Vastanud Anu Ambos

Anu Ambos
Anu AmbosEndokrinoloog
SA PERH Mustamäe korpus
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Loe küsimusi ja vastuseid

Anu Ambos on vastanud 3135 küsimusele.

 

kilpnäärme alatalitus ja lapse saamine

29.03.07 / Endokrinoloogia

Tere,

hiljuti käisin günekoloogi juures ja ta soovitas konsulteerida endokrinoloogiga kuna analüüside põhjal on põhjust arvata et on kilpnäärme alatalitusele viitavad probleemid, olen ülekaaluline, ebaregulaarne tsükkel. Üks laps mul on. Kui end korralikult ravida ja kaalu langetada, kas siis on võimalik veel lapsi saada? Günekoloog küll väitis et alatalitusega naised väga tihti lapsi ei saa.

Vastab:

Anu Ambos
Anu AmbosEndokrinoloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Soovitan Teil ennast tõepoolest endokrinoloogi vastuvõtule kirja panna ja Teile tehtud uuringute vastused kaasa võtta. Siis selgub ka, kas Teil tõepoolest on kilpnäärme alatalitlus, millest see on tingitud ja kas on vaja puuduvat kilpnäärmehormooni ka ravimiga asendada. Õnneks on alatalitluse puhul võimalik hormoonisisaldus veres asendusraviga normi viia ja siis ei tohiks alatalitlus ka viljastumisel takistuseks olla.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Sarnased teemad Valdkonna arstid

reductili kapslid ja kilokalorid

29.03.07 / Endokrinoloogia

Tere,

Kas on võimalik kuskilt internetist vaadata või on müügil mõni raamat kust saaks teada erinevate toiduainete kilokalorimäära?
Arst kirjutas reductili kapslid, ööpäevas tohib tarbida 1600 kilokalorit, aga mul tekib probleeme just teadmiste vallas et palju miski annab. Näiteks puuviljad, juurviljad. Poes on nad lahtiselt ja ei ole võimalik lugeda pakendi pealt.

Ette tänades,

Piret

Vastab:

Anu Ambos
Anu AmbosEndokrinoloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Soovitan osta siin-seal raamatukauplustes veel saadaolev "Väike kaloriraamat", mis on tegelikult mõeldud noortele, kuid kõlbab kasutamiseks kõigile. Arvan, et hästivarustatud raamatukauplustes on taolisi veelgi. Inernetisaiti ei oska momendil soovitada. Ka kaalujälgijad õpetavad määrama toitude energiasisaldust, küll veidi teise "punktisüsteemi" alusel.
Kahjuks ei ole ma toitumisspetsialist ja dieediga tegelen niivõrd, kuivõrd seda vajavad suhkruhaiged. Isiklikult arvan, et toored puuviljad-juurviljad võite isegi kaloriarvestusest välja jätta ja neid süüa n-ö. peale kauba.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Sarnased teemad Valdkonna arstid

paksus

28.03.07 / Endokrinoloogia

Tere.Olen 53 aastane naine ja kaalun 92 kg,pikkust on mul 166 cm.Olen selles kaalis juba 17 aastat.Minu mureks on suur rippuv kõht(mul on olnud keiserlõige,sapikivid on võetud),mis tekitab ebameeldivusi,kuna kõhualune hakkab tihti hauduma ja tekib ebameeldiv lõhn,eriti suveti,kui ma palju liigun ja higistan.Kas on sellisele probleemile ka mingi lahendus ja kelle poole peaksin pöörduma?Olen teinud ka kaalujälgimist,millega sain 20 kg kergemaks aga nii nagu tekkisid elulised mured,tuli ka kaal tagasi,rippuvast kõhust ei saanud ka siis jagu.Aitähh lugemast.

Vastab:

Anu Ambos
Anu AmbosEndokrinoloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Soovitan oma kehakuju korrigeerimiseks pöörduda mõnda ilukirurgia kliinikusse. Kaalu langetamine võib küll vähendada kõhu piirkonnas rasvkoe hulka, kuid rippuvat nahka saab sirgeks tõmmata ikkagi ainult lõikuse teel. Kliinikus kalkuleeritakse korrigeeriva ravi maksumus ja siis peate aru, kas saate seda endale lubada või ei.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Küsimus ovariaalse puudulikkuse kohta.

27.03.07 / Endokrinoloogia

Aitäh vastamast eelmisele küsimusele. Püüan täpsustada. Olen 27 a naine, saanud aastaid hormoonasendusravi. Probleemid tsükliga algasid 21 aastaselt. Menstruatsioon algas norm. ajal, ca 11-12 aastaselt, pigem suurema vereeritusega. 18 aastaselt oli rasedus, mille katkestasin.Kontrollis öeldi et kõik läks hästi. viimase kooli ajal tekkisid tsüklis vahed , pikim oli 6 kuud.Arst põhjendas ülepinge jms. Viimased aastad olen käinud günekoloogide ja endokrinoloog-günekoloogi juures. Viimane kirjutas välja Duphastoni ja Estrofemi.Vereanalüüside näidud olevat nüüd korras, aga hormoonasendusravi jäävatki minuga.Et meil Eestis pole muid võimalusi peale HAR-i.On tehtud ka vereanalüüsid geeniuuringuks, olevat kõik korras üldiselt. Osalesin ka lisaks ühes riiklikus geeniuuringus, selle vastuseid pole siiani veel saanud...Soov rasestuda on juba aastaid, seega ootan väga nõu kuidas peaksin edasi toimima.Eriti huvitab , et kui ma ei saagi loomulikul teel rasestuda, siis kuhu pöörduda ja kas pean ootama oma senise raviarsti sellekohast otsust?Millised võimalused mul üldse pere loomiseks sellisel juhul on?Jään vastust väga ootama.

Vastab:

Anu Ambos
Anu AmbosEndokrinoloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Kahjuks ei saa nii tähtsates küsimustes ammendavat nõu anda meili teel kõiki asjaolusid tundmata. Soovitan veelkord pöörduda oma raviarsti poole ja töstatada otsekoheselt viljakusvõimelisuse küsimus. Kui on tegemist olukorraga, et Teie munasarjad enam ei tööta ja munarakkude küpsemist ei toimu, tuleb uurida munaraku doonorluse võimalusi (ei ole täpselt kursis, kas Eestis sellega tegeletakse) või jääb üle varakult adopteerimisele mõelda.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Kilpnääre

23.03.07 / Endokrinoloogia

Tere!!

Mul tekkis selline küsimus, et mul avastati kilpnäärme sõlm ja peale operatsiooni teatas arst et eemaldati kogu vasak pool kilpnäärmest. Mind aga huvitab, et kas pool kilpnääret suudab täita terve kilpnäärme funktsioone?
See ilmselt on küll rumal mure, ent mu sõbranna ema hakkas pärast samalaadset operatsiooni kaalus juurde võtma.
Milleks peaksin end valmis panema, olen siiski noor inimene ja eluaaeg sale olnud?!

lugupidamisega

Vastab:

Anu Ambos
Anu AmbosEndokrinoloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Õnneks suudab pool kilpnääret edukalt kindlustada organismi vajaduse kilpnäärmehormoonide järele. Seda kinnitab Teile veelkord peale lõikust tehtav hormoonkontroll. Teie sõbranna ema tüsenemine ei olnud tõenäoliselt üldse kilpnäärmega seotud või olid asjaolud pisut erinevad (eelnev kilpnäärme ületalitlus vms.)
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Ca ja D3 ainevahetus

22.03.07 / Endokrinoloogia

Tere,
umbes aasta tagasi eemaldadati mulle täielikult kilpnääre. Opertsiooni käigus ilmselt said viga kõrvalkilpnäärmed. Olen võtnud Ca kuni 6 tabletti. Hiljem arst määras mulle D-vitamiini- 8 tilka. Ta väidab, et on väga raske määrata d3 sisaldus organismis ja tuleb tegutseda katse-eksitus meetodil. Selline lähenemine teeb mind murelikuks, kuna ei taha võtta ravimeid "lihtsalt igaks juhuks" Seoses sellega mul on järgmised küsimused: 1.kui aasta jooksul Ca sisaldus ei ole läinud korda, kas on lootus, et see võib paraneda? 2. D-vitamiini pidi organism ise tootma päikese mõjul. Ma ei saa täpselt aru, kas UV-kiirguse või valguse mõju all. Kas on ikka kasu, kui ma olen päikselises kohas, aga klaasi taga (on ju teada, et UV nii ei mõju, aga valgust on piisavalt). 3. Kas ma saan kevade algusega vähendada ise ca ja d3 annuseid? 4. Teie arvates, Ca analüüse tuleb teha pärast seda kui oled 5 päeva ilma ravimita ja nii saad teada organismi õige seisundi või vastupidi, tuleb tarbida nii nagu tavaliselt (erinevad arstid arvavad erinevalt)
Tänan Teid.

Vastab:

Anu Ambos
Anu AmbosEndokrinoloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Vastan küsimuste järjekorras:
1. Kui kilpnäärmelõikuse tüsistusena on tekkinud kõrvalkilpnäärmete kahjustus ja sellest hüpokaltseemia (kaltsiumi tase veres on liiga madal), võib see tõepoolest olle ka mööduv ja esimeste lõikusjärgsete nädalate madalad kaltsiumi väärtused võivad tõepoolest hiljem iseenesest normaliseeruda. Kui aga hüpokaltseemia on püsinud üle aasta, pole iseeneslikuks paranemiseks enam lootust ja asendusravi D-vitamiini ja kaltsiumiga on eluaegne. Igaks juhuks võiks määrata ka kõrvalkilpnäärmehormooni sisaldust veres. Madala kaltsiumitaseme põhjuseid on rohkem kui üks.
2. D-vitamiini toodetakse tõepoolest nahas ultraviolettkiirguse toimel. Meie laiuskraadil jääb päikesevalgust siiski liiga väheks, et üksnes selle peale loota (läbi klaasi päevitamisel pole mingit toimet). D-vitamiini saadakse mingil määral ka toiduga (kalamaksaõli!). Kõrvalkilpnäärme alatalitlusega patsiendid on eriolukorras ja vajavad D-vitamiini oluliselt suuremates hulkades kui terved. Seega on ravimi võtmine Teile tingimata vajalik.
3. D-vitamiini annustamine ei sõltu aastaajast ja ise annust vähendades riskite kaltsiumitaseme languse ja krampide tekkimisega.
4. Kui kõrvalkilpnäärme alatalitluse diagnoos on kinnitunud ja asendusravi paigas, on analüüside tegemise mõte ravi adekvaatsuse kontroll. Seetõttu tehakse analüüsid Teie tavapärase ravi foonil.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Sarnased teemad Valdkonna arstid

kilpnäärme alatalitlus

19.03.07 / Endokrinoloogia

Olen 46.a.naisterahvas Mure järgmine:kui on diagnoositud 18.a.kilpnäärme alatalitlus ja aastaid(20aastat vist küll kokku) võtsin L-Tyroksiini. Kas siis võib ühel päeval teine arst öelda, et enam ei pea võtma ja midagi pole häda. Ta ei teinud ühtegi analüüsi ainult vaatas sonograafiga. Olen ülekaaluline, kogu aeg väsinud,uimane, esineb karvakasv,unehäired. Ühesõnaga kõik on nii nagu siis kui rohtu ei võta. Lugesin siit eelmistest vastustest, et alatalitlus ei lähe niisama mööda ja rohtu peab võtma kogu aeg. Olen praegu 46.a.(mis on muidugi ka üks halb iga).
Tänan vastuse eest!

Vastab:

Anu Ambos
Anu AmbosEndokrinoloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Kui Teil tõepoolest diagnoositi 20 aastat tagasi kilpnäärme alatalitlus ja tehti seda korrektselt hormoonanalüüside alusel, on võimalus, et kilpnääre nüüd taas normaalselt tööle oleks hakanud minimaalne. L-türoksiini vajaduses kahtlev tohter nägi ultraheliuuringul tõenäoliselt piisavalt palju kilpnäärmekudet, kuid mõnikord võib alatalitlus tekkida ka suure struumaga patsiendil (põhjuseks krooniline autoimmuunne türeoidiit). Igal juhul aitab tõe selgitada hormoonanalüüs (seda saab teha isegi perearst). Võite pöörduda ka mõne usaldusväärse Tartu või Tallinna endokrinoloogi poole nn. teise arvamuse saamiseks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Sarnased teemad Valdkonna arstid

metformin

19.03.07 / Endokrinoloogia

olen terve elu olnud parajalt priske,oma 165 cm juures kaalusin enne rasedust 75kg, nüüd, kui laps 10 kuune kaalun 116 kg,olen kaalu jälginud, shapingus
käinud,isegi äärmuslike dieete proovinud,kuid tulutult.perearst kirjutas mulle metformini koos reduciliga välja.Küsimus selles, et kas peab kindlasti neid rohtusid koos võtma,kas ainult metforminist kuidagi ei piisaks,sest teine rohi kohutavalt kallis

Vastab:

Anu Ambos
Anu AmbosEndokrinoloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Kas olete diabeetik? Metformiin on tegelikult suhkurtõve ravim ja kaalulangetajana on seda mõttetu kasutada, sellel ravimil puudub oluline kaalu langetav toime. Reduktiilil on selline toime küll olemas, kuid paralleelselt peab pidama ka dieeti (ööpäevane kaloraaz ei tohi ületada 1600 kcal).
Teie puhul on tegemist rasedusjärgse kaalutõusuga ja kehakaaluga pole enne mõtet intensiivselt tegelema hakata, kuni pole taastunud menstruaaltsükkel ja Te pole lõpetanud rinnaga toitmist. Tervislik toitumine on loomulikult alati asjakohane aga igasuguste dieetide ja trennide kaalulangetav mõju on esimese aasta jooksul peale sünnitust suhteliselt tagasihoidlik. Seega tundke rõõmu oma pisikesest ja andke endale aega taastumiseks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Kilpnääre

19.03.07 / Endokrinoloogia

Tere! Mul on kilpnäärme ületalitus,seoses sellega pean võtma 6tabl. päevas.
Vasaku silmalaug on mitmendat päeva paistes ja punane,täna avastasin,et osaliselt ripsmeid ära tulnud samalt silmalt.Kas on see seoses kilpnäärme haigusega või pean probleemi otsima mujalt. Ette tänades

Vastab:

Anu Ambos
Anu AmbosEndokrinoloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Kui tegemist on ühepoolse paar päeva tagasi tekkinud punetuse ja paistetusega, siis ei ole see pigem kilpnäärmehaigusega kuidagi seotud. Põhjuseks võib olla kasvõi kõige labasem "odraiva". Siiski soovitan silmaarsti juures korra ära käia (saatekirja pole vaja).
Kilpnäärme ületalitluse põhjuseks on kõige sagedamini difuusne toksiline struuma, mis võib silmaümbruse sidekoe (ka laugude) turset põhjustada küll. Turse tekkimine on siiski tavaliselt järk-järguline ja mõlemapoolne (kuigi üks silm võib olla teisest rohkem haaratud). Vajadusel tuleb kilpnäärmehaigusest tingitud punnsilmsust ja turset ka eraldi ravida, seda korraldab Teid raviv endokrinoloog või silmaarst.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Küsimus ovariaalse puudulikkuse kohta

19.03.07 / Endokrinoloogia

Tere , olen 27 a naine ja saanud juba mitu aastat hormoonasendusravi- viimased paar siis Estrofemi ja Duphastoni. Arsti juurde läksin suure tsükli kõikumise ja mitterasestumise murega.Viimane kord olid vereproovi vastused arsti sõnud juba head, aga samas ta ütles et pean jäämagi neid ravimeid võtma määramata ajaks.Rasestumise võimalikkuse kohta mainis, et ehk siis ka millalgi õnnestub..Minu küsimus olekski, et kas ovariaalse puudulikuse puhul polegi mingit muud võimalust last saada kui jääda lootma lihtsalt ???

Vastab:

Anu Ambos
Anu AmbosEndokrinoloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Kui tegemist on tõepoolest primaarse ovariaalse puudulikkusega ja vajate asendusravi, on Teie võimalused loomulikul teel rasestuda kehvad. Soovitan asjasse selguse toomiseks konsulteerida mõne spetsiaalselt viljatusprobleemiga tegeleva arstiga Tallinnas või Tartus, sest peate teadma oma võimalusi ja tulevikuperspektiive. Selgitust vajab ka ovariaalse puudulikkuse põhjus.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pildilised ravijuhised: