Vastanud Ain Pajos

Ain Pajos
Ain PajosNeuroloog
OÜ Neurodiagnostika
Küsi arstilt NB! Nõustamine maksab 3.20 € Vaata arsti infot

Loe küsimusi ja vastuseid

Ain Pajos on vastanud 3327 küsimusele.

 

sclerosis multiplex

25.05.09 / Neuroloogia

Tere!
Põen juba 20aastat seda haigust ja olen veel töövõimeline. Aasta tagasi tekkis mul kõhulahtisus, mis pole tänaseni lõppenud. Ole teinud kõik uuringud (gastro-, kolono-,retroskoopia), gastroenteroloog ei ole midagi leidnud,ometi on kõht lahti pidevalt,roe vedela pudru taoline, vahel vedelam.Neuroloog ei usu, et see on tingitud SM-st. Aga see on väga häiriv olles linnas, teatris või kontserdil. Mida teha?
Ette tänades Malle.

Vastab:

Ain Pajos
Ain PajosNeuroloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Nõu tuleks pidada gastroenteroloogiga (sisehaiguste arst).
Dr. Ain Pajos

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pearinglus ja tasakaaluhäired

25.05.09 / Neuroloogia

Viimase paari kuu jooksul on kaks korda esinenud tasakaaluhäireid. Esimest korda oli paar kuud tagasi ja kestis kaks-kolm päeva. Praegu on jälle kestnud kaks päeva.
Kui paigal olen, siis pole eriti pearinglust tunda. Kui, siis õige pisut. Kui pead kallutan, ette või taha või külgedele, siis lööb täiesti tasakaalu kõikuma. Ja kohe nii järsult, nagu oleks hoobi vastu pead saanud. Pilt hakkab silme ees keerlema ja taastub umbes poole minuti pärast.
Millest see võib tingitud olla?

Vastab:

Ain Pajos
Ain PajosNeuroloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Ilmselt on tegemist häirega sisekõrvas olevas tasakaaluorganis. Tavaliselt nähud ca 1 nädalaga mööduvad. Kui mitte, tuleks tulla vastuvõtule.
Dr. Ain Pajos
tel. 6 748 591

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pärilik epilepsia?

23.05.09 / Neuroloogia

Tere!
Olen 28. nädalat rase ja sain paar päeva tagasi teada, et minu mehel esinesid lapsepõlves epilepsiakrambid. Need tekkisid tal aasta vanuselt ja viimased krambid olid 7 aastaselt. Krambid esinesid tavaliselt siis kui ta oli palavikuga haige. Praegu on ta terve, mingeid rohte ei söö ja sellest ajast midagi ei mäleta... Kuid eelmisest abielust on tal 10 aastane poeg, kellel diagnoositi 1,5 aastaselt epilepsia. ta on alates sellest ajast tarvitanud igapäevaselt rohte, kuid nüüd aasta aega enam ei kasuta neid.
Mina aga olen nüüd paanikas, sest tundub, et see haigus on päritav.. Mida see kõik tähendab minu lapse jaoks, raseduse, sünnituse? Kui suur on võimalus, et laps sünnib haigena?? UH järgi on tulemas tüdruk.. Kas peaksin pöörduma geneetiku juurde või kuhu? Mul on peas nii palju hirmsaid mõtteid ja kõige hullem on see teadmatus.. palun andke nõu, mida teha???
Ette tänades,
Maris

Vastab:

Ain Pajos
Ain PajosNeuroloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Epilepsia võib esineda suguvõsas vahel üle mitme põlve. Soovitan mitte teha asjatuid uuringuid ja järeldusi vaid suhtuda rasedusse kui normaalsesse. Asja muuta te niikuinii eri saa.

DR. Ain Pajos

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Mure lapse kaelaga

20.05.09 / Neuroloogia

Tere
Olen mures oma lapse (1 a ja 10 kuune) pärast. Nimelt hiljuti avastasin, et lapsel tekib kaela liigutamisel selline imelik plõksiv heli, nagu naksumine täpsemalt öeldes, eriti just ette -taha pea liigutamisel. Kui ma teda voodist üles tõstan siis ka on kuulda seda naksumist. Millest selline asi võib tuleneda? Pole varasemaid traumasid , kukkumisi olnud. Käisime perearsti juures selle probleemiga, tema arvas et pole hullu midagi, aga saatis siiski röntgenisse, kuid seal laps ei lasknud korralikult pilti teha, kuna rabeles ja pööras peab siia-sinna, ja seetõttu nad ei saanud selget vastust kaelast. Areng (luude siis) olevat eakohane. Soovitati teha MRT uuring üldnarkoosis. Nüüd ma ei oska seisukohta võtta, kas lasta antud uuring teha või nõustuda pereastiga (muide lastekirurg ei osanud ka selle peale nagu midagi kosta) et liigeste/luude/kõhrede naksumine ei olevat haiguslik tunnus. Mõnel lapsel on sidekude nõrgem ja seetõttu naksumist rohkem esineb. Mida Teie selle kõige peale mulle kui murelikule lapsevanemale oskate kosta? Tänud juba ette

Vastab:

Ain Pajos
Ain PajosNeuroloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Pidage nõu lastearstiga.

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Probleem

20.05.09 / Neuroloogia

Tere!
Mis võib põhjustada tugevaid kaela ja peavalusid. Nimelt algasid emal u´ 3 nädalat tagasi kaela ja kuklavalu, millele järgnes ka peavalu ja nüüd on see praktiliselt koguaeg. Samuti on õlad masseerides valulikud. Oleme käinud perearsti juures asju ajamas ja tal on ka tehtud mingid ajupildid, aga vastuseid pole arst kirjutanud. Samuti on tal peale seda tekkinud mäluhäired ja nüüd ka epilepsia (esinenud ka varem, kuid ravi lõpetati). Kas sellised valud võivad viidata kasvajale?

Vastab:

Ain Pajos
Ain PajosNeuroloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Põhjuseks võivad olla kaelalihaspinged nt ärevuse korral, võimalikud on ka valud seoses muutustega kaelalülides, kõhrketastes. Asi selgub peale neuroloogi läbivaatust.

Dr. Ain Pajos
6 748 591

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Äge valu parema puusa piirkonnas

20.05.09 / Neuroloogia

Tere,

Kirjutan Teile seoses 84 aastase härra tervise murega. Isikul on diagnoositud luude hõrenemine, kasutab raviks Fosavance´t, üks tablet nädalas. Alates märtsist tekkis nõrk valu parema puusa ja kubeme piirkonda. Käimine halvenes mõnevõrra. Tulenevalt sellest, et tegemist on aktiivse inimesega jätkas ta perearsti soovitusel ka iga päev üpris aktiivse käimisega. Siiski halvenes käimine - hommiku poole oli kõik korras, kuid õhtu poolikuks oli käimine valulik. Nüüd on möödunud kaks kuud ning viimased paar nädalat on käimine halvenenud niivõrd, et inimene saab liikuda ainult kahe kepi abil ja sedagi väga vaevaliselt. Istudes või lamades seda probleemi ei ole. Valu paikneb paremal pool kubeme ja puusa piirkonnas, jalale toetuda on väga valulik. Perearst kirjutas eelmisel nädalal välja valuvaigistid ning käskis määrida Fastum geeliga seda piirkonda. Eelnevalt oli juba pikalt määritud Vibrosaliga. Paranemise märke kahjuks ei ole näha, pigem on valulikkus ainult süvenenud. Perearsti sõnul on see põhjustatud kroonilisest luude hõrenemisest. Kas tõesti saab liikumisvõimetus luude hõrenemisest tekkida kõigest kahe kuu jooksul kui varasemalt sellist probleemi ei ole esinenud?

Loodan, et Teil on võimalik natuke aidata ja anda omapoolne hinnang, millega võib siin tegu olla ning kuidas edasi toimetada.

Lugupidamisega,
Murelik

Vastab:

Ain Pajos
Ain PajosNeuroloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tegemist ei ole tõenäoliselt närviärritusest tingitud valuga. Võimalik on puusaliigese muutused, liigeskapsli põletik, Tuleks konsulteerida ortopeedi - traumatoloogiga.

Dr. Ain Pajos

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Epilepsia rohtudega kaasnevad probleemid

18.05.09 / Neuroloogia

Tere !

Olen 17 aastane neiu. Mul avastati epilepsia nüüd mõned kuud tagasi. suguvõsas pole mul seda varem olnud, kuid mu kahel tädil on see. nimelt sooviks teada, kuidas see võis mul tekkida ? sest suguvõsas seda mul varem pole esinenud ( peale tädide ). Kuna kaotasin isa 6 kuud tagasi ja see mõjus mulle rängalt. siis kas see võis sellest tekkida. närvi haigus on epilepsia ju.

veel üks küsimus - hakkasin alguses kasutama valproet tablette ( võin kirjapildiga eksida) , aga need tõid mulle liialt lisakilosid juurde. Vähem kui 1 kuuga tuli juurde 6 kilo. nüüd söön trileptalit. hetkel söön 10 päeva kaupa - st. kui 10 päeva möödas, siis vähendan valproetite kogust. hetkel söön hommik: 0,5 valproet + 1 trileptal ja nii ka õhtul. sellest ka küsimus. kehakaal on sama. kas siis, kui ma olen täielikult läinud tripeltali peale üle, siis ma muutun samaks, mis enne (kehakaalult) ?

ka veel on küsimus. alates 15. eluaastast alates olen tarvitanud rasestumisvastaseid pille. ( yarina - kui on vajalik info. ) ja lõpetasin need, kui hakkasin sööma epilepsia rohte. kuna see kõik, käib ka organismist läbi.. siis kas see mu rasestumist ja lapsesaamist ei ohusta ? Olen ju pungil rohtusid täis.

ja veel.. kuna ma sõidan autoga, kas ma siis jäängi rohtusid tarvitama ? kui käisin uuringutel, siis avastati parempoolsest ajupoolest epileptilisi nähtusi vms.Jään Teie vastust ootama.

Vastab:

Ain Pajos
Ain PajosNeuroloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Epilpsiale võib esineda pärilik eelsoodumus, hoogusid võib esineda üksikutel inimestel suguvõsas, vahel üle mitme põlve;
Valproaat põhjustab sageli kehakaalu tõusu, samas on ta tugeva hoovastase toimega, trileptaal kaalu ei tõsta tavaliselt, kuid mõne epilepsiavormi korral see hoogusid ära ei hoia;
Kõik epilepsiarohud võivad suurendada ohtu lootele, seetõttu tuleb kõigil lapsesaamise eas olevatel naistel kasutada vitamiini nimega foolhape et seda riski vähendada;
Kui hoogusid ei ole esinenud vähemalt 2 aastat, käite pidevalt arsti vastuvõtul ja tarvitate rohtusid, võib arst anda tõendi autojuhilubade taotlemiseks.

Dr. Ain Pajos

Sarnased teemad Valdkonna arstid

torkiv/kõrvetav tunne jalgades ja kätes

18.05.09 / Neuroloogia

Tere
Olen viimased paar nädalat (peale lapse sündi) hädas sellega, et jalgades (enamasti varvaste ülemises osas, mõnikord ka jala külgedel) ning kätes tekib kõrvetav tunne, sarnane veidi sellega kui külma saanud käed panna sooja vee alla...
Lisaks on juba mitu kuud öösel värinad, tekivad tavaliselt ärgates, kogu keha võdiseb ca pool minutit ning siis on jälle kõik normis.
Olen 35 aastane naisterahvas, peale sünnitust tehti ka vereülekanne verekaotuse tõttu ja sain mitu nädalat antibiootikume. Vereanalüüs oli üldiselt korras, hemoglobiin peale vereülekannet oli veidi madal (98).
Lisaks olen juba 2 aastat hädas ka pearinglusega, perearst on selle kirjutanud madala ferritiini arvele.
Kas tegemist võib olla mingi närvidest tingitud põhjusega? Milliseid uuringuid võiks teha või kuhu pöörduda lisaks perearstile?

Vastab:

Ain Pajos
Ain PajosNeuroloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tegemist võib olla ärevushäirega, uuringud siin midagi ei näita ja vajalik on neuroloogi läbivaatus.

DR. Ain Pajos
6 748591

Sarnased teemad Valdkonna arstid

BORRELIOOSI KOHTA KÜSIMUSI

17.05.09 / Neuroloogia

Austatud doktor.Vabandan kohe, et kiri on pikk, aga mure piisavalt suur,et Teile kirjutada.Siin on mitmeid vastuseid puukidega levivate haiguste teemadel, aga mul on oma lugu.Olen saanud kaitsesüstimised puukentsefaliidi vastu.Seoses väga kehva enesetundega läksin perearstile eelmise aasta sügisel ja tegelikult seostasin oma hädasid kõrge pingega tööl ja oma ealisusega(olen kohe 50a saav naine).Pea oli "raske" ja uimane(nagu oleks ringi käinud), väsisin kiiresti ja kõige hullem oli see,et mu põlved ja sääred külmetasid "kondi seest" ja nagu oleks jalad kogu aeg "värisesnud"-selline lõdva tunne jalgades ,isegi astuda oli imelik.Käte "kondid" ja liigesed külmetasid tiba vähem.Tehti päris hulga erinevaid analüüse, mille tulemusel muude asjade hulgas avastati ka läbipõetud kopsuklamüüdia.Lõpuks palusin teha puugihaiguste avastamise analüüsi ka, millest selgus, et mul oli borrelioos.Saanud olin selle jumal teab millal(hammustust ma ei märganud-ei olnud mul punetavaid ringe kuskil).Eelnevalt olin borrelioosi põdenud ca 5a tagasi ja siis oli punetav rõngas jalal.Sain sügisel antibiootikumi ravi 3 nädalat.Elan maal ja meil on tõesti tohutult puuke, oma kassilt ja koeralt leian lausa iga päev ikka mitu tk neid.Kahjuks on mul siiani selline raske, paks ja uimane tunne peas(vahel nagu pea käiks ringi) ja vahetevahel külmetavad ja "värisevad" põlved ja jalad.Vererõhk on kontrolli all(ca130/90)- võtan 1 tbl Ramicor i päevas, sest sügisel avastati ka tiba kõrgenenud vererõhk.Alustasin paar nädalat tagasi küüneseene raviga,võtan teatud intervallidega
Orungali.Olen normaalkaalus naine.
.Ja siit minu küsimused:
Kas ma peaksin paluma teha uuesti borrelioosi analüüsi?Tohter ütles sügisel,et see näitaja jääb kauaks verre.Kas analüüsi andmete põhjal saab eristada, kas tegu on juba põetud borrelioosiga või juba uuesti saadud borrelioosiga?Mul on selline reaalne puugihaiguse saamise võimalus ju kogu aeg olemas.Kui selline näitaja vereanalüüsis esineb, kas siis vähemalt sellel perioodil olen borrellioosi suhtes nn. immuunne?.Ma tahaksin oma haiglaslikust olekust ikkagi terveneda.Kas uuesti antibiootikumi kuur või mis võimalused mul veel on?Kas uuesti nakatumise korral kordub kõik uuesti kergemate või hoopis raskemate nähtudega?.Milliste tuleviku hädadega pean arvestama, kui selline bakter organismis on pesitsenud?Olen kuskilt lugenud, et borrelioosi põdenutel on suurenenud lümfivähi võimalus.Miks, kas see bakter jätab mingid ained verre,mida ei saagi kõrvaldada?Kui organism ka peale ravi ja mitu aastat hiljem ei tervene, kas siis bakter või mingi paheline "elab" ikka edasi? Kas mujal maailmas ka ei ole vaktsiini borrelioosi vastu või ei ole võimalik üldse selle vastu vaktsiini kasutada?Miks borrelioosi vastu pole üldse võimalik immuunsust saavutada?Miks osadel juhtudel jääb punane rõngas nakatunud puugi hammustamisel ja miks osadel juhtudel ei jää-kas juba on muundudnud see bakter ja ei tekita enam sellist reakstsiooni?Tänan siiralt Teid vastamast.

Vastab:

Ain Pajos
Ain PajosNeuroloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Eeltoodud kaebusi esineb paljude haigusseisundite korral. Borrelioosi tekitaja hävitab antibiootikumikuur. Analüüsid borrelioosile on aga positiivsed vahel aastakümneid peale põdemist.

Dr. Ain Pajos

Sarnased teemad Valdkonna arstid

tuimus jalas

16.05.09 / Neuroloogia

parema jala säär ja jalalaba on juba mõned päevad nagu sipelgaid täis ja jalalaba on ka kergelt tuim. Kui tõsine see olla võib ning kas see võib ka ise üle minna.

Vastab:

Ain Pajos
Ain PajosNeuroloog
Küsi arstilt Vaata arsti infot

See oleneb põhjusest. Viimaseid on aga mitmeid.

Dr. Ain Pajos

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pildilised ravijuhised: