKG oli korras, samuti vereanalüüs- TSH sealhulgas 0.807. Tahtsin küsida, kas ei või olla tegemist kilpnäärme tsüstiga? Mu vererõhk on eluaeg olnud pigem madalamapoolne, külmetanud ma ei ole- arst kontrollis- kõrvad, kurk, kõik korras, palavikku ka pole.

Vastab:

Anu Ambos
Anu AmbosEndokrinoloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Kilpnäärme tsüst ei saa küll mingit moodi vererõhule mõjuda ja vererõhu tõusu põhjusena see arvesse ei tule. Tsüst on enamasti healoomuline vedelikukogumik, kus kilpnäärmehormoone ei toodeta. Vererõhu tõus võiks seostuda kilpnäärmega, kui esineks talitlushäire (eelkõige ületalitlus), kuid normis TSH välistab selle võimaluse.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Diabeet

15.04.13 / Endokrinoloogia

Hiljuti saatsin oma 29-aastase poja perearsti juurde, märgates tal diabeedi sümptomeid. Veresuhkru tase oli 12,9, järgmisel päeval 16 ja endokrinoloogi juurde suunatuna määrati kohe samast päevast insuliini süstid. Kas on võimalik, et ainuüksi vereproovi põhjal tehakse kindlaks pankrease võimetus toota insuliini? Kas ei peaks selleks ka pankreast uurima? Kas pole võimalik, et tal on äkki hoopis 2. tüüp? Tean küll, et see on hoopiski vanemate inimeste haigus, kuid minu poeg on on viimasel ajal nii ebatervislikult söönud, et viimaks on põhjus hoopis insuliini mittetoimimises? Nüüd on ta 10 päeva süstinud, aga suhkrutase pole normaliseerunud, kõigub 4-st 11-ni. Määrati 3 korda Alpidrat pärast sööki 4 ühikut ja õhtul Lantust 14 ühikut. Vabandan, kui esitan rumalaid küsimusi, aga mure on suur ja tahaks täpsemalt teada, mis toimub. Helistasin küll ka poja raviarstile, aga ta oli üsna pahane, et teda tülitasin ja nii ei saanud ma eriti targemaks. Saan muidugi temast ka aru, sest meie väikelinnas pole oma endokrinoloogi ja ta käib siin ainult kahel päeval nädalas, loomulikult on siis aeg piiratud. Loodan teie käest veidi selgust saada ja tänan ette.

Vastab:

Anu Ambos
Anu AmbosEndokrinoloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Esiteks, insuliin on alati õige ravi, nii 1. kui 2. tüüpi diabeedi puhul. 2. tüüpi diabeeti võib ravida tablettidega, kuid võib ravida ka insuliiniga. 1. tüüpi diabeedi raviks pole peale insuliini teist võimalust. Kui raviarstil pole esmapilgul päris selge, millise diabeeditüübiga tegemist on, ongi insuliin õige valik. Tõenäoliselt on arst planeerinud diagnoosi täpsustamiseks lisauuringuid, kuid nende vastused nii kiirelt ei saabu.
Teiseks ei saa kuidagi õelda, et ravi pole toiminud. Kui veresuhkur varem kõikus 12 ja 16 mmol/l vahel ja nüüd 4 ja 11 mmol/l vahel on 10 päevaga saavutatud oluline paremus. Diabeedi olemus on selles, et organism kaotab võime veresuhkru taset hoida ja see sõltub nüüd nii söögist, füüsilisest koormusest kui ravist (lisaks mitmetest muudest teguritest) ja jääb oluliselt enam kõikuvaks kui tervel inimesel. Ajapikku õpib Teie poeg ise õigesti ravi annustades, dieeti pidades ja piisavalt liikudes oma veresuhkrut stabiilsena hoidma.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Kilpnäärme vähi operatsiooni tagajärjed

15.04.13 / Endokrinoloogia

Tere.
Mu emal oli 2012 13. veebruaril kilpnäärme operatsioon (pahaloomuline kasvaja ), kilpnäääre eemaldati täielikult. Praegu võtab kilpnäärme hormoontablette. Pärast operatsiooni tekkis armkude. Kõris on siiani selline tunne, et oleks klimp ja raske neelata. Kas on võimalik kuidagi päras sellise periooodi möödumist asja paranda või paraneb iseenesest? Kirurg vastas, et tekkinud armkude.

Vastab:

Anu Ambos
Anu AmbosEndokrinoloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Vähilõikus on enamasti küllalt laialdane ja nii tekib ka armkudet rohkem. Tavaliselt poole aasta jooksul peale lõikust armkude venib vastavalt tavapärastele liigutustele ja ebamugavustunne leevendub. Kui on tõepoolest tekkinud neelamistakistus, tuleks siiski selle põhjust uurida ja püüda asja parandada. Oluline on, kas takistatud on tahke või vedela toidu neelamine, kas toit tuleb suhu tagasi või kipub sattuma hingetorusse jne. Mõistlik oleks teha söögitoru endoskoopia ja konsulteerida LOR-arstiga. Kui vaevused aga piirduvad lihtsalt ebamugavustundega ja objektiivset neelamistakistust ei ole, tuleb sellega leppida, kui vähist vabanemise hinnaga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Paistetus - mis mind siis lõpuks vaevab??

10.04.13 / Endokrinoloogia

Tere.
Olen juba siin teile palju kordi kirjutanud. Viimati olin mures, et mul silmalaud paistes hommikuti ja nüüd siis juba 2 nädalat, silmaarstil käidud-kõik ok. Nädal tagasi läksid jalad paiste, põhiliselt jalalabad, hüppeliigese piirkond ja ka sääre alaosa. Küsisin, kas need võivad olla Medroli lõpetamise tagajärjel (arsti poolt soovitatud lõpetamine, kuna tekkis CUSHINGI SÜNDROOM ). Kuna jalgadel töö, siis on üpris valulik see tööl olemine, jalanõusid jalga panna ei ole, käin saapalukud lahti, täna oli lahtine lukk jala katki hõõrunud...ei kannatanud enam, läksin EMO-sse. Seal läks 5 ja pool tundi, välja tulin sama haigena ilma diagnoosi ja ilma ravita...tehti hulk vereanalüüse, EKG, uriinianalüüs, röntgen, ultraheli - kõik on normi piires. Eile õhtul sain teada ja kilpnäärme hormoonitaseme vastused, kui ma ikka õigesti telefonis kuulsin neid tähti, siis olid need sellised; TH 0,02, T4-14,7, T3-6,8.
Tahtsin neid siis täna edastada oma endok.-le, aga tal vastuvõttu pole, homme ka pole ...helistasin perearstile, ta lubas nõu pidada mõne endok.-ga ja anda teada, mis neist vastustest teada saab...ei saanud midagi, oli öeldud, et pole midagi hullu, eks patsient arutagu seda oma raviarstiga, aga teda ju pole ja mul on mure!! Küsisin siis perearstilt, kas ta võiks midagi ravi pakkuda, et paistetusest lahti saada, tema vastas, et ei...tema ei või, oodaku ma reedeni...ütlesin siis, et ma ju ei suuda, kui mul jalgadel nii valus ja nad nii paistes, tema pakkus haiguslehte...Kas peaksin siis selle haiguslehe omale jalgade ümber siduma, et haigus taanduks??!! Haiguslehest pole ju kasu, kui ei tea probleemi põhjust ja ei saa ravi. Ah jaa, too endok, kes oli nõustanud perearsti, oli öelnud, et eks see paistetus on ikka Medroli süü, mitte kilpnäärme poolt tekitatud põhjus...
Kirjutan ka igaks juhuks veel paar sümptomit, mida kuskile seni paigutada ei oska...kuskil poolteist nädalat tagasi oli mul iga öö labajalgades kerged krambid öösiti, kuskil nädalajagu, kui see lõppes, siis algasid igaöised peavalud 6 päeva järjest, siis oli 4 päeva vahet ja nüüd on peavalud tagasi...uni on rikutud igal ööl, olen kogu aeg väsinud ja tahaks magada...kui sel teemal tööl kellegagi räägin, siis pisarad voolavad...mis minuga ometi on, kallis doktor, aidake!!!!!!!

Vastab:

Anu Ambos
Anu AmbosEndokrinoloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Kallis patsient, hüsteeriast pole kasu. Jalgade turse võib olla nii medrooli kõrvaltoime (mis peaks sel juhul küll juba tasapisi mööduma, sest medroolravi on lõpetatud) kui tingitud kilpnäärme ületalitlust põhjustavast diffuussest toksilisest struumast (sel juhul kaob turse aeglasemalt). Mõlemal juhul on tegemist mööduva nähtusega, mis Teie elu ega tervist pikas perstpektiivis ei ohusta. Selles veendusid normaalsete vereproovide ja testitulemuste alusel ka EMO arstid. Et EMO-s tuleb kergematel patsientidel oodata, kuni raskemate haigetega tegeldakse, on loomulik. Teie hormoonanalüüsid on suhteliselt head, kuid TSH väike langus ja FT3 väike tõus viitavad siiski veel püsivale vähesele kilpnäärme ületalitlusele. Kuidas kilpnäärmeravi jätkata, selles osas peate küll nõu pidama ikka oma raviarstiga. Teie uneprobleemid ja emotsionaalne labiilsus viitavad ülemäärasele ärevusele, mis sageli kimbutab kilpnäärme ületalitlusega patsiente, ka medrol võib mõnikord ärevust suurendada. Paluge perearstilt midagi rahustavat ja und soodustavat, see võib olla ka mõni loodusravi preparaat.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Kilpnäärme alatalitlus olnud, nüüd kehakaal tõuseb

10.04.13 / Endokrinoloogia

Olen aastatel 1997-1999 ravinud kilpnäärme alatalitlust, mis oli tekkinud vahetult peale sünnitust. Tol korral sain muuhulgas korda ka oma kaalu, mis ei tahtnud kuidagi pärast sünnitust normaliseeruda. Ravi lõpetati, kuna proovid said korda.
Nüüd olen 3,5 aasta jooksul võtnud kaalus juurde 17 kilo, nahk on üle terve keha kuiv, olen kuidagi tuima olemisega, enne päevi väga kergesti ärrituv.
Enim häirib mind kehakaalu tõus. Päeva jooksul omast arust liiga palju ei söö - kolm toidukorda (hommikuti puder-kohv, lõunal kartul-kaste kokku ehk 300 g, supi puhul joon magustoiduks latte-kohvi, magustoitu ei söö) ja vahepeal kas 1-2 õuna, vahel jogurt. Nisutooteid (k.a. pastatooted) ei söö, alkoholi ei tarvita, magusat ainult tähtpäevadel, ei suitseta. Pärast kella 19.00 ei söö. Perearsti tehtud analüüsidel oli kolesterool normist kõrgem ja veresuhkur pärast 13-tunnist mittesöömist umbes 6.
Kuidas saada kehakaal kontrolli alla? Kas kilpnäärme alatalitlus võib olla korduv ja seega kaalutõusu võimalikuks põhjuseks? Kas ja kui tihti peaksin paluma perearstil analüüsi teha?

Vastab:

Anu Ambos
Anu AmbosEndokrinoloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Kuidas saada kaalu kontrolli alla - see on miljoni dollari küsimus. Kui oskaksin anda ammendava vastuse, oleksin ammu miljonär. Ikka need vanad nõksud - dieet ja liikumine, dieet ja liikumine. Kuigi Te oma kaalunumbrit ei avalda, on see tõenäoliselt piisavalt suur, kui suhteliselt noorel naisel lisandub ka veresuhkru tõus. Kui kehamassiindeks on üle 40 (kaal/pikkuse2), võib kaalu langetamiseks kõne alla tulla ka bariaatriline lõikus (maovähendusoperatsioon) - seni teadaolevaist ainus püsitoimega raviviis. Kui see Teid lohutab, võin öelda, et tüseduse peamiseks põhjuseks on mitte liigsöömine, vaid pärilik eelsoodumus. Ka vähesel füüsilisel koormusel ja liigsel süsivesikute tarbimisel on siiski oma roll.
Kuna kunagi oli kilpnäärme talitlusega probleeme, võiks kilpnäärme hormoonanalüüsi siiski ära teha (seda teeb ka perearst). Kui analüüs on korras, on hormoonid korras ja kilpnääre tüsenemist ei põhjusta. Kui siiski peaks olma taastekkinud kilpnäärme alatalitlus, tuleb alustada asendusravi sünteetilise kilpnäärmehormooniga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Väga madal hea kolesterooli väärtus

09.04.13 / Endokrinoloogia

Tere!

Sain arstilt vastuse, et mul on väga madala hea kolesterooli väärtuse. Millest see võiks tulla ja milliseid tagajärgi sellega võib saada? Kuidas seda muuta?

Heade soovidega!

Vastab:

Anu Ambos
Anu AmbosEndokrinoloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Tegemist on tõenäoliselt päriliku kolesterooliainevahetuse iseärasusega, mis sageli esineb nn. metaboolse sündroomiga isikutel, keda keskeast alates ohustavad ülekaal, vererõhu tõus, suhkurtõbi ja kusihappe tõus. Ravimeid nn. hea kolesterooli (HDL) taseme tõstmiseks turul ei ole. Olulised on lihtsalt terved eluviisid - normkaalus püsimine, tervislik toitumine, piisav füüsiline koormus. Hea ja halva kolesterooli vahekord on soodsam taimsetes rasvades ja kalas - seda tasuks toitumisel arvestada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pildilised ravijuhised: